Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Mirenium
2007-08-07, 08:27
Stadion Śląski deską ratunku dla Euro 2012?
Autor Wiadomość
Mirenium 
Przyjaciel forumImię: ***
Dołączył: 15 Sty 2006
Posty: 5149
Skąd: SH
  Wysłany: 2007-08-06, 20:22   Stadion Śląski deską ratunku dla Euro 2012?Mecze mistrzostw Europy w 2012 roku odbędą się na Stadionie Śląskim, jeśli nie uda się skończyć któregoś z czterech wytypowanych stadionów - sugeruje Elżbieta Jakubiak.

Nowa minister sportu ogłosiła w poniedziałek swój projekt przygotowań do Euro 2012. Kibice ze Śląska, którzy oczekiwali jasnej odpowiedzi, czy mecze odbędą się również na stadionie w Chorzowie, mogli poczuć się trochę zawiedzeni. Minister Jakubiak skupiła się przede wszystkim na problemach z modernizacją warszawskiego Stadionu X-lecia. - Nie ma szans, aby obiekty w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu powstały - tak jak zadeklarowaliśmy - do połowy 2010 roku. Będziemy jednak zabiegać o renegocjację tego terminu - zapowiedziała. To oznacza, że rząd wierzy, iż obiekty te uda się skończyć do połowy 2011 roku.

O sprawie Chorzowa napomknęła dopiero dopytywana przez dziennikarzy. - Umowa, jaką zawarliśmy z UEFA, przewiduje, że organizatorami będą cztery miasta. To nie oznacza jednak, że nie będziemy ubiegać się o to, żeby mistrzostwa trafiły także do Chorzowa i Krakowa. Byłoby lepiej posiadać sześć konkurencyjnych projektów. Gdyby któregoś nie udało się dokończyć, to wtedy mielibyśmy wybór. Dlatego będę zabiegać o dwa dodatkowe miasta - obiecywała.

Przypomnijmy, że niedawno rzecznik ministerstwa sportu Marcin Roszkowski zapowiedział, że mistrzostwa nie odbędą się na Śląsku. Potem urząd zdystansował się od jego wypowiedzi.

ksb
 
     
Lena 
Administrator ForumImię: Lena
Dołączyła: 13 Sty 2006
Posty: 8983
Skąd: Chorzów Stary
Wysłany: 2008-05-14, 11:01   

Dwa mecze Euro 2012 na Śląskim?

Jeśli Chorzów zostanie jedną z aren Euro 2012, to na Stadionie Śląskim rozegrane zostaną przynajmniej dwa mecze mistrzostw Europy. Przyznanie z budżetu państwa 110 milionów złotych na dokończenie modernizacji giganta pokazuje, że Śląski cały czas ma szansę zostać areną ME.

- Liczymy, że turniej Euro 2012 rozgrywany będzie na sześciu polskich i sześciu ukraińskich stadionach. Staramy się do tego pomysłu przekonać także przedstawicieli UEFA. Oni będą podejmować ostateczną decyzję - powiedział Adam Olkowicz, przewodniczący zespołu PZPN ds Euro 2012.

Przedstawiciele Europejskiej Unii Piłkarskiej cały czas obserwują przygotowania do Euro w Polsce i na Ukrainie. Odwiedzają wszystkie zgłoszone miasta. Każdy z ośrodków zostanie ponownie oceniony w raporcie, który zostanie opublikowany w czerwcu.

- To będzie bardzo ważny raport. Szczegółowej analizie stanu przygotowań Polski i Ukrainy do Euro będzie także poświęcone nasze spotkanie z grupą UEFA nadzorującą przebieg prac w obu krajach. Odbędzie się ono 27 czerwca w Wiedniu. Na początku lipca do Polski przyjedzie natomiast Michel Platini i być może wówczas prezydent UEFA ogłosi na ilu arenach odbędzie się Euro 2012 - uważa Adam Olkowicz.

