Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Drapacz chmur
Autor Wiadomość
MGJ 
Mieszkaniec
:-)

Imię: Grzegorz
Wysłany: 2015-03-18, 10:52   

qlomyoth napisał/a:
To nie jest wina MKZ, że Wolka tak zdziadziała i najwidoczniej nic nie opłaci sie tu innego otwierać niż lumpy. To jest efekt konsekwentnej polityki udawania, że mamy wspaniały i piękny deptak. Tak piękny, że normalnego człowieka aż odpycha od tego syfu co sie tam znajduje. Na szczęście w Katowicach robi sie z roku na rok coraz przyjemniej i miło sie tam spędza wolny czas!

Niestety jest to bardzo smutne i prawdziwe.
W ubiegłym roku miały być prowadzone na Wolce jakieś prace "restrukturyzacyjnomodernizujące" (ale fajne słowo mi wyszło :) ) nawet z Jackiem dyskutowaliśmy o odpowiednich ławeczkach zamiast obecnych śmietniko- niewiadomoco, ale zmian nie widać.
Na przyszły rok będę miał okrągłą rocznicę (25lat) przeniesienia firmy na tę "prestiżową" ulicę i niestety ręce opadają.
Zapowiedzi urzędników miasta w trakcie przebudowy ulicy brzmiały: "... musicie zacisnąć pasa w trakcie remontu ale potem cały Śląsk będzie jeździł do nas na zakupy..."(takie słowa usłyszałem [nie napiszę od kogo] w trakcie jak nikt nie mógł do mnie trafić w związku z kilkumetrowymi wykopami przed moją witryną) no teraz już wiem po jakie zakupy będą jeździć - do "szmaterlandu" jedynego takiego - ulokowanego w SKARBCU !!

www.janikowski.pl

Megi 
Imprezowicz

Imię: Iza
Wysłany: 2015-03-18, 18:38   

Ta "inwestycja" powinna być zablokowana. No chyba, że chodzi o to, żeby w zabytku można było kupić zabytkowe ubrania :sciana:

egon 
Mieszkaniec

Imię: Egon
Wysłany: 2015-03-18, 19:18   

Nic sie nie zrobi prawo rynku, a gdzie chodzi o kasę to i skrupułów brak .

miralt 
Mieszkaniec

Imię: Andrzej
Wysłany: 2015-03-18, 20:17   

powinna być zablokowana, bo oczywiście lepiej żeby właściciel nieruchomości dopłacał do interesu (koszty utrzymania nieruchomości) i nie miał z tego zysku byleby nie było uwłaczającego tam szmateksu...
Powody dlaczego ING się przeniosło znam tylko ze słyszenia i z oświadczenia ING i działalność konserwatora pewien wpływ miała (czy decydujący z dość dyplomatycznego oświadczenie pamiętam, że nie mogłem wywnioskować)
Nie znam w ogóle sytuacji prawnej kto jest właścicielem nieruchomości ze słyszenia wnioskuje, że prywatny właściciel, ale do reszty wywodu nie ma to wpływu. tytuł własości nieruchomości w gruncie rzeczy jest po to, żeby albo wlaściciel użytkował nieruchomośc ( zamieszkanie, działalność gospodarcza) albo czerpał z niej korzyści (np. wynajmując). Tutaj mamy do czynienia z drugim przypadkiem i nie wiemy jakie inne oferty padały, ale najwidoczniej oferta szmateksu była dla właściciela najkorzystniejsza a kto wie może była jedyna. Czy zatem właściciel powinien olać korzystną dla siebie i swojej rodziny ofertę? Jeśli to była jedyna oferta czy stać go na koszty związane z nieruchomością z chwilowym brakiem perspektywy zysku? Może zamiast od razu tak wynajmować bez konsultacji czy mieszkańcom się to spodoba powinien wziąć karteczkę i udać się do mopsu? :)
Prywatnie uważam, że właściciel popełnił błąd, bo mimo obecnego(raczej marginalnego) znaczenia ul.wolności (czy też miasta) to pozostaje w moim odczuciu miejsce prestiżowe a wynajem szmateksowi w dłuższej perspektywie może (choć oczywiście nie musi) odbić się na prestiżu tego miejsca i tym samym na przyszłych zyskach.
To co się dzieje z wolką to nie jest wyłącznym efektem działalności władz miasta, ale także nas jako konsumentów.
Jeśli nie podoba wam się szmateks w takim miejscu to nie kupujcie tam, zachęcajcie znajomych do nie kupowania itd. Bez zysków szybciej się zwiną...(sam jestem zadziwiony ile takich sklepów w Chorzowie jest i że rynek nie jest jeszcze przesycony)
Prywatnie uważam, za niesmaczne marnowanie takiej lokalizacji na szmateks, ale szanuje prawo każdego człowieka do korzystania z owoców swojej pracy w tym właściciela do wynajmowania swojej nieruchomości komu chce i w jakim celu chce.

