Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
MARIAN SALWICZEK z-ca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych
Autor Wiadomość
Ewa 
Administrator ForumImię: Ewa
Wiek: 51
Dołączyła: 13 Sty 2006
Posty: 11082
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2006-03-25, 17:09   MARIAN SALWICZEK z-ca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczychMusimy być skuteczni

Rozmowa z MARIANEM SALWICZKIEM
zastępcą prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych- Współkieruje Pan pracą funkcjonującej obligatoryjnie w naszym mieście Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, nadzoruje Pan jednostki miejskie odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz współpracuje z jednostkami państwowymi: sądem, policją, strażą pożarną, prokuraturą. Zarówno wspomniana komisja, jak i Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa Rady Miasta, zajmują się realizacją programów “Bezpieczeństwa dla miasta Chorzowa” i “Bezpieczne miasto 2005”. Program obejmuje szerokie spektrum działań i wymaga sporych nakładów finansowych z gminnego budżetu miasta.

- Tak. Na zapewnienie bezpieczeństwa wydajemy dużo, ale jest to niezbędne. Wszystkie sprawozdania finansowe z realizacji programu są dostępne dla mieszkańców i publikowane na stronie internetowej UM. Skupię się na wydatkach jakie miasto ze swojego budżetu przeznaczyło w roku bieżącym i zamierza wydatkować na rok przyszły. I tak: policja w 2005 roku otrzymała z miasta 435 tys. zł, m.in. na zakup samochodów i sprzętu informatycznego. Jednak najwięcej, bo 250 tys. zł przeznaczyliśmy na remont i adaptację siedziby II Komisariatu przy ul. Moniuszki. Do tego obiektu przeniosą się policjanci dotąd pracujący przy ul. Sobieskiego, a potem także z komisariatu przy pl. Piastowskim. Budynek po III Komisariacie Policji przy pl. Piastowskim przejmie Prokuratura Rejonowa. UM sfinansował także druk ulotek informacyjnych dla policji i przeznaczył 116 tys. zł na dodatkowe patrole służby kandydackiej. Straż Pożarna została dofinansowana przez miasto w tym roku kwotą 190 tys. zł. Środki te pozwoliły na kupno: komputerów, centrali telefonicznej w celu obsługi numeru 112 i umundurowania. Dofinansowano również zakup samochodu operacyjnego. W 2006 roku zamierzamy przeznaczyć 10 tys. zł na sprzęt pożarniczy. Niebawem rozpocznie się budowa Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, które będzie finansowane przez UM i Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej. W latach 2006-2007 miasto zamierza wydać na ten cel w sumie 450 tys. zł. W 2005 roku przekazaliśmy także ponad 22,5 tys. zł Prokuraturze Rejonowej, m.in. na komputery, w budżecie na 2006 zaplanowaliśmy wsparcie prokuratury kwotą 4,5 tys. zł. Niedawno podpisaliśmy porozumienie dotyczące przeprowadzki prokuratury na pl. Piastowski. Przekazujemy budynek i wspólnie z Prokuraturą Okręgową sfinansujemy jego remont. Chodzi o kwotę 1,5 mln zł. Ok. 4 tys