Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Marsz pamięci obozu "ZGODA"
Autor Wiadomość
Amra 
Mieszkaniec
Oberschlesier

Imię: Adrian
Wysłany: 2009-07-05, 21:23   

Jak cie to może bulwersować - dyc mniejszości niymieckij na O/S niy ma i nic niy robiom ino chcom nazod przyłaczenia O/S do Niymiec.
Typisch Polnisch - cieszy ino że w końcu piszom o tym - czekom na info o mysłowicach i łambinowcach bo o auschwitz nigdy sie prowdy po 45 niy dowiymy - bo sie ic niy dzioło.
A tragedii górnoślonskij niy boło bo na O/S same poloki miyszkali a niycy uciykli w 45 :evil:
Jako jedyn z niylicznych miołech okazja zwiedzić podziemia Zgody - robiom wrażenie i dowidzieć sie o kilku rzeczach o jakich sie niy godo - np historia pewnego człowieka kery boł wiynziony 2 tydnie w podziemiach zgody i przez dalsze 20 lot musioł robić ze swoim oprawcom i codzinnie go mijac w robocie.

dfk 
Imprezowicz
dfk

Imię: Eugen
Wysłany: 2009-07-07, 21:47   

No właśnie ,największa w województwie 15 tysięczna organizacja mniejszości narodowej, trudno takie coś zauważyć.
Oczywiście dane liczbowe dotyczą ilości czynnych członków, tj opłacających na bieżąco składki członkowskie.

Hajduk 
Kronikarz

Imię: Henryk
Wysłany: 2009-09-02, 09:00   

[quote="dfk"]27.02.2009 Dziennik Zachodni ( wydanie lokalne - Świętochłowice) zamieścił wzmiankę jakoby Ofiary Obozu Zgoda miałyby wkrótce zostać upamietnione. Chodzi oczywiście o sprawę Tablic. Jak wiadomo treść wzmiankowanych tablic została ustalona przez komitet społeczny budowy pomnika , zawiera treści pod którymi podpisały się wszystkie zainteresowane strony.

że też zapomniałem,tablica jest a jakże

a tą zdjęto

na środkowym słupie była

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

dfk 
Imprezowicz
dfk

Wysłany: 2009-09-02, 21:35   

No pod takim tekstem na pewno się nie popisywaliśmy, można to wytłumaczyć pośpiechem kamieniarza , miał za mało czasu na poprawne wykucie inskrypcji.Jeszce na parę dni przed uroczystością nie było nic wiadomo w temacie tablic ,wszyscy czekali na łaskawą odpowiedź ministra Przewoźnika.
Mija czwarty miesiąc i nadal brakuje tablic w języku niemieckim i angielskim.
Hajduk :brawo: za spostrzegawczość.

Hajduk 
Kronikarz

Wysłany: 2009-09-03, 07:48   

dfk napisał/a:
Hajduk :brawo: za spostrzegawczość.

akurat nie moja

dfk 
Imprezowicz
dfk

Wysłany: 2009-10-29, 18:59   Poświęcenie tablic na Zgodzie

2009-10-28
http://www.swce.pl/Poswie...na-Zgodzie,6978
W piątek, 30 października, o godzinie 16.00 pod bramą - pomnikiem poświęcone zostaną tablice upamiętniające ofiary nazistowskiego i komunistycznego obozu na Zgodzie. Inicjatorem uroczystości jest były więzień obozu, Gerard Gruschka, a organizacji podjęły się Ruch Autonomii Śląska, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego i Urząd Miejski.

Pamiątkowe tablice pojawiały się pod bramą obozu, a następnie znikały spod niej kilkakrotnie w ciągu ostatnich lat. Istotą problemów była treść inskrypcji, która, choć zaaprobowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, wywołała ostre reakcje środowiska byłych więźniów oraz działaczy górnośląskich organizacji.
Ostatecznie udało się ustalić taką treść napisów, co do której byli więźniowie i rodziny ofiar obozu nie mają zastrzeżeń.

Uroczystość poświęcenia tablic będzie miała charakter ekumeniczny. O udział w niej poproszeni zostali biskupi katoliccy, ewangeliccy oraz rabin. Cieszy fakt, że długoletnią walkę o upamiętnienie miejsca kaźni na Zgodzie uda się zakończyć przed dniem Wszystkich Świętych, kiedy pod bramą obozu jego byli więźniowie i rodziny ofiar jak co roku zapalą znicze i złożą kwiaty.