Dzisiaj trudno prorokować ile spotkań Euro może odbyć się w Chorzowie.
Na razie wiadomo, że ceremonia i mecz otwarcia odbędą się w Warszawie, natomiast finał w Kijowie.
W Polsce na pewno rozegranych zostanie 12 spotkań grupowych, dwa ćwierćfinały i jeden półfinał. Gdyby grano w sześciu ośrodkach, to logiczne byłoby przyznanie każdemu z nich po co najmniej dwa mecze grupowe.

- W Chorzowie, podobnie jak we Wrocławiu i Poznaniu, planowane są tylko mecze grupowe - powiedział minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki.

- Przy podejmowaniu decyzji przez UEFA ważna będzie pojemność stadionu. W Chorzowie, po zakończeniu modernizacji, będzie miejsce dla 50 tysięcy widzów. Tylko warszawski Stadion Narodowy będzie większy - stwierdził dyrektor Stadionu Śląskiego Marek Szczerbowski.

- Na Śląskim przynajmniej jeden mecz mistrzostw powinni rozegrać biało-czerwoni. Ten obiekt zawsze był dla nas szczęśliwy - uważa legendarny gracz Ruchu Chorzów i reprezentacji Polski Gerard Cieślik.

Jacek Sroka - POLSKA Dziennik Zachodni
 
     
Rafał 
MieszkaniecImię: Rafał
Wiek: 36
Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 3192
Skąd: Chorzów - Klimzowiec
Wysłany: 2009-12-30, 23:18   

źródło: http://www.mmsilesia.pl/8...ictChanged=true

Wrocław wypowiedział umowę na budowę stadionu firmie Mostostal. Chorzów i Kraków mają być w gotowości mówią w Warszawie. Rafał Dutkiewicz zapewnia jednak, że zdążą z budową na czas.

Prośby Mostostalu, wykonawcy stadionu we Wrocławiu, o przedłużenie terminów, opóźnienia w pracy, brak zamówień na prefabrykaty - to główne przyczyny zerwania umowy. Stadion będzie gotowy na wiosnę 2011 - zapewnia prezydent Wrocławia.

- Podjąłem decyzję o wypowiedzeniu umowy. O sytuacji rozmawiałem z UEFA, ministrem Adamem Gerszem, prezesem Grzegorzem Lato. Od jutra zaczynamy negocjacje, które wyłonią nowego wykonawcę. W ciągu 2-3 tygodni uda nam się, a w styczniu podpiszemy umowę - zapewnia prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

Nowym wykonawcą będzie prawdopodobnie konsorcjum Max Bögl, które zostało początkowo wybrane przez komisję przetargową. Mostostal odwołał się do sądu i dzięki jego orzeczeniu wszedł na plac budowy na Pilczycach.

- Wrocław ma kilkumiesięczne opóźnienia w budowie stadionu, ale nie powinien mieć problemów ze zorganizowaniem Euro 2012 - mówi minister sportu Adam Giersz.

Co jeśli Wrocław będzie miał dalsze opóźnienia lub następny wykonawca również pozwoli sobie na karygodne błędy?

- Zgodnie z ustaleniami z UEFA wszystkie stadiony mają być gotowe do końca czerwca 2012. Jeśli Wrocław nie zdąży, to zostaje opcja rozgrywania spotkań w Krakowie i Chorzowie - wyjaśnia Giersz.

Póki co praca w Chorzowie postępuje zgodnie z harmonogramem, według którego obiekt ma być gotowy w lipcu 2011 roku.

i dalsza część:
źródło: http://www.mmwroclaw.pl/7...u?category=news

Prośby Mostostalu o przedłużenie terminów, opóźnienia w pracy, brak zamówień na prefabrykaty - to główne przyczyny zerwania umowy.

Stadion będzie gotowy na wiosnę 2011 - zapewnia prezydent Wrocławia.
- Mostostal nie jest w stanie skończyć projektu - mówi Rafał Dutkiewicz. - Podjąłem decyzję o wypowiedzeniu umowy. O sytuacji rozmawiałem z UEFA, ministrem Adamem Gerszem, prezesem Grzegorzem Lato. Od jutra zaczynamy negocjacje, które wyłonią nowego wykonawcę. W ciągu 2-3 tygodni uda nam się, a w styczniu podpiszemy umowę - zapewnia.

Nowym wykonawcą będzie prawdopodobnie konsorcjum Max Bögl, które zostało początkowo wybrane przez komisję przetargową. Mostostal odwołał się do sądu i dzięki jego orzeczeniu wszedł na plac budowy na Pilczycach.

Jeszcze w lipcu, podczas wizyty Michela Platiniego, władze miasta zapewniały o bardzo dobrym stanie budowy. Teraz dowiedzieliśmy się o ogromnych zaniedbaniach i opóźnieniach, których dopuściło się konsorcjum Mostostal Warszawa. Władze miasta już w lecie interweniowały w sprawie opóźnień prac na budowie.
Do tej pory miasto zapewniało, że budowa idzie zgodnie z planem

- W ciągu 8,5 miesiąca zostało zrealizowane tylko 7 proc. budowy, a powinno być 22 proc. - mówi Michał Janicki, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia. - W dziewiątym miesiącu prac na stadionie Hoffenheim montowane były już krzesełka, na stadionie Green Point w RPA po pół roku prac było już 70 tys. miejsc. My powinniśmy już być na drugim poziomie, a zerowy jeszcze nie jest skończony. Na 148 elementów rygli pod trybuny stoi tylko 9. 1 stycznia upływa termin odbioru konstrukcji żelbetowej garażu, a na 30 grudnia roboty zaawansowane są w 23 proc. - wylicza.

Głównych powodów zerwania umowy jest kilka. Opóźnienie na budowie wynosi na 30 grudnia 90 dni, na placu budowy brakuje kadry kierowniczej, w projektach wykonawczych są błędy, a podwykonawcy są zatrudniani wbrew zapisom w kontrakcie. Do tego brakuje realnego planu naprawczego, a miasto wprowadzane było w błąd, bo Mostostal podaje nieprawdziwe dane.

Ekspertyz dokonali również niezależni specjaliści z Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej. Ustalili, że opóźnienia będą się powiększać, a obecna sytuacja jest już krytyczna. Zalecili zmianę strategii budowy obiektu.

- 27 listopada otrzymaliśmy od Mostostalu plan naprawczy, ale również prośbę o przesunięcie terminu o 4,5 miesiaca. Przy obecnym postępie prac konsorcjum wybudowałoby stadion za 8 lat i 4 miesiące - mówi Janicki.

Prezydent uważa, że w takim tempie stadion nie powstałby na czas.
- Ryzyko było ogromne. Dopiero teraz mogliśmy wypowiedzieć umowę, bo wyczerpaliśmy wszystkie narzędzia prawne zawarte w umowie. Trzykrotnie wzywaliśmy wykonawcę do przedstawienia planu naprawczego i przyspieszenia prac. A wykonawca prosił o przesunięcie terminu, gdy plac budowy opuszczał o godz. 15 - komentuje Dutkiewicz.

Miasto naliczyło wykonawcy kary w wysokości 10 proc. kontraktu, czyli 10 mln 690 tys. 860 zł brutto.
- Pozew może trafić do sądu, ale jesteśmy pewni, że sprawę o odszkodowanie szybko byśmy wygrali - zapewnia Janicki.

Polskie prawo przewiduje wyłonienie wykonawcy bez przetargu. Chociaż rozmowy jednocześnie można prowadzić tylko z jednym kandydatem.
- Chcę by stadion był używany przez Śląsk Wrocław i wrocławian już w pierwszej połowie 2012 roku - mówi Dutkiewicz. Nowemu wykonawcy zapłacimy na pewno mniej niż poprzedniemu - dodaje.

Wiceprezes spółki Wrocław 2012 odpowiadający za budowę obiektu na Pilczycach, a do tego specjalista od budowy sportowych aren Thomas Speck uważa, że Mostostal bardzo zaniedbał budowę.

- Nigdy nie widziałem takich problemów na budowie - mówi Speck. - Nie ma tam wszystkich rzeczy, które powinny być wykonane w terminie. Sama firma słabo pracuje wewnątrz konsorcjum. Jestem przekonany, że nowy wykonawca poradzi sobie z budową i postawi stadion na czas.

Przedstawiciele Mostostalu wstrzymują się na razie z komentowaniem sytuacji.
- Czekamy na pismo od miasta i argumentacje podjętej decyzji, wtedy będziemy mogli ustosunkować się do tej decyzji - mówi Kinga Drózd z biura prasowego Mostostalu Warszawa.

Obok stadionu ma powstać galeria handlowa połączona ze sportowa areną. Oba obiekty mają tworzyć nowe centrum handlowo-rozrywkowe w zachodniej części miasta. Właścicielem galerii będzie Śląsk Wrocław. Na stadionie przy ul. Śląskiej ma grać WKS, który od niedawna należy do Zygmunta Solorza. Właściciel Polsatu jest spokojny o swoje interesy w stolicy Dolnego Śląska.

- Skoro prezydent Wrocławia mówi, że wszystko będzie dobrze i Wrocław zdąży z inwestycją, to absolutnie nie ma powodów do obaw - mówi Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Zygmunta Solorza-Żaka.

Kilkanaście minut po godz. 11, kiedy władze Wrocławia ogłosiły zerwanie umowy, akcje Mostostalu na GPW zaczęły byc masowo wyprzedawane przez inwestorów. W ciągu dwóch godzin straciły na wartości już ponad 7 proc.

Urząd miasta 22 grudnia podpisał umowę na budowę Narodowego Forum Muzyki m.in z Mostostalem, liderem konsorcjum, w skład którego wchodzą jeszcze Acciona Infraestructuras SA (udziałowiec Mostostalu), Wrobis SA i PHU IW. Umowa opiewa na 310 mln zł i przewiduje realizację obiektu w ciągu 30 miesięcy.-----------------------------------------------------------------------------
Osobiście uważam, że we Wrocławiu nie pozwolą sobie na tak spektakularną porażkę, choćby mieli pracować 24/h, i też nikt się nie cieszy z cudzych nieszczęść czy potknięć, ale Śląsk (Górny) Dolnemu chętnie pomoże
:wink:
_________________
"Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań" - Gilbert Chesterton
 
 
     
Rafał 
MieszkaniecImię: Rafał
Wiek: 36
Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 3192
Skąd: Chorzów - Klimzowiec
Wysłany: 2010-07-10, 10:56   

"Rzeczpospolita" pisze, że zakończenie budowy stadionu we Wrocławiu, na którym mają być rozgrywane mecze Euro 2012, znów stanęło pod znakiem zapytania. Zdaniem gazety Urząd Zamówień Publicznych uznał, że umowę z budującą go niemiecką firmą, zawarto z naruszeniem prawa.
Niemiecka firma Max Boegl kontunuuje budowę wrocławskiego stadionu po Mostostalu, z którym umowę rozwiązał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. "Rzeczpospolita" wyjaśnia, że zamówienie na dokończenie budowy stadionu zostało udzielone z wolnej ręki, a nie w przetargu ograniczonym, a zdaniem UZP nie było podstaw do takiej decyzji.

Zdaniem dziennika sprawa może trafić do sądu. Jeśli okaże się, że umowa z wykonawcą jest nieważna, wtedy niemiecka firma będzie musiała opuścić plac budowy. Gazeta podkreśla, że to może oznaczać, iż stadion nie powstanie na czas.
źródło: http://www.tvs.pl/informacje/sport/26638/

Nie liczę, że będą u nas mecze, ale podaję informację, aby uzmysłowić, że na wykonawców mogą spaść czasami bardzo nieoczekiwane problemy...
_________________
"Tolerancja jest cnotą ludzi bez przekonań" - Gilbert Chesterton
 
 
     
dfk 
Imprezowicz
dfk


Imię: Eugen
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 3575
Skąd: Chorzów / Königshütte
Wysłany: 2010-07-10, 12:00   

Problemów należało się spodziewać i chyba nie ą to ostatnie ( autostrad tez raczej nie będzie)
Nie liczę jednak na to ,że Chorzów zastąpi Wrocław , poszuka się raczej innego rozwiazania.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
| Wsparcie techniczne: e-matteo.pl

Nasz email


Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11