salamandra 
Imprezowicz

Imię: Basia
Wysłany: 2015-03-18, 20:21   

Co do "Wolki" moja pamięć mi mówi, że tak do około 1999-2000, lub nawet dłużej była to ruchliwa ulica handlowa. Były "normalne" sklepy oraz dość sporo lokali, a nie tylko banki i buty. Mogłabym nawet wskazać gdzie co było.
Ten proces zamieniania się śródmiejskich ulic w pustynie dotyczy nie tylko Chorzowa, ale u nas jest szczególnie widoczny.
Inna sprawa, że sama niestety ciuchy kupuję przeważnie w "odzieży używanej", nie bardzo stać mnie na nowe, które nie są chińskie a tam zdarzają się ładne, tanie i dobre gatunkowo a jednocześnie oryginalne.
Już nie pamiętam kiedy zakupiłam jakiś ciuch (nie licząc ciuchów turystycznych i sportowych) w "normalnym" sklepie.
Mimo tego uważam że takie sklepy nie powinny się znajdować przy głównej ulicy. I szczerze to się dziwię, ze właściciele "szmateksów" tam właśnie wynajmują, gdyż ta lokalizacja jest na pewno droższa np. od sąsiedniej ulicy Powstańców.

tier 
Junior Admin

Imię: Zwierzak
Wysłany: 2015-03-24, 14:19   

Jacek napisał/a:
Jestem klientem ING i kilka razy będąc w nowej siedzibie wyrażałam swoje niezadowolenia. Odpowiedzieli mi, że jedną z przyczyn był opór konserwatora zabytków, który nie chciał zgodzić się na konieczne zmiany. Chodziło między innymi o to, by zainstalować system (jak w obecnej siedzibie), który pozwala by „w okienku” nie było gotówki – teraz jak kasjerka wbije do komputera dane wypłaty, to odliczona kwota „przylatuje” do okienka ze skarbca. W sam wystrój i układ sali operacyjnej nie miało być ingerencji. Jeśli tylko o to chodziło, to jest to kolejny „sukces” naszego konserwatora :-(

To się nazywa kolokwialnie wciskanie kitu. Łatwiej zwalić winę na konserwatora niż powiedzieć prawdę, że chodziło o cięcia kosztów, żeby wycisnąć więcej zysku. Lokal w wieżówcu, (który był własnośćią ING) był od dłuższego czasu niewykorzystywany w całości - oprócz sali operacyjnej są też biura, mniejsza sala, skarbiec oraz mieszkanie. Pozbyli się niewykorzystywanego majątku przenosząc się na tańszy i mniejszy czynsz. Duża część ich interesów przeniosła się do netu, więc wielkie siedziby nie są potrzebna. W Sosnowcu ING też sprzedał reprezentacyjny międzywojenny budynek bankowy.

ING nie zwracał się z prośbą do MKZ o tego typu zmiany, więc nie mogło to być przyczyną opuszczenia drapacza chmur przez bank. Możnabyło to łatwo sprawdzić u źródeł (lub u rzecznika miasta), zamiast puszczać w obieg informacje o charakterze pomówień.

Podobny problem może być z budynkiem poczty, bo Poczta też pozbywa się "zbędnych" nieruchomości - sprzedała budynek poczty na Pocztowej w Katowicach!

Pytanie które się też nasuwa - to dlaczego miasto nie kupiło tego lokalu?? Możnaby tam przenieść część urządu, lub np Urząd Pracy, Straż Miejską lub cokolwiek - bo to byłoby lepsze niż ciucholand

egon 
Mieszkaniec

Imię: Egon
Wysłany: 2015-03-24, 15:13   

Tier - nie uwierze . To w Chorzowie jest jakiś MKZ? :co:

Ewa 
Administrator Forum

Imię: Ewa
Wysłany: 2015-03-24, 15:43   

czyli potwierdza się to, co pisałam na poprzedniej stronie...

dzięki tier :)

Jacek 
Radny Miasta

Imię: Jacek
Wysłany: 2015-03-24, 21:18   

A ja podtrzymuję zaproszenie na ciechana(albo inny browar) – spotkamy się to pogadamy ;-)

tier 
Junior Admin

Imię: Zwierzak
Wysłany: 2015-03-24, 22:46   

Jacek napisał/a:
A ja podtrzymuję zaproszenie na ciechana(albo inny browar) – spotkamy się to pogadamy ;-)

Spoko - chwilowo mam troch e czasu i poszukać Ciechana - o co niełatwo . '

Jednakże.

