To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

Śląsk wczoraj i dziś - tradycja i nowoczesność - kopalnia "Barbara-Chorzów"

JOIGNAC - 2017-12-12, 17:35
Temat postu: kopalnia "Barbara-Chorzów"
Chyba znika ostatni ślad po górnictwie w naszym mieście...Chciałem dodać zdjęcie, nie wiem jak to zrobić. Dodam jednak link do zdjęcia: https://www.fotosik.pl/zdjecie/297f0d5252b9d927
Hajduk - 2017-12-12, 22:11

To jest dość niespodziewane
JOIGNAC - 2017-12-12, 22:40
Temat postu: "Barbara-Chorzów"
Proszę przy okazji zobaczyć co jest robione z szybem "Zygmunt-August" w Maciejkowicach, zdjęto już koła wraz z linami z wieży szybowej, niestety zdjęć nie mam a nie chce mi się po raz drugi tego oglądać. Byłem tam w poniedz. 11. 12., niestety bez aparatu fotogr. Pozdrawiam
JOIGNAC - 2017-12-13, 13:26
Temat postu: "Barbara-Chorzów" -cd
Witam. Tytułem uzupełnienia.
O planowanej likwidacji tego co jeszcze pozostało z ówczesnej kopalni może świadczyć i to, że niedawno został też zasypany otwór głębinowy szybu "Kolejowy II". Po zamknięciu "Barbary-Chorzów"(1993r) i mimo późniejszej likwidacji otoczenia "Kolejowego II", jego otwór szybowy, odpowiednio zabezpieczony, istniał po zatrzymaniu kopalni jeszcze przez ponad 20 lat!

https://www.fotosik.pl/zdjecie/081b307d4b0c0bb3

Chudy1210 - 2017-12-13, 16:35

Po kolei.

1. Szyb Kolejowy I ma jedynie remontowane nadszybie - będzie ono, jak dobrze pamiętam, o 9 metrów niższe od poprzedniego. Obecnie budowane są nowe schody na wieżę wyciągową.

2. Szyb Zygmunt August będzie miał instalowaną przewoźną maszynę wyciągową, co oznacza zaniechanie z wykorzystania istniejącego wyciągu szybowego.

3. To co widać na zdjęciu satelitarnym to nie pozostałości po szybie. To fundamenty budynku maszyny wyciągowej, który został zlikwidowany jakiś czas temu. Szyb Kolejowy II został zasypany ponad 20 lat temu i obecnie nie ma po nim żadnego śladu.

SRK planowało te inwestycje już wiosną, także nie jest to niespodzianka.

JOIGNAC - 2017-12-13, 17:24
Temat postu: Dziękuję
Dzięki za cenne info. To pocieszające co Pan w notce napisał. Cieszyłbym się gdyby tak było... Tak się składa, że rano, jak tylko się obudzę, widzę od zawsze z okna tę wieżę ("Kolejowy I") i żal byłoby mi tego widoku. Dawniej horyzont był pełniejszy (Azoty, HK, no i B-B-Chorzów).Pozdrawiam.
Chudy1210 - 2017-12-13, 21:24

Spokojnie, Kolejowy I na pewno nie zniknie, nie w najbliższym czasie ;) również pozdrawiam.