Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Ewa
2008-05-16, 15:40
Premiera nowej książki Jacka Nowaka
Autor Wiadomość
Ewa 
Administrator Forum

Imię: Ewa
Wysłany: 2006-11-29, 22:53   Premiera nowej książki Jacka Nowaka

Dzisiaj o godzinie 18.00 w Sztygarce odbyła się uroczystość z okazji wydania nowej książki poświęconej naszemu miastu autorstwa Jacka Nowaka - "Chorzów na starych widokówkach i współcześnie".

We wstępie Autor pisze:
Cytat:
Kiedy segregowałem widokówki wybierając te, które zamierzałem umieścić w książce, okazało się, że jest ich zbyt wiele, by pomieścić wszystkie. Każda kartka wydawała mi się godna pokazania, interesująca, lecz względy edytorskie zmusiły mnie do rezygnacji ze znacznej części tego, co chciałbym Państwu pokazać.
Efektem trudnego kompromisu pomiędzy tym, co chciałem, a tym, co mogłem pokazać jest 242 widokówek zaprezentowanych w tej książce. Starałem się, by był to możliwie najbardziej reprezentatywny przegląd obiektów, dzielnic i ulic naszego miasta. Mam nadzieję, że każdy z czytelników znajdzie w tym albumie "swoje kąty" i z przyjemnością, wielokrotnie będzie po niego sięgał."

Na spotkanie przybyło sporo osób, między innymi:
przedstawiciele instytucji, które pomogły finansowo przy produkcji książki : Huta Batory, Poczta Polska, Zakłady Azotowe, Elektrownia Chorzów, Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, z chorzowskiego Urzędu Miasta był Pan Stolarz (wydział kultury) i Pan Cup (wydział architektury), była również Pani Urszula Gniełka (nowowybrana Przewodnicząca Rady Miejskiej Świętochłowic), proboszczowie Parafii św. Marii Magdaleny oraz św. Barbary, dawni nauczyciele Jacka Nowaka, były osoby, które hobbystycznie lub zawodowo zajmują się kolekcjonowaniem staroci, liczne grono osób stanowiła Rodzina i Przyjaciele Jacka.

Książka jest pięknie wydana i zawiera mnóstwo ciekawych widokówek i zdjęć z dawnych lat, które często są zestawione ze zdjęciem współczesnym, co pozwala na porównanie, jak bardzo dany obiekt lub miejsce zmieniło się na przestrzeni czasów.

Uważam, że taka pozycja powinna znaleźć się w prawie każdym chorzowskim domu, a już z pewnością polecam tę książkę jako wspaniały prezent gwiazdkowy - w końcu święta tuż-tuż :)
(Książka do nabycia w chorzowskich księgarniach).

P.S.
Wkrótce zamieszczę zdjęcie okładki.

Lena 
Administrator Forum

Imię: Lena
Wysłany: 2006-12-01, 09:52   

Dziennik Zachodni:

Pojawiła się nowa książka o naszym mieście

Czy można opowiedzieć o mieście za pomocą pocztówki? Oczywiście, że tak. A jeśli jeszcze ma się do tego bogaty zbiór takich kart, to opowieść staje się jeszcze ciekawsza.
Takiego właśnie zadania podjął się Jacek Nowak, kolekcjoner widokówek. Właśnie ukazała się jego książka.

O kolekcji Nowaka pisaliśmy w czerwcu. Przypomnijmy. Posiada ponad 600 pocztówek przedstawiających Królewska Hutę. Najstarsza pochodzi z 1895 roku. Są na nich przestawione miejsca, po których dziś w Chorzowie nie ma śladu.

Już raz Nowak zrobił użytek ze swojego zbioru. Cztery lata temu wydał swoją pierwszą książkę "Chorzów na starych pocztówkach".

- Nakład był mały: około 1000 egzemplarzy, i szybko się rozszedł. Jednak przez cały czas ludzie pytają mnie o tę książkę. Widać jest zainteresowanie historią naszego miasta. Cieszy mnie, że książka ilustrowana pocztówkami tak dobrze się przyjęła - mówi Jacek Nowak.

Nowak postanowić jeszcze raz wydać historię Chorzowa na pocztówkach. Jednak nie jest to reedycja ostatniego albumu.