Skoro rzuciłeś (poważne) oskarżenie wobec Mercika, że przez niego Bank Ślaski ING wyniósł się z Drapacza - to wystarczy napisać maila z pytaniem do rzeczniuka ING i do rzecanika BSK.

Proste jak drut.

Jutro z rana (ok 9-10 zamierzam to uczynić i w duchu dostępu do informacji publicznej zamieszczę natym forum)
.

salamandra 
Imprezowicz

Wysłany: 2015-03-25, 18:01   

tier napisał/a:
Jacek napisał/a:

Spoko - chwilowo mam troch e czasu i poszukać Ciechana - o co niełatwo . '

Tak poza tematem - wczoraj piłam w "Namaste" w Katowicach.
Ale my preferujemy knajpy chorzowskie :)

Jeszcze do jednego się odniosę - Tier - pisałeś o wykupieniu nieruchomości przez miasto.
Akurat miastu taka ogromna sala operacyjna nie byłaby na nic potrzebna.
Również Straży Miejskiej na nic by się ten lokal nie przydał. Ta sala była zbudowana z przeznaczeniem na cele bankowe.

Jest dość zdewastowany budynek dawnego komisariatu przy ul. Sobieskiego, który miasto otrzymało "w prezencie" od Skarbu Państwa i ten budynek ma służyć Straży Miejskiej. Akurat miejsce wydaje mi się idealne, bo w samym śródmieściu, ale trzeba w niego włożyć ładne kilka milionów złotych aby doprowadzić go do stanu używalności.

Grzegorz K 
Radny Miasta

Imię: Grzegorz
Wysłany: 2015-03-25, 18:17   

salamandra napisał/a:
Akurat miastu taka ogromna sala operacyjna nie byłaby na nic potrzebna.

Nie zgodzę się. Zapotrzebowanie byłoby. Trochę wyobraźni. Pierwszy z brzegu przykład. Spółka gminna ADM przenosi się z ul. Chopina do budynku po byłym Domu Kultury przy ul. Dąbrowskiego 5. Moim zdaniem nietrafione miejsce. Obiekt ten mógł być przeznaczony na inny cel, a ADM mógł się przenieść właśnie do lokalu po ING, po wcześniejszym oczywiście wykupie ze strony miasta.

salamandra 
Imprezowicz

Wysłany: 2015-03-25, 18:51   

Grzegorz K napisał/a:
Spółka gminna ADM przenosi się z ul. Chopina do budynku po byłym Domu Kultury przy ul. Dąbrowskiego 5. Moim zdaniem nietrafione miejsce.

No to jest faktycznie bez sensu.
Po co gminnej spółce ADM ta ogromna sala teatralna ?
Im są potrzebne pomieszczenia biurowe, ewentualnie miejsce na przyjmowanie klientów.
Załatwiając coś tam czasem (bo administrują moją wspólnotą) widzę, że mają ciasno, ale w dawnym Domu Kultury przy ul.Dąbrowskiego jest mało pomieszczeń biurowych a za to jest ta wielka sala, która właściwie nie wiadomo do czego miałaby służyć.

Ale pomieszczenia po banku (jako całość - w tym skarbiec, mieszkanie o których pisał Tier) też nie byłoby specjalnie przydatne.

Jacek 
Radny Miasta

Imię: Jacek
Wysłany: 2015-03-26, 15:53   

Na dzisiejszej sesji RM w interpelacjach pytano między innymi o wpływ MKZ na wyprowadzkę ING z drapacza chmur. Według informacji przekazanych przez prezydenta, w ostatnim czasie żadna korespondencja dotycząca przebudowy sali operacyjnej do konserwatora nie docierała. Wynika z tego, że informacje dotyczące przyczyn przeprowadzki podane mi przez pracowników Banku Śląskiego były nieprawdziwe. Pozostaje mi jedynie przeprosić za powtarzanie informacji nie pochodzących ze źródeł oficjalnych – tyle w temacie, reszta przy ciechanie.

Ewa 
Administrator Forum

Imię: Ewa
Wysłany: 2015-03-26, 19:29   

dzięki Jacku! za to Cię właśnie od dawna cenię! :spoko: :)

Odpowiedz do tematu