Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tramwaje w Chorzowie i na Śląsku
Autor Wiadomość
Ewa 
Administrator Forum

Imię: Ewa
Wysłany: 2007-06-19, 12:24   

Hanek napisał/a:
Trudno zaczekam aż będzie można :wink:

Naprawione - można :wink:

Hanek 
Mieszkaniec

Wysłany: 2007-06-19, 13:39   

Szefowo bardzo mnie to raduje :wink:

pt1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 447 raz(y) 133,21 KB

prezes 
Mieszkaniec
autonomista

Imię: m...
Wysłany: 2007-06-26, 16:36   Tramwajem przez dwie granice

za http://www.raslaska.areme...ask=view&id=180

Cytat:
W niedzielę 1 lipca 2007 w związku z 85. rocznicą podziału Górnego Śląska, Klub Miłośników Transportu Miejskiego i Ruch Autonomii Śląska zapraszają na przejazd zabytkowym tramwajem na trasie Wielkie Hajduki - Świętochłowice - Zgoda - Bykowina - Wirek - Chebzie - Godula - Szombierki - Bytom - Łagiewniki - Królewska Huta - Wielkie Hajduki. Tramwaj wyjedzie z zajezdni w Chorzowie-Batorym o godzinie 9.52 oraz o 12.34. Uczestnicy muszą liczyć się z kontrolą graniczną na posterunkach między Godulą a Szombierkami oraz między Bytomiem a Łagiewnikami.

Podczas przejazdu zaprezentowana zostanie historia górnośląskich tramwajów, a dr Henryk Mercik (Miejski Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej) i dr Jerzy Gorzelik opowiedzą o mijanych obiektach architektury.

Swój udział można potwierdzić mailem - lswaczyna@wp.pl - lub telefonicznie pod numerem 502659749.

mrufa 
Imprezowicz

Imię: mrufa
Wysłany: 2007-06-26, 17:44   

Ciekawa imprezka - jak mi nic nie stanie na drodze to melduję swój udział.
Czy są jakies zapisy?

dfk 
Imprezowicz
dfk

Imię: Eugen
Wysłany: 2007-06-26, 20:57   

Zapisy jak zrozumiałem na e-mail od Leona Swaczyny.
Może się też wybiore

mrufa 
Imprezowicz

Imię: mrufa
Wysłany: 2007-06-26, 22:06   

No tak - a ja nie doczytałam
ale to z powodu niskiego ciśnienia

Nedrin 
Mieszkaniec

Wysłany: 2007-06-28, 18:40   

Nazwisko Gorzelik mnie prześladuje ... jego żona uczyła mnie WOSu i historii w podstawówce. Straszna potwora ... dała mi kiedyś 1, bo ją zagiąłem w wiedzy o wyprawach wikingów, ale nie wiedziałem nazwiska jakiegoś tam ich ówczesnego przywódcy. :razz: To były czasy ... :rotfl:

To taki mały off... ;) Wybaczycie mam nadzieję.

prezes 
Mieszkaniec
autonomista

Imię: m...
Wysłany: 2007-06-28, 19:30   

ale ladna jest:)

seba-st 
Mieszkaniec

Wysłany: 2007-06-30, 11:09   

Jakby ktoś był ciekawy to tu jeszcze jest rozkład jazdy tego tramwaju - http://www.wpk.katowice.p...t=TS85_20070701 ;)

Lena 
Administrator Forum

Imię: Lena
Wysłany: 2007-07-07, 14:21   

Co prawda nie przez dwie granice,ale też tramwajem! :)

Cytat:

Przejażdżka zabytkowym tramwajem

Od 8 lipca aż do końca września co niedzielę pomiędzy placem Wolności a Stadionem Śląskim kursować będzie zabytkowy tramwaj linii specjalnej "0".

W środku na pasażerów czekać będą miłośnicy transportu miejskiego przebrani w stare mundury, którzy będą kontrolować bilety oraz rozdawać pamiątkowe ulotki.

Na linii "0" obowiązywać będą bilety KZK GOP.
Organizatorem przejażdżek jest właśnie KZK GOP, Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym i Tramwaje Śląskie S.A.

Z placu Wolności "zerówki" odjeżdżać będą o godz.11.26, 13.06, 14.36, 16.06 i 17.36.

(dn) - Dziennik Zachodni

seba-st 
Mieszkaniec

Wysłany: 2007-07-11, 12:46   

8 lipca ruszyła tramwajowa linia turystyczna obsługiwana zabytkowym wagonem typu N. Banka kursuje na trasie Chorzów Stadion Śląski - Katowice Plac Wolności a przejazd kosztuje tyle ile w pozostałych tramwajach i autobusach. Kursuje w niedziele i święta ;)
Rozkład jazdy

Rafał 
Mieszkaniec

Imię: Rafał
Wysłany: 2007-08-23, 15:21   

Przejechałem się nią ostatnio wprawdzie tylko 3 przystanki, bo jechałem na Batory grac do NSPJ ale to jest po prostu rewelacja. Wytrzęsie jak mało gdzie - a jechałem w pierwszym wagonie, trząść musiało jeszcze bardziej dopiero w drugim, hałasuje niemiłosiernie, ale jest w tym jakiś czar, jakaś przeogromna moc historii i wspomnień. Jest tylko jeden błąd: na rozkładzie jazdy 2 min. przed tym zabytkowym tramwajem jedzie linia 36, która zbiera jej pasażerów. W "N"-ce jechało dwóch kontrolerów, motorniczy ubrany jak za dawnych czasów w oryginalna koszulę, kamizelkę oraz czapeczkę wygląda jak żywcem wyjęty z tamtych lat. Polecam przejażdzkę. Aha i być może najwazniejsza informacja - czystość w tym zabytkowym składzie była nieporównywalna do zwykłych tramwajów. Wszystko na glanc i błysk. Ech, żeby reszta tak wyglądała...