- To zupełnie nowa książka. Wydanie albumowe, w twardej oprawie, 152 strony. Materiały do niej pochodzą w 100 proc. z mojej kolekcji. Historię miasta obrazują jednak nie tylko stare pocztówki, ale i rzeczy oraz bibeloty z dawnych lat: filiżanki, stare dokumenty... - dodaje Nowak.

W książce znajdziemy kartki przedstawiające początki Parku Kultury i Wypoczynku czy pokazujące ulicę Wolności z dawnych lat, kiedy nie była ona jeszcze pasażem handlowym. Wszystko opatrzone notą historyczną i krótką informacja o stanie dzisiejszym danego miejsca.

- Nakład książki to ponad 1000 egzemplarzy. Nie jest zbyt duży, ale i odbiorców nie będzie zbyt wielu. Kupią ją kolekcjonerzy i osoby interesujące się historią miasta. Kilka na pewno trafi za granicę. Mam nadzieję, że podobnie jak jej poprzedniczka i ta książka zbierze pozytywne opinie - mówi autor.

Promocja książki odbyła się w środę. Od czwartku można ją kupić w chorzowskich księgarniach. Kosztuje ponad 70 złotych.

Dziennik Zachodni

:) No ja już ją mam,przeczytana i obejrzana od deski do deski!
Fajne są porównania widokówek sprzed stu lat i stanu dzisiejszego. Niestety ZAWSZE na korzyść przeszłości!
Polecam każdemu kogo obchodzi historia miasta. :spoko:

Michał 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-12-01, 18:06   

Cytat:
- Nakład był mały: około 1000 egzemplarzy, i szybko się rozszedł. Jednak przez cały czas ludzie pytają mnie o tę książkę. Widać jest zainteresowanie historią naszego miasta. Cieszy mnie, że książka ilustrowana pocztówkami tak dobrze się przyjęła - mówi Jacek Nowak.

Jacku, a moze by tak pomyslec o wznowieniu tej ksiazki ?
Sam bym chetnie nabyl.

Jacek 
Radny Miasta

Imię: Jacek
Wysłany: 2006-12-01, 20:16   

Michale zapraszam do księgarni. W tej obecnej książce jest o wiele więcej niż w pierwszej. A w Dz jak zwykle trochę pokręcili. W książce jest kilka pocztówek nie z mojej kolekcji – między innymi straż pożarna – udostępniona przez Krzyśka Wyrzykowskiego czy ogródki z Muzeum w Zabrzu, i nie ma tam filiżanki tylko kufelek i popielniczka. Ale tak ogólnie napisali dość wiernie.

Lena 
Administrator Forum

Wysłany: 2006-12-01, 22:52   

Michale,zdecydowanie polecam tę drugą pozycję,naprawdę godna polecenia!! :spoko:

Jacek! Jeszcze raz gratuluję! :brawo:

Michał 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-12-02, 06:05   

Dzieki, dzis wybiore sie do ksiegarni. Bedzie co ogladac i czytac na weekend.

Lena 
Administrator Forum

Wysłany: 2006-12-03, 11:24   

Mnie starczyło czytania i oglądania zaledwie na jeden wieczór!
Jacek! Ta książka to powinna mieć z 300 stron! :P Ty już lepiej pracuj nad trzecią! :spoko:

Oglądając Chorzów sprzed stu lat,żal mi strasznie,że teraz nie mogę zobaczyć takiego miasta: z piękną architekturą,prężnie rozwijającego się i pełnego nadziei.

Jacek 
Radny Miasta

Imię: Jacek
Wysłany: 2006-12-03, 13:44   

Na 300 stron materiału nie mam, ale na 250 spokojnie. A i tak przy składaniu książki trzeba było "ciąć" - było napisane i wyskanowane na jakieś 170. Tylko, że im większa objętość, tym droższa książka. Jak ta się rozejdzie, to wraz z wydawcą mamy kilka ciekawych pomysłów.

Michał 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-12-03, 18:13   

Jacku, nabylem, wszystko przegladnalem i powiem, ze mam niedosyt.
Wielkie dzieki za ksiazke, odbylem podroz wehikulem czasu.
Kiedy nastepna tego typu pozycja?

PS. Lena ma racje - nawet 300 stron nie wystarczy na takie fajne kartki.

Odpowiedz do tematu