Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Mirenium
2011-08-24, 20:28
Kara śmierci

Czy jesteś za karą śmierci?
Tak
48%
 48%  [ 19 ]
Nie
46%
 46%  [ 18 ]
Nie mam zdania
5%
 5%  [ 2 ]
Głosowań: 39
Wszystkich Głosów: 39

Autor Wiadomość
seba-st 
Mieszkaniec

Wysłany: 2007-10-03, 10:41   Kara śmierci

Zaintrygowały mnie pewne słowa z tematu o wyborach i pomyślałem, że założę ten temat ;)
qlomyoth napisał/a:
PS. Ze nie wspomne o jej stwierdzeniu ze decyzja Rady Europy o ustanowieniu dnia przeciw karze smierci (kolejny raz wychodzimy w oczach calej Europy na jakis zacofanych mongolow)

Słowa powyżej chyba znaczą, że najpotężniejsze państwo na świecie tworzą zacofani Mongołowie (tylko ciekawe czemu, skoro są tacy zacofani, mają najsilniejszą gospodarkę).

A tak w ogóle co Wy sądzicie o karze śmierci? Ja jestem jak najbardziej za przywróceniem tej kary, m.in. dlatego, że:
- jest sprawiedliwa
- Biblia mówi "nie zabijaj", ale chwilę później czytamy: "Jeśli zaś ktoś posunąłby się do tego, że bliźniego zabiłby podstępnie, oderwiesz go nawet od mego ołtarza, aby ukarać śmiercią". Poza tym Kościół dopuszcza karę śmierci.
- odstracza potencjalnych przestępców (podobno w Nowym Jorku po jej przywróceniu liczba morderstw spadła o 65%!)
- nie zastąpi jej dożywocie, gdyż czasem dożywocie to w praktyce kilkanaście lat więzienia

Poza tym zawsze ciekawi mnie dlaczego tyle się mówi o prawie zbrodniarza do życia a nie myśli się o tym, że ofiara też ma prawo żyć. A wkurzają mnie wszyscy urzędnicy brukselscy, którzy walczą o prawo do życia dla morderców i chcą stanowić Dzień Przeciw Karze Śmierci a jednocześnie walczą o prawo do zabicia nienarodzonego dziecka. Widocznie życie zbrodniarza jest więcej warte niż życie dziecka...

yaro 
Mieszkaniec
The Gunslinger

Wysłany: 2007-10-03, 11:08   

seba-st napisał/a:
- jest sprawiedliwa
- ta kara nie jest sprawiedliwa, w ogóle nie ma czegoś takiego jak sprawiedliwa kara. "Sprawiedliwość" kary to jedynie subiektywne odczucie.

seba-st napisał/a:
- Biblia mówi "nie zabijaj", ale chwilę później czytamy: "Jeśli zaś ktoś posunąłby się do tego, że bliźniego zabiłby podstępnie, oderwiesz go nawet od mego ołtarza, aby ukarać śmiercią". Poza tym Kościół dopuszcza karę śmierci.
- Kościół wykorzystywał karę śmierci przez setki lat m.in. do rozprawy z heretykami, a obecnie skazuje na śmierć z powodu AIDS ogromne rzesze ludzi w Afryce zakazując wiernym antykoncepcji. Czy to jest sprawiedliwe?

seba-st napisał/a:
- odstracza potencjalnych przestępców (podobno w Nowym Jorku po jej przywróceniu liczba morderstw spadła o 65%!)
- nie odstrasza, bo gdyby tak było to wystarczyłaby kara śmierci nawet za głupie picie piwa w parku, wtedy byśmy ten problem wyeliminowali. Nie można wiązać spadku przestępczości jedynie z zaostrzeniem kar, w tym z wprowadzeniem kary śmierci.

seba-st napisał/a:
- nie zastąpi jej dożywocie, gdyż czasem dożywocie to w praktyce kilkanaście lat więzienia
- to zależy, dla niektórych zabicie kogoś to "nic wielkiego" a inny człowiek będzie chciał umrzeć, by nie nieść dalej tego zbrodniczego brzemienia...

seba-st napisał/a:
A wkurzają mnie wszyscy urzędnicy brukselscy, którzy walczą o prawo do życia dla morderców i chcą stanowić Dzień Przeciw Karze Śmierci a jednocześnie walczą o prawo do zabicia nienarodzonego dziecka.
- Ciekawe jakbyś myślał o tych urzędnikach brukselskich gdybyś to ty czekał na egzekucję ?? A co do samej aborcji, uważa, że nasza ustawa reguluje ten problem w dobry sposób, gorzej z praktyką...

