Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy chorzowski pomnik Redena zniknie z Placu Hutników?
Autor Wiadomość
Ewa 
Administrator ForumImię: Ewa
Wiek: 51
Dołączyła: 13 Sty 2006
Posty: 11082
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-12-13, 10:29   Czy chorzowski pomnik Redena zniknie z Placu Hutników?

Cytat:

Setki "demoralizujących" pomników czeka rozbiórka. Rząd chce wydać na to miliony
PAWEŁ KOŚMIŃSKI, BARTOSZ T. WIELIŃSKI
13 grudnia 2016 | 06:00

PiS chce chronić społeczeństwo przed "propagowaniem totalitarnych postaw". Dlatego planuje oczyścić kraj ze śladów m.in. po "pruskim militaryzmie". Mniejszości narodowe protestują.

Z pl. Hutników w Chorzowie może zniknąć pomnik hr. Fryderyka Wilhelma von Redena, pruskiego ministra z przełomu XVIII i XIX w., pioniera przemysłu, postaci zasłużonej dla rozwoju miasta. To już trzeci pomnik, jaki mu postawiono. Pierwszy z 1852 r. Polacy zniszczyli tuż przed wybuchem II wojny. Drugi, wzniesiony przez Niemców w okupowanym mieście w 1940 r., rozebrano po wyzwoleniu. Ten, który stoi obecnie, odsłonięto w 2002 r. I chyba nie postoi długo.

W myśl nowelizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, którym zajmują się sejmowe komisje, pomnik ku czci Redena symbolizuje pruski militaryzm, dla którego nie ma miejsca w polskiej przestrzeni publicznej.

Przed odsłonięciem takie zarzuty stawiali działacze organizacji patriotycznych z Górnego Śląska, a nawet Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wówczas nie byli w stanie wiele wskórać, decyzję o budowie pomnika podjęli chorzowscy radni.

Znowelizowana ustawa pozwoli ominąć lokalne władze. Decyzję o rozbiórce podejmie wojewoda – przedstawiciel rządu – po konsultacji z IPN.

Usunąć pomniki „dla dobra społeczeństwa”

Rozbiórka grozi też pomnikowi ku czci 20 tys. jeńców sowieckich zamordowanych przez Niemców w obozie w Karolówce pod Zamościem w listopadzie 1941 r. W sumie z krajobrazu mogą zniknąć setki pomników. W uzasadnieniu przygotowanej przez senatorów PiS nowelizacji czytamy, że to obiekty „demoralizujące” i trzeba je usunąć „dla dobra społeczeństwa”, by je uchronić przed „propagowaniem totalitarnych postaw”.

Okazuje się, że za totalitarne politycy PiS uważają nie tylko nazizm, komunizm czy faszyzm, ale też „nacjonalizm ukraiński i litewski” oraz „militaryzm pruski, rosyjski i niemiecki”.

– W ten sposób otwiera się drogę do propagowania jedynie słusznej historii. PiS chce usunąć ślady po obecnych mniejszościach narodowych, zwłaszcza tych, z którymi kiedyś walczono. To już się dzieje – mówi „Wyborczej” Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce. Wspomina, że uroczystości ku czci żołnierzy Symona Petlury w Pikulicach na Podkarpaciu polskie wadze uznały za antypolskie. Mimo że żołnierze Petlury byli oddanymi sojusznikami Polski w wojnie z bolszewikami. Wystawienie Petlurze pomnika (czego niedawno domagali się nawet działacze PiS) w myśl nowej ustawy będzie wykluczone.

– Każdy obelisk, na którym wyryto daty 1914-18 i 1939-45, będzie uznany za propagujący totalitaryzm. Mimo że to pomniki o pacyfistycznym wydźwięku, wystawione ku przestrodze. Do tej pory obowiązywał kompromis, że władza nie będzie ingerowała w te sprawy. Teraz będzie mogła usunąć praktycznie każdy niemiecki pomnik – mówi Rafał Bartek, szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Projekt ustawy oszczędza pomniki, które wpisano do rejestru zabytków, a także te znajdujące się na cmentarzach. Wiele z nich jednak w spisie zabytków nie figuruje. Często jest też tak, że cmentarz, którego pomnik był częścią, już nie istnieje. – Pole do interpretacji będzie szerokie. Spodziewam się, że pomniki będą usuwane wybiórczo, bez żadnych dyskusji – mówi Bartek.