Rafał 
Mieszkaniec

Imię: Rafał
Wysłany: 2007-10-03, 15:41   

Postanowiłem ponownie podzielić sie wrażeniami z ostatniego w tym roku wypadu na przjeżdżkę "N"-ką. Tym razem poszlismy z zoną na AKS i o 18.02 przyjechał z daleka dzwoniący tramwaj. Tym razem oba wagony były prawie pełne. Dojechaliśmy do ul.Metalowców, gdzie tramwaj zawrócił i jechał do Rynku. Najzabawniejsze uczucia towarzyszyły mi przy przejeździe przez ul. Wolności. Ponieważ tramwaj ten sie nie spieszył ludzie zewsząd patrzyli na nas z daleka i czułem się taki... obserwowany. Super wrażenia. Polecam w przyszłym roku. Oby tym zapaleńcom wystarczyło sił i zapału do kolejnego sezonu. Trasę zakończyliśmy przy zajezdni, gdzie wysiedliśmy ogladając już z zewnątrz, jak dwa czerwone wagoniki znikają za zakrętem.

Mirenium 
Przyjaciel forum

Imię: ***
Wysłany: 2007-12-15, 04:59   

Katowice postawią na tramwaje

Przebudujemy centrum miasta, ale wszystkie samochody, które będą chciały tu wjechać, utkną w korkach na skrzyżowaniach. Tramwaj to konieczność - tłumaczą w magistracie. I zabierają się za projektowanie nowych linii tramwajowych.

Wiele polskich miast stawia na komunikację tramwajową. W Łodzi szykują komfortowe, klimatyzowane wagony i remontują torowiska, a w Krakowie powstają nowe linie, które połączą odległe dzielnice.

Katowiczanie też chętnie poruszają się tramwajami - tyle, że w większości starymi i ciasnymi, niemiłosiernie trzęsącymi się na dziurawych, nieremontowanych od lat torowiskach. Jest jednak szansa, że sytuacja wreszcie się zmieni.

Tramwaje Śląskie obiecują, że za unijne pieniądze zmodernizują nitkę tramwajową od placu Alfreda do ul. Dworcowej i od pętli na Zawodziu do placu Wolności. Jest też gotowy projekt linii łączącej ulice: Chorzowską z Gliwicką, wzdłuż ulicy Grundmanna - powstały podczas budowy Drogowej Trasy Średnicowej.

To jednak nie koniec niespodzianek.

Katowiccy urzędnicy wpadli bowiem na pomysł, żeby wokół miasta zbudować tramwajową obwodnicę! Rozważane są dwa warianty trasy. Zgodnie z pierwszym, tramwaje miałyby kursować od ronda wzdłuż DTŚ w kierunku skrzyżowania alei Roździeńskiego z ulicą Jerzego Dudy-Gracza, a stamtąd aż do ulicy Warszawskiej. Druga koncepcja jest jeszcze odważniejsza. Marian Zych, naczelnik wydziału rozwoju w katowickim magistracie proponuje wykorzystanie miejsca po linii kolejowej do kopalni Katowice i przeprowadzenie jej aż do Szopienic.

Zych: - Katowice muszą postawić na rozwój sieci tramwajowej. Przebudujemy centrum miasta, ale wszystkie samochody, które będą chciały tu wjechać, utkną w korkach na skrzyżowaniach. Tramwaj to zatem konieczność. W dodatku jest o wiele lepszy od autobusów, które mają takie same problemy z przejazdem przez centrum.

Podobnego zdania jest Alodia Ostroch, rzeczniczka KZK GOP, właściciela Tramwajów Śląskich. - We wszystkich europejskich aglomeracjach stawia się właśnie na komunikację szynową. Tramwaj może przewieźć więcej osób i szybciej niż autobus. Jest też bardziej ekologiczny - dodaje.

Te opinie potwierdza prof. Kazimierz Kłosek, kierownik Katedry Dróg i Mostów Politechniki Śląskiej, który przypomina, że miasta budując tylko nowe drogi nigdy nie będą miały sprawnej komunikacji. - Jeden pasażer w samochodzie w centrum miasta potrzebuje aż 50 metrów kwadratowych jezdni. Pasażerowi tramwaju wystarcza jeden metr. Od razu więc, widać na co warto postawić - mówi.

Podkreśla jednak, że tramwaj, by spełnił swoje zadanie, musi mieć wysoki standard i przede wszystkim być punktualny. - Tylko wtedy przyciągnie pasażerów - mówi. Dodaje jednak, że jeśli pomysły urzędników z Katowic mają zmienić sposób podróżowania po mieście, to powinien też powstać tu system park&ride. - Pasażer musi mieć gdzie zostawić swój samochód. Dopiero wtedy wsiądzie do tramwaju - zwraca uwagę prof. Kłosek.

Na koniec zła informacja: katowiccy urzędnicy nie ukrywają, że na nowe tramwaje będziemy musieli poczekać aż do 2014 roku. I to pod warunkiem, że uda się w 2009 roku zdobyć unijne dotacje na budowę nowych i modernizację starych torowisk. Inwestycja pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych.

Przemysław Jedlecki

Heinz 5307 
Mieszkaniec

Wysłany: 2007-12-22, 12:11   

Mieszkalem obok Konstalu gdzie pracowal moj ojciec.Pamietam jak w latach 70 produkowano pierwsze tramwaje cichobiezne.Wszystkie testowe jazdy obserwowalem z okna.Zeczywiscie te tramwaje na prostych odcinkach nie robily tyle huku.
Heinz :brawo:

Odpowiedz do tematu