Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdzie jest/było w Chorzowie ?
Autor Wiadomość
Ewa 
Administrator Forum

Imię: Ewa
Wysłany: 2013-09-05, 14:40   

przy tej ulicy sprzedają te nowe działki pod zabudowę, ma tam być osiedle

Jacek 
Radny Miasta

Imię: Jacek
Wysłany: 2013-09-05, 16:39   

O ile się nie mylę, to w Encyklopedii Chorzowa jest dość dobrze zrobione zestawianie dawnych nazw z podziałem na okresy - co i jak się zmieniało. Niestety wykonanie takiego zestawienia nie jest proste, bo nazwy się zmieniały nie tylko wraz ze zmianami politycznymi ale także przy łączeniu Królewskiej Huty, Chorzowa i Hajduk - często nazwy się dublowały itp. więc może czegoś brakować. Co do informacji o patronach ulic itp. to wszyscy aktualni są w Encyklopedii.

Korba 
Mieszkaniec

Imię: na drugie Staszek
Wysłany: 2013-09-05, 17:36   

dfk napisał/a:
Korba przecież ul. Redena to ten nowy ainfart koło Arsenalu.

Ewa napisał/a:
przy tej ulicy sprzedają te nowe działki pod zabudowę, ma tam być osiedle

Sorry ale nie za bardzo kumam gdzie jest ten ainfart :co: Działki sprzedają przy ul. Paderewskiego...

Ewa 
Administrator Forum

Wysłany: 2013-09-05, 18:04   

Korba napisał/a:
Działki sprzedają przy ul. Paderewskiego...

owszem, ale jeszcze jakieś 2 tygodnie temu na stronce UM było ogłoszenie o 3 chyba wolnych działkach tam i mapka sytuacyjna przedstawiająca te grunty, na której wyraźnie zaznaczona była ulica Redena (biegnąca wzdłuż Paderewskiego do Lwowskiej)

niestety, nie umiem już tego znaleźć w sieci, musiało zostać usunięte :(

edit:

OK! mam! :D

Korba 
Mieszkaniec

Imię: na drugie Staszek
Wysłany: 2013-09-05, 18:24   

Aha dzięki. Więc to ulica, której na razie nie ma...

Ewa 
Administrator Forum

Wysłany: 2013-09-05, 18:35   

no raczej ;)

dfk 
Imprezowicz
dfk

Imię: Eugen
Wysłany: 2013-09-05, 18:37   

Jest a jakoby nie było, chorzowski TSKN wystąpił do władz miasta z sugestią nadania nazwy Friedricha von Reden jednej z chorzowskich ulic (temat znany już na forum ) i trzeba powiedzieć dość szybko się z tematem rozprawiono . Gdy uzyskałem informację ,czego ta nazwa ma dotyczyć - bo przecież nie ulicy, zaprotestowaliśmy. Poparła nas m in Chorzowska Inicjatywa Samorządowa oraz ZMMN. Niestety Rada Miasta szybko i skutecznie się z "problemem "uporała.Taka sytuacja.

KaszlakHajduki 
Mieszkaniec

Imię: Marcin
Wysłany: 2013-09-05, 20:03   

Bardzo dziękuje za pomoc jeżeli te źródła są prawdziwe to bardzo ułatwi mi to sprawę, aczkolwiek jeżeli ktoś miałby jeszcze jakiś wykaz literatury, gdzie mógłbym sprawdzić źródło pewnych danych na ten temat będę wdzięczny

Stan obecny już mam (św. Anny św. Barbary św. Kingi św. Pawła św. Piotra św. Wojciecha
ks. Bogedaina ks. Bończyka ks. Czempiela ks. Ficka ks. Gawliny ks. Gałeczki ks. Konarskiego ks. Kordeckiego ks. Kołłątaja ks. Krasickiego ks. Lisieckiego ks. Machy ks. Stabika ks. Stalmacha ks. Staszica ks. Strzybnego ks. Włodarskiego oraz jeszcze mnie interesują Floriańska Franciszkańska Mariańska Piotra Skargi ) jak coś by komuś wpadło, że coś pominąłem będę wdzięczny bo dalej nie wiem kto jest patronem ulicy Kaliny chyba, że to od roślinki?

pozostało mi tylko dowiedzieć się kiedy te ulice powstały czy istniały wcześniej i jak się w danych okresach nazywały, ale muszę się oprzeć na jakimś materiale źródłowym, więc poszukam tej encyklopedii skoro piszecie, że tam jest dużo takich danych

Lena 
Administrator Forum

Imię: Lena
Wysłany: 2013-09-05, 20:03   

Z nazwą ulicy to bez sensu całkiem... :sciana: Też mi uhonorowanie Redena jakąś ślepą osiedlową uliczką :/

Hajduk 
Kronikarz

Imię: Henryk
Wysłany: 2013-09-06, 12:00   

Jacek napisał/a:
nazwy się zmieniały nie tylko wraz ze zmianami politycznymi ale także przy łączeniu Królewskiej Huty, Chorzowa i Hajduk - często nazwy się dublowały itp.

A że w jednym organizmie miejskim nie mogą być dwie takie same ulice to zmieniano.Niby człek o tym wie i powinien pamiętać,ale czasem dopiero na podstawie map zajarzyła żarówa.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

egon 
Mieszkaniec

Imię: Egon
Wysłany: 2013-09-07, 08:02   

Lena napisał/a:
Z nazwą ulicy to bez sensu całkiem... :sciana: Też mi uhonorowanie Redena jakąś ślepą osiedlową uliczką :/

Tak się pozbywa problemu, no ale to już nie dziwi obserwując co się dzieje z Dziedzictwem Kulturowym tego miasta.
Co do ul Krasickiego to też została przemianowana z Janka Krasickiego na Biskupa Ignacego Krasickiego - taki chichot historii .

Ewa 
Administrator Forum

Wysłany: 2013-09-07, 08:32   

o ile mnie pamięć nie myli, to ona jeszcze przed Jankiem Krasickim nazywała się Mariana Buczka ;)

egon 
Mieszkaniec

Imię: Egon
Wysłany: 2013-09-07, 09:22   

Ewa napisał/a:
o ile mnie pamięć nie myli, to ona jeszcze przed Jankiem Krasickim nazywała się Mariana Buczka ;)

Cię nie myli a ja zapomniałem :>

kapsel66 
Mieszkaniec

Imię: Stefan
Wysłany: 2013-12-12, 21:43   

maniek napisał/a:
no ja cos slyszalem o wampirze ale to nie w Chorzowie tylko w Bytomiu podobno jakies 2 kobiety zabil nozem ale to tylko ze sluchu.......
Owym wampirem był niejaki Joachim Knychała pseudo Wampir z Bytomia lub Frankenstein. Był mordercą 5 kobiet na terenie ślaska, w tym także Mirosławy Sarnowskiej w Chorzowie w pobliżu przystanku tramwajowego linii 6.w oku 1976. W 1984 r. Joachim Knychała został skazany przez sąd wojewódzki w Katowicach na karę śmierci za sześć zabójstw (czterech kobiet i dwóch dziewczynek) i siedem usiłowań dokonania zabójstwa. Wyrok wykonano w 1985 w Krakowie przez powieszenie

eeM 
Mieszkaniec

Imię: Marcin
Wysłany: 2015-05-28, 21:59   

Gdzie znajde najbliższą biedronkę w okolicach Rynku?

Odpowiedz do tematu