Decydujący głos IPN

– Wierzę w mądrość samorządów, to one będą wskazywać pomniki do rozbiórki. Prawa zakazującego propagowania totalitaryzmów trzeba przestrzegać – odpowiada senator Robert Mamątow (PiS), jeden z wnioskodawców i przewodniczący parlamentarnego zespołu obrony chrześcijan na świecie. – Może się zdarzyć, że samorządowcy uznają, że dany pomnik żołnierzy pruskich nie gloryfikuje systemu totalitarnego, choć ci żołnierze wprowadzali ustrój pruski na ziemiach polskich. Wtedy decydujący głos będzie miał IPN – mówi.

Czy senator usunąłby np. pomnik Jerzego Ziętka w Katowicach, wojewody i członka PZPR, do dziś czczonego w mieście? – To muszą rozstrzygnąć lokalne władze. Wyobraźmy sobie, że gdzieś jest popiersie milicjanta. Jeżeli pomagał społeczeństwu, kogoś uratował, to głupotą byłoby je niszczyć. Ale jeśli utrwalał system, zwalczał polskich patriotów, to zupełnie co innego – odpowiada.

– W ustawie zapisano bzdury – ocenia prof. Włodzimierz Borodziej, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. – Większość nacjonalizmów nie była przecież totalitarna, tak jak totalitarny nie był pruski czy rosyjski militaryzm. Mniejszość niemiecka ma uzasadnione obawy dotyczące pomników. A to przecież część jej kulturowej spuścizny – mówi „Wyborczej”.

Z kolei ekspert ds. mniejszości narodowych prof. Grzegorz Janusz ostrzega, że nowelizacja może spowodować retorsje u naszych sąsiadów, którzy zaczną usuwać pomniki „polskich nacjonalistów”.

Dekomunizacja po raz drugi

To już drugie podejście PiS do dekomunizacji. Pierwsza ustawa, którą prezydent podpisał w maju, dotyczyła nazw ulic i obiektów użyteczności publicznej oraz pomników wystawionych żołnierzom Armii Czerwonej. W efekcie tylko w Warszawie trzeba zmienić nazwy ponad 30 ulic.

Nowelizacja rozszerza dekomunizację m.in. na patronów szkół i szpitali. Nie dotyczy tylko pomników, ale też kopców, obelisków, kolumn, rzeźb oraz płyt pamiątkowych. Liczby pomników, jaką ma objąć, jeszcze nie ustalono. Samych pomników żołnierzy radzieckich w Polsce, nie licząc woj. mazowieckiego, jest 469. Na ich usunięcie samorządy będą miały rok. Koszty idące w miliony pokryje skarb państwa. – Boję się, że będziemy musieli ściągać nasze pomniki i chować je w domach – mówi przewodniczący Bartek.

Dziś ustawą zajmie się komisja mniejszości narodowych.

źródło: http://wyborcza.pl/7,7524...-rzad-chce.html
 
 
     
Kama 
Mieszkaniec


Imię: Kamila
Dołączyła: 12 Sie 2011
Posty: 571
Skąd: Chorzów Batory
Wysłany: 2016-12-13, 17:22   

Mam nadzieje doczekać dekaczyzacji i oczyszczania z epidemii pomnikowej upamiętniającej ICH wodza, który to niczym się nie zasłużył dla kraju, a jego podobizny zaśmiecają przestrzeń publiczną.
 
     
Czytaciel 
Mieszkaniec


Imię: nieistotne
Dołączył: 13 Gru 2014
Posty: 46
Skąd: już nie Chorzów
Wysłany: 2016-12-13, 17:23   Re: Czy chorzowski pomnik Redena zniknie z Placu Hutników?

Cytat:

Projekt ustawy oszczędza pomniki, które wpisano do rejestru zabytków, a także te znajdujące się na cmentarzach.

Te pewnie zostaną "uszkodzone przez nieznanych sprawców" i jako "zagrażające bezpieczeństwu" zostaną skierowanie do usunięcia. :sciana:
 
     
qlomyoth 
Mieszkaniec
dziadostwoImię: Ari Gold
Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 2502
Skąd: 250 metrów od najbliższej Biedronki
Wysłany: 2016-12-13, 19:42   

Póki co to zarówno Prusacy jak i komuchy mają większe zasługi w historii rozwoju naszego (i nie tylko!) miasta niż ta dobrozmianowa banda misiewiczów, piotrowiczów i innych karakanów. Po nich zostaną tylko zgliszcza i pomniki smoleńskie. Tak więc wara im od naszego Redena.
_________________
Hej młody junaku, smutek zwalcz i strach,
przecież na tym piachu za trzydzieści lat,
przebiegnie z pewnością jasna długa prosta,
szeroka jak morze obwodnica chorzowska!


http://www.chorzowski.blogspot.com/
 
     
prezes 
Mieszkaniec
autonomistaImię: m...
Wiek: 33
Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 1115
Skąd: SH, Praha
Wysłany: 2016-12-13, 20:43   

Chory kraj. Mówię Wam, przejdźmy pod czeskie zwierzchnictwo, bo tutaj tylko Smoleński, zdrajcy narodu, aborcje, władza szleńców bądź w lepszym przypadku osób skrajnie niekompetentnych.
_________________
PORADZILIMY!
PORADZYMY DALIJ?
NO TOĆ!!
 