Hajduk 
Kronikarz

Wysłany: 2009-10-29, 20:37   

Zupełnie zapomniałem pokazać że teraz jest tak.

dfk 
Imprezowicz
dfk

Wysłany: 2009-10-29, 21:31   

Nie całkiem ,bo teren jest uprzątnięty i zrobiono dwie ławeczki po bokach .
Miasto Świętochłowice (oczywiście UM) zaczyna się robić całkiem ,całkiem.

Hajduk 
Kronikarz

Wysłany: 2009-10-30, 07:19   

No to warto przypomnieć jak było i to całkiem niedawno.
Zdjęcia z świętochłowickiego forum na stronie http://swiony.info/f/view...z+zgoda#p109141 wykonane przez Adama.
Wówczas kto kojarzył tę bramę z obozem.

swietochlowice-57.jpg
Plik ściągnięto 313 raz(y) 55,73 KB

swietochlowice-57-b.jpg
Plik ściągnięto 317 raz(y) 64,23 KB

dfk 
Imprezowicz
dfk

Wysłany: 2009-10-30, 10:09   

Hajduk napisał/a:
No to warto przypomnieć jak było i to całkiem niedawno.

Wówczas kto kojarzył tę bramę z obozem.

Ofiary i ich rodziny!

Hajduk 
Kronikarz

Wysłany: 2009-10-30, 11:15   

dfk napisał/a:
Ofiary i ich rodziny!

To się rozumie samo przez się.

prezes 
Mieszkaniec
autonomista

Imię: m...
Wysłany: 2010-01-26, 00:05   

W najbliższą sobotę kolejny marsz do obozu na Zgodzie.
Trasa ta sama, co rok temu - w Chorzowie wzdluz Armii Krajowej

http://www.raslaska.areme...ask=view&id=535
Cytat:
W sobotę 30 stycznia, w samo południe z katowickiego Placu Wolności ruszy drugi już Marsz Pamięci o Ofiarach Zgody.

Podobnie jak przed rokiem uczestnicy przejdą trasą, którą 65 lat temu sowieccy żołnierze pędzili więźniów do świętochłowickiej hali targowej, a następnie do dawnej filii KL Auschwitz. Organizowany przez Ruch Autonomii Śląska marsz zakończy się pod obozową bramą. Ok. 14.00 w pobliskim Zespole Szkół OO. Salezjanów zaprezentowany zostanie film "Zgoda - miejsce niezgody" w reżyserii Stefana Skrzypczaka, poprzedzony słowem wstępnym Dariusza Węgrzyna z Instytutu Pamięci Narodowej.

prezes 
Mieszkaniec
autonomista

Imię: m...
Wysłany: 2010-01-31, 10:28   

Jako ciekawostka z Marszu - w Katowicach i Swietochlowicach uczestnicy byli "eskortowani" przez policje, natomiast z nieznanych nikomu powodow przez Chorzow musielismy sie przejsc bez zadnego towarzystwa panow w mundurach, co na skrzyzowaniach Armii Krajowej z Batorego i Dabrowskiego bylo pewnym problemem...

Megi 
Imprezowicz

Imię: Iza
Wysłany: 2010-02-18, 17:37   

Chciałam się tu podzielić informacją, która bardzo mnie dziś poruszyła. Dowiedziałam się, że mój dziadek był jeńcem obozu "Zgoda". Nigdy nie wiedziałam, co się z nim dokładnie stało, aż dziś przez przypadek zgadałam się na ten temat z moją ciocią.
W 1945 roku został internowany na teren obozu, przez jakiś czas rodzina mogła się z nim kontaktować, np. przynosić jedzenie. Później został wywieziony do pracy przez Rosjan. Po uwolnieniu jego i wielu innych przewieziono do Niemiec (to był chyba jakiś obóz przejściowy, ale nie wiem dokładnie) i kiedy miał już wrócić do domu, w obozie wybuchł tyfus. Dziadek został zidentyfikowany dzięki zdjęciu swojej rodziny, które miał w kieszeni. Babcia dzięki temu dowiedziała się, co się z nim stało i otrzymała na podstawie zdjęcia(!) rentę rodzinną po dziadku.

Nie wiem, czy to dobre miejsce, ale chciałam się z tą informacją podzielić, mam teraz wiele pytań, na większość pewnie nie znajdę odpowiedzi, chciałabym przede wszystkim wiedzieć dlaczego zamknęli go w tym obozie... :(

Hajduk 
Kronikarz

Wysłany: 2010-02-19, 20:05   

Megi napisał/a:
chciałabym przede wszystkim wiedzieć dlaczego zamknęli go w tym obozie...

ogrom nie wiedział,mógł to być :donos,zawiść itp.nikt nie sprawdzał czy cokolwiek miało jakiekolwiek uzasadnienie.

Odpowiedz do tematu