Stefan Bomba 
Mieszkaniec

Wysłany: 2007-10-03, 21:18   

Muszę powiedzieć, że byłem za karą smierci jeszcze niedawno, ale już nie jestem.
Dlaczego? Bo prócz przytoczonych tu argumentów ogromne wrażenie zrobiły (niestety) na mnie filmy o wykonywaniu takich kar i obecności przy egzekucji np. dzieci lub rodziców delikwenta.
Wiem, wiem, że najpierw delikwent zabił NIEODWRACALNIE jakąś osobę, ale wiem też że przed własną egzekucją ten delikwent nic już nie może zrobić MIMO wielkiego postanowienia że nie uczyniłby TEGO powtórnie.
Karać do końca życia, ale nie śmiercią.

seba-st 
Mieszkaniec

Wysłany: 2007-10-03, 22:44   

yaro napisał/a:
- nie odstrasza, bo gdyby tak było to wystarczyłaby kara śmierci nawet za głupie picie piwa w parku, wtedy byśmy ten problem wyeliminowali. Nie można wiązać spadku przestępczości jedynie z zaostrzeniem kar, w tym z wprowadzeniem kary śmierci.

Ale kara nie może być niewspółmierna do przestępstwa.
yaro napisał/a:
- Ciekawe jakbyś myślał o tych urzędnikach brukselskich gdybyś to ty czekał na egzekucję ??

Myślę, że nie będę musiał być w takiej sytuacji, gdyż nie dopuszczę się takiej zbrodni ;)
Stefan Bomba napisał/a:
Bo prócz przytoczonych tu argumentów ogromne wrażenie zrobiły (niestety) na mnie filmy o wykonywaniu takich kar i obecności przy egzekucji np. dzieci lub rodziców delikwenta.

To proponuję zapoznać się z filmami opowiadającymi przebieg jakiś zbrodni i ciekawe co zrobi na Tobie większe wrażenie.

yaro 
Mieszkaniec
The Gunslinger

Wysłany: 2007-10-03, 23:57   

Cytat:
Myślę, że nie będę musiał być w takiej sytuacji, gdyż nie dopuszczę się takiej zbrodni ;)
- ale chyba słyszałeś o przypadkach kiedy kogoś uśmiercili w majestacie prawa, a później sie okazało, że zgładzili niewinnego człowieka, miałem bardziej taką sytuacje na myśli :P Poza tym to pomyśl jak działa nasz wymiar sprawiedliwości, nawet niewinnego skażą na lata odsiatki ;)

seba-st napisał/a:
yaro napisał/a:

Ale kara nie może być niewspółmierna do przestępstwa.
- patrząc np od takiej strony, że każde nawet najmniejsze przewinienie popełnione przez człowieka może 'zmobilizować' jednostkę, do popełnienia gorszego występku to nawet zwykłe picie piwa w parku może zagrażać całemu ładowi społecznemu :)

a co do kwestii kary pisałem wcześniej, że jej 'współmierność', czy też 'sprawiedliwość' to kwestia czysto ocenna

Lena 
Administrator Forum

Imię: Lena
Wysłany: 2007-10-04, 19:07   

Kiedy słyszę o potwornych zbrodniach popełnianych np na dzieciach jestem za karą śmierci.

seba-st 
Mieszkaniec

Wysłany: 2007-10-04, 19:56   

yaro napisał/a:
- ale chyba słyszałeś o przypadkach kiedy kogoś uśmiercili w majestacie prawa, a później sie okazało, że zgładzili niewinnego człowieka, miałem bardziej taką sytuacje na myśli Poza tym to pomyśl jak działa nasz wymiar sprawiedliwości, nawet niewinnego skażą na lata odsiatki

Na drodze też giną tysiące osób ale nikt nie zabrania jeżdżenia samochodami. Poza tym powyższy argument moim zdaniem świadczy raczej o tym, że trzeba wciąż doskonalić system ;)
yaro napisał/a:
a co do kwestii kary pisałem wcześniej, że jej 'współmierność', czy też 'sprawiedliwość' to kwestia czysto ocenna

No to równie dobrze można by zlikwidować cały wymiar sprawiedliwości, skoro nigdy nie będzie obiektywny.

yaro 
Mieszkaniec
The Gunslinger

Wysłany: 2007-10-04, 21:33   

Lena napisał/a:
Kiedy słyszę o potwornych zbrodniach popełnianych np na dzieciach jestem za karą śmierci.
- lepiej zapobiegać niż leczyć. Faktycznie łatwiej jest zabić morderce, tylko 1) tonie wróci życia zabitej przez niego osobie 2) Kat de facto staje się mordercą, uświęconym jedynie przez artykuły takiej czy innej ustawy, czyli w miejsce jednego produkuje się kolejnego morderce.

seba-st napisał/a:
Na drodze też giną tysiące osób ale nikt nie zabrania jeżdżenia samochodami. Poza tym powyższy argument moim zdaniem świadczy raczej o tym, że trzeba wciąż doskonalić system ;)
- jak to nikt nie zabrania jeżdżenia samochodem? gdyby każdy jeździł wg przepisów to wypadków byłoby o jakieś 99% mniej, jednak Ci co powodują wypadki (w tym te śmiertelne) to łamią przepisy, czyli prowadzą w sposób zakazany samochód. Co do doskonalenia systemu to właśnie takim doskonaleniem jest zniesienie kary śmierci ;)

seba-st napisał/a:
yaro napisał/a:

No to równie dobrze można by zlikwidować cały wymiar sprawiedliwości, skoro nigdy nie będzie obiektywny.
- człowiek żyje w społeczności, trudno oczekiwać czy cokolwiek, kiedykolwiek było czy będzie w 100% obiektywne. Ale chyba się zgodzisz ze mną, że samo to, że za zbrodnię należy się kara jest uznawane za oczywiste za przeważającą większość społeczeństwa (co można uznać za rzecz obiektywną). a co do samego wymiaru kary ma na nią wpływ wiele różnych czynników, od wieku sprawcy zacząwszy po środowisko z jakiego się wywodzi skończywszy (decyduje tutaj subiektywna ocena materiału dowodowego dokonana przez skład sędziowski).

Lena 
Administrator Forum

Imię: Lena
Wysłany: 2007-10-04, 21:57   

Tak naprawdę to jestem przeciw karze śmierci i w ogóle przeciw jakiemukolwiek zabijaniu-każdy ma prawo do życia,i człowiek,i mrówka,i drzewo,słoń i wróbel.
Ale kiedy słyszę o jakimś bestialskim mordzie....waham się czy aby na pewno nie powinno się takich osób całkowicie eliminować ze społeczeństwa... :co:

seba-st 
Mieszkaniec

Wysłany: 2007-10-05, 10:58   

yaro napisał/a:
Kat de facto staje się mordercą, uświęconym jedynie przez artykuły takiej czy innej ustawy, czyli w miejsce jednego produkuje się kolejnego morderce.

Winę za karę śmierci ponosi sam stracony przestępca, który dopuścił się w pełni świadomie czynu zagrożonego taką karą. Równie dobrze mogłbym policjanta wypisującego mi mandat nazwać "złodziejem".
yaro napisał/a:
gdyby każdy jeździł wg przepisów to wypadków byłoby o jakieś 99% mniej

A gdyby nikt nie odważył się zamordować człowieka to nie trzeba by stosować kary śmierci ;)
Lena napisał/a:
każdy ma prawo do życia

Tylko ofiara nie ma prawa do życia...

yaro 
Mieszkaniec
The Gunslinger

Wysłany: 2007-10-05, 12:29   

seba-st napisał/a:
yaro napisał/a:
Kat de facto staje się mordercą, uświęconym jedynie przez artykuły takiej czy innej ustawy, czyli w miejsce jednego produkuje się kolejnego morderce.

Winę za karę śmierci ponosi sam stracony przestępca, który dopuścił się w pełni świadomie czynu zagrożonego taką karą. Równie dobrze mogłbym policjanta wypisującego mi mandat nazwać "złodziejem".
- ale jest różnica, pomiędzy owym "złodziejem" a katem. Ma przestrzeni stuleci to kaci, chodź dobrze opłacani, budzili powszechny wstręt i odrazę, Ty chyba nie chciałbys iść na piwo z facetem (lub kobietą) który dokonuje egzekucji, bo ja raczej nie :P

seba-st napisał/a:
Lena napisał/a:
każdy ma prawo do życia

Tylko ofiara nie ma prawa do życia..
- ehh... ustawa głosi, iż pozbawienie kogoś życia jest przestępstwem, czyli ta ofiara ma prawo do życia...

seba-st napisał/a:
yaro napisał/a:
gdyby każdy jeździł wg przepisów to wypadków byłoby o jakieś 99% mniej

A gdyby nikt nie odważył się zamordować człowieka to nie trzeba by stosować kary śmierci ;)
- z karą śmierci, czy bez niej, i tak będą popełniane morderstwa... Moim zdaniem argument,że jak będzie kara śmierci to nie będzie morderstw, jest śmieszny. Ludzie z natury są niedoskonali i zawsze znajdzie się ktoś kto złamie prawo, czy to będzie prowadził niebezpiecznie samochód, czy tez kogoś zabije.

seba-st 
Mieszkaniec

Wysłany: 2007-10-05, 14:49   

yaro napisał/a:
ale jest różnica, pomiędzy owym "złodziejem" a katem.

Czemu? Kat ("morderca") w imieniu prawa i zgodnie z przepisami zabija, policjant ("złodziej") również w imieniu prawa i zgodnie z przepisami nakłada na nas mandaty.
yaro napisał/a:
Ty chyba nie chciałbys iść na piwo z facetem (lub kobietą) który dokonuje egzekucji, bo ja raczej nie

Ja bym chętnie poszedł :P
yaro napisał/a:
ustawa głosi, iż pozbawienie kogoś życia jest przestępstwem, czyli ta ofiara ma prawo do życia...

No ale przecież morderca te prawo ofiarze odbiera.
yaro napisał/a:
- z karą śmierci, czy bez niej, i tak będą popełniane morderstwa...

Doskonały argument za zniesieniem całego kodeksu karnego. Przecież z więzieniem czy bez i tak będą popełniane gwałty, kradzieże, rozboje itd.

yaro 
Mieszkaniec
The Gunslinger

Wysłany: 2007-10-05, 16:29   

seba-st napisał/a:
yaro napisał/a:
ustawa głosi, iż pozbawienie kogoś życia jest przestępstwem, czyli ta ofiara ma prawo do życia...

No ale przecież morderca te prawo ofiarze odbiera.
-Przestępca odbiera ofierze życie, a nie prawo do niego. Realnym wypełnieniem prawa do życia jest ochrona życia przez system, czy to moralno - religijny, czy też wymiar sprawiedliwości (który jest skuteczniejszy obecnie). Z brakiem prawa do życia mielibyśmy w tym przypadku do czynienia, gdy morderstwo nie pociągałoby dla sprawcy żadnych negatywnych skutków (pomijam sprawę wyjątków od tej zasady).

seba-st napisał/a:
yaro napisał/a:
- z karą śmierci, czy bez niej, i tak będą popełniane morderstwa...

Doskonały argument za zniesieniem całego kodeksu karnego. Przecież z więzieniem czy bez i tak będą popełniane gwałty, kradzieże, rozboje itd.
- tu się chyba nie rozumiemy, chodzi mi zasadniczo o to, że kara śmierci nie zapobiegnie morderstwom, a kreowana jest na remedium na całe zło tego świata (tj. o morderstwa bestiarskie itp itd). A co do zniesienia KK to niektórzy z chęcią by powrócili do instytucji zemsty rodowej ;)

pocztowiec 
Mieszkaniec
pocztowiec

Imię: Irek
Wysłany: 2007-10-06, 08:03   

Lena napisał/a:
Dyskusja o karze smierci moze i jest potrzebna ale tak naprawdę śmierć jest czymś strasznym i nieodwołalnym, skazując danego czlowieka nalezy sie zastanowic czy wypelniamy sprawiedliwosc,albo jest to zemsta poparta paragrafami. W pewnych okolocznosciach jestem za kara smierci dla takich ludzi którzy popelnili zbrodnie na jakims narodzie , i dziwi mnie fakt że General Jaruzelski niezostal zaliczony do zbrodniarzy którzy popełnili ludobójstwo,

Tomek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2007-10-06, 08:17   

Cytat:
i dziwi mnie fakt że General Jaruzelski niezostal zaliczony do zbrodniarzy którzy popełnili ludobójstwo,

Nie jestem jakimś zwolennikiem Jaruzelskiego, ale nie można go ustawić jednym rzędzie ze Stalinem czy Hitlerem. Tak w ogole na jakiej podstawie Jaruzelski miał by zostać uznany za winnego zbrodni ludobójstwa? Wprowadzenie stanu wojennego nie było zbrodnią ludobójstwa, wprawdzie podczas akcji na KWK Wujek zginęło 9 osób, ale to nie jest jeszcze ludobójstwo. A kwestia odpowiedzialności za wydarzenia z Wujka jeszcze nie jest rozstrzygnięta ponieważ procesy sądowe dalej trwają.

Stowarzyszenie "Chorzowska Inicjatywa Samorządowa"
www.chis.webd.pl

Odpowiedz do tematu