     
Hajduk 
KronikarzImię: Henryk
Wiek: 60
Dołączył: 25 Wrz 2008
Posty: 3855
Skąd: Hajduki
Wysłany: 2016-12-14, 15:25   

Co się dziwicie to kaczyzm zbudował przemysł hutniczy,wydobywczy i ciężki na Śląsku :hahaha: ,(tak jak wprowadził do UE,NATO,wypędził wojska ruskie a przede wszystkim obalił komunę) z którego czerpała II RP,Polska powojenna, III RP,częściowo IV,dalej to już jego upadek,obecnie go dobije.
Był już taki jeden generał co niszczył nasze dziedzictwo,komuna się kłania i ci co krzyczeli komuno wróć doczekali się.Obecna czołówka zarządzająca w tym naczelnik państwa skończył solidne szkoły komunistyczne więc skąd ma brać wzorce.Dotychczas z Piotrowicza,zasłużonego i odznaczonego prokuratora czasu stanu wojennego.Tylko marny z niego prawnik.
_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]
 
     
qlomyoth 
Mieszkaniec
dziadostwoImię: Ari Gold
Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 2502
Skąd: 250 metrów od najbliższej Biedronki
Wysłany: 2016-12-14, 21:30   

Widzieliście pewnie dziś Suskiego? No więc właśnie - PiS robi taką suskiizację Polski.
_________________
Hej młody junaku, smutek zwalcz i strach,
przecież na tym piachu za trzydzieści lat,
przebiegnie z pewnością jasna długa prosta,
szeroka jak morze obwodnica chorzowska!


http://www.chorzowski.blogspot.com/
 
     
prezes 
Mieszkaniec
autonomistaImię: m...
Wiek: 33
Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 1115
Skąd: SH, Praha
Wysłany: 2016-12-14, 23:08   

qlomyoth napisał/a:
Widzieliście pewnie dziś Suskiego? No więc właśnie - PiS robi taką suskiizację Polski.

Płytkość umysłowa tych ludzi jest nieograniczona.
A Privislansky kraj to takie miejsce, ktore co 10 lat tym miałkim umysłom się daje nabrać.
_________________
PORADZILIMY!
PORADZYMY DALIJ?
NO TOĆ!!
 
     
Ewa 
Administrator ForumImię: Ewa
Wiek: 51
Dołączyła: 13 Sty 2006
Posty: 11082
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-12-14, 23:29   

Cytat:

Widzieliście pewnie dziś Suskiego? No więc właśnie - PiS robi taką suskiizację Polski.

na szczęście są i tacy ludzie ;) brawa dla tych Panów! :D

 
 
     
qlomyoth 
Mieszkaniec
dziadostwoImię: Ari Gold
Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 2502
Skąd: 250 metrów od najbliższej Biedronki
Wysłany: 2016-12-15, 16:13   

W kwestii dzisiejszych nocnych dokonań dobrozmianu, ile miasto wydało na inwestycje w gimnazja od momentu ich powstania, ile było dotacji z UE? Zalewska jest równie bystra jak Suski, ale do tego dochodzi zaciekłość hunwejbina. Wyjątkowy szkodnik.
_________________
Hej młody junaku, smutek zwalcz i strach,
przecież na tym piachu za trzydzieści lat,
przebiegnie z pewnością jasna długa prosta,
szeroka jak morze obwodnica chorzowska!


http://www.chorzowski.blogspot.com/
 
     
Hajduk 
KronikarzImię: Henryk
Wiek: 60
Dołączył: 25 Wrz 2008
Posty: 3855
Skąd: Hajduki
Wysłany: 2016-12-15, 18:50   

Opanują samorządy by nie było biadolenia i po sprawie.
_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]
 
     
qlomyoth 
Mieszkaniec
dziadostwoImię: Ari Gold
Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 2502
Skąd: 250 metrów od najbliższej Biedronki
Wysłany: 2016-12-16, 09:37   

_________________
Hej młody junaku, smutek zwalcz i strach,
przecież na tym piachu za trzydzieści lat,
przebiegnie z pewnością jasna długa prosta,
szeroka jak morze obwodnica chorzowska!


http://www.chorzowski.blogspot.com/
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
| Wsparcie techniczne: e-matteo.pl

Nasz email


Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10