Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk podał się do dymisji
Autor Wiadomość
tier 
Junior Admin

Imię: Zwierzak
Wysłany: 2014-02-28, 08:40   Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk podał się do dymisji

Cytat:
Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk podał się do dymisji
am, pj, pap 27.02.2014 , aktualizacja: 27.02.2014

Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, podał się do dymisji. Zastąpi go Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Łukaszczyk jak na razie nie poinformował o przyczynach dymisji. - Dokonaliśmy przeglądu pracy wojewodów. Czwórka podała się do dymisji, dlatego że chcą podjąć nowe wyzwania w życiu - mówił minister Rafał Trzaskowski na wspólnej z Donaldem Tuskiem konferencji prasowej, poświęconej planom Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Do dymisji podali się wojewodowie z woj. zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego i lubelskiego. Wojewodę dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupę zastąpił Tomasz Smolarz, wojewodę lubelskiego Jolantę Szołno-Koguc - Wojciech Wilk, wojewodę zachodniopomorskiego Marcina Zydorowicza - Marek Tałasiewicz, a wojewodę śląskiego Zygmunta Łukaszczyka - Piotr Litwa.

Kompania Węglowa? "Nie potwierdzam''

Podczas czwartkowego briefingu ustępujący wojewoda Zygmunt Łukaszczyk podkreślił, że Litwa jest bardzo doświadczonym, rozważnym prezesem WUG, a tym samym i urzędnikiem - w rozumieniu państwowej misji administracji rządowej. Zwrócił uwagę, że jego bogata kariera i doświadczenie mogą być w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej regionu "bardzo pozytywnie spożytkowane". Łukaszczyk wskazał, że szeroko rozumiana branża górnicza - z jej problemami - nadal dominuje w gospodarce regionu. - Tu trzeba ogromnej wiedzy, rozwagi, wielu lat doświadczeń, które pan prezes Litwa posiada - ocenił odchodzący wojewoda. - Mówiąc językiem śląskim, jak się kogoś określa "bardzo porządny chop", to taki jest pan prezes Litwa - dodał.

Zygmunt Łukaszczyk przypomniał, że od 2007 r., gdy rozpoczął sprawowanie urzędu, był człowiekiem dialogu. - Przez te lata pokazaliśmy, że potrafimy prowadzić poważny dialog ze społeczeństwem. Przede wszystkim z branżą górniczą. W 2009 r. w powietrzu wisiał największy strajk, który mógł ogarnąć śląskie kopalnie. Później był strajk w kopalni Budryk. Wszystko udało się rozwiązać w drodze dialogu, nie na ulicy - podkreślał.

Łukaszczyk nie chciał jednoznacznie odpowiedzieć na pytania dziennikarzy związane z jego kolejnym miejscem pracy. Nieoficjalnie mówi się, że będzie to Kompania Węglowa. - Tej informacji nie potwierdzam. Jutro odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej, która musi wyłonić nowy zarząd. Przed nim stanie trudne zadanie wprowadzenia programu naprawczego. Górnicy będą upominać się o swoje prawa. Potrzebny będzie dialog oraz jasno sformułowany program, by nowy zarząd mógł ten wózek naprawczy pchać w tę samą stronę. Nie wiem, czy z moim udziałem - zastrzegł Łukaszczyk.

- Wojewoda dostał propozycję pracy w firmie JSW Koks. Ma tu być wiceprezesem ds. korporacyjnych - mówi wysoki rangą działacz PO. Inny nasz rozmówca dodaje, że mówiło się o tym od paru miesięcy. W ramach JSW Koks działają Koksownia Dębieńsko, Koksownia Jadwiga, Koksownia Przyjaźń oraz Koksownia Radlin.

Prezes WUG zostanie nowym wojewodą

Piotr Litwa pochodzi z Katowic, 29 marca skończy 50 lat. Ma tytuł naukowy doktora nauk technicznych. Studiował na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, podyplomowo ukończył studia problemów prawnych górnictwa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Doktorat o wpływie czynników geotechnicznych na stan zagrożenia tąpaniami w wyrobiskach chodnikowych obronił w 2000 r. na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej.

Pracę w organach dozoru górniczego rozpoczął w 1992 r. - najpierw w Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Katowicach, a potem w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Katowicach. W 1995 r. przeszedł do Wyższego Urzędu Górniczego, prezesem WUG-u został z początkiem listopada 2008 r. Za kadencji Litwy WUG zaczął wprowadzać - na przykładzie górnictwa niemieckiego - zasadę zero tolerancji dla łamania przepisów. W kopalniach wytypowano szczególnie niebezpieczne rejony pozostające pod wzmożonym nadzorem nadzoru górniczego. Litwa jest także zwolennikiem wprowadzenia czarnych skrzynek rejestrujących parametry w zagrożonych rejonach.

Litwa jest członkiem sekcji technologii górniczych Komisji Górniczej Polskiej Akademii Nauk, został też członkiem Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk na lata 2011-2014. Jest również autorem i współautorem wielu publikacji i referatów. Ma żonę i syna. Wśród zainteresowań wymienia turystykę i narciarstwo alpejskie.

Tor Formuły 1 i JSW

Zygmunt Łukaszczyk pracę jako wojewoda rozpoczął w listopadzie 2007 r. - Dobrze byłoby być robotnym jak Jerzy Ziętek, mieć wizję jak Wojciech Czech, dyplomację Eugeniusza Ciszaka i mieć tak dobry PR wśród dziennikarzy jak Tomasz Pietrzykowski - wyliczał podczas pierwszego dnia urzędowania. Gdy obejmował urząd, planował dokończyć prace nad ustawą metropolitalną, zbudować tor Formuły 1, zatrzymać w województwie miliony złotych z mandatów kierowców przyłapanych przez fotoradary i reaktywować loterię Karolinka.

Łukaszczyk w latach 90. był przez dwie kadencje prezydentem Żor, potem kierował tutejszą radą miejską. W chwili gdy został wojewodą, nadal był radnym, pracował w Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym (to firma Jastrzębskiej Spółki Węglowej). W 2012 r. działacze PO przekonywali, że Łukaszczyk wkrótce przestanie być wojewodą śląskim i wróci do pracy w górnictwie. Mówili, że Łukaszczyk od dawna marzy o stanowisku prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Działacze PO komentowali nieoficjalnie w czwartek, że Łukaszczykowi zaszkodziły wyjazdy zagraniczne, np. do Wietnamu, krytyczne uwagi NIK dotyczące pracy podwładnych i fakt, że od dawna nie ukrywał, że chciałby wrócić do branży górniczej.

Źródło: http://katowice.gazeta.pl

tier 
Junior Admin

Imię: Zwierzak
Wysłany: 2014-03-01, 15:45   

Cytat:
Nowy wojewoda: Mam komfort, nie jestem zależny od miejscowych polityków
Anna Malinowska 28.02.2014 , aktualizacja: 28.02.2014 18:38

- Nigdy nie byłem politykiem. W nowej pracy mogę to wykorzystać na plus - mówił Piotr Litwa, nowy wojewoda śląski, na swojej pierwszej konferencji prasowej.
Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji, poinformował w czwartek, że w związku z "przeglądem kadr" czterech wojewodów podało się do dymisji. Wśród nich wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. On sam zwołał niedługo później konferencję prasową. - Nie było żadnych nacisków. Trzymanie się do końca nie jest dobre w żadnej pracy - mówił Łukaszczyk. Nieoficjalnie mówi się, że były wojewoda śląski zostanie prezesem Kompanii Węglowej lub też obejmie stanowisko w firmie JSW Koks.

Następcą Łukaszczyka został Piotr Litwa, dotychczasowy szef Wyższego Urzędu Górniczego. Niektórzy, jak Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, nie ukrywali, że nominacja dla niego jest niespodzianką. Sam Litwa w czwartek pozostawał nieuchwytny. Z dziennikarzami spotkał się dopiero w piątek.

Trzeba pamiętać, skąd jesteśmy

Nowy wojewoda na razie nie chciał mówić o celach stawianych sobie na nowym stanowisku. - Na to jest za wcześnie. Muszę najpierw zrobić przegląd dokumentów i kadr, by ocenić, jak działa urząd wojewódzki. Zadania wojewody wynikają z przepisów. Z WUG-u wynoszę doświadczenie związane ze współpracą z samorządami. Oraz inne. Proszę pamiętać, że prezes WUG-u zajmuje się obszarem całej Polski, łącznie z obszarem morskim. Moja praca nie odnosiła się jedynie do śląskich kopalń - zaznacza Litwa.

Litwa nie chciał też mówić o ustawie metropolitalnej czy o swoim stosunku do Ruchu Autonomii Śląska. - Trzeba pamiętać, skąd jesteśmy. Urodziłem się i wychowałem w Katowicach. Ale czuję się Polakiem. Uważam, że uznanie godki za język nie jest priorytetem. Są ważniejsze sprawy - mówi Litwa. Zapewnił, że w Warszawie stanie się kimś w rodzaju rzecznika górnictwa. - Pod warunkiem że górnictwo będzie reprezentowało sprawy z poszanowaniem praw człowieka i środowiska - dodał.

Nie byłem i nie jestem politykiem

Pytany o to, jak traktuje swój awans, Litwa przyznał, że trudno mu się żegnać z dotychczasowym urzędem. - Udało nam się opracować strategię, dzięki której w ciągu czterech ostatnich lat doszło do spadku wypadkowości w górnictwie. To, że zostałem wojewodą, traktuję jako wyzwanie. Nie byłem i nie jestem politykiem. Mogę to wykorzystać na plus. Mam ten komfort, że nie jestem zależny od miejscowych polityków - mówi nowy wojewoda.

Piotr Litwa niedługo skończy 50 lat. Ma tytuł naukowy - doktora nauk technicznych. Pracę w organach dozoru górniczego rozpoczął w 1992 roku. Prezesem WUG-u został w 2008 roku. O tym, kto zastąpi Litwę na tym stanowisku, zdecyduje konkurs.

Cały tekst: http://katowice.gazeta.pl

fesyt 
Mieszkaniec

Imię: Waldemar
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2014-03-10, 23:51   

Ale czy to źle?

Grzegorz K 
Radny Miasta

Imię: Grzegorz
Wysłany: 2014-03-24, 22:34   

Były wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk będzie od 1 kwietnia wiceprezesem ds. rozwoju spółki JSW Koks. Słowem niespodzianki nie było. Czy to stanowisko go zadowoli? Specjaliści branży górniczej twierdzą, że to degradacja, funkcja poniżej możliwości i ambicji.

http://www.dziennikzachod...ks-sa,id,t.html

Jacek 
Radny Miasta

Imię: Jacek
Wysłany: 2014-03-25, 06:50   

Mogę się mylić, ale wypłata (moim zdaniem) zdecydowanie wyższa niż na fotelu wojewody za to głowa spokojniejsza…

dfk 
Imprezowicz
dfk

Imię: Eugen
Wysłany: 2014-03-25, 16:19   

Jacek napisał/a:
Mogę się mylić, ale wypłata (moim zdaniem) zdecydowanie wyższa niż na fotelu wojewody za to głowa spokojniejsza…

No z czegoś trzeba żyć !Tylko ta data jakaś taka niezbyt.

Odpowiedz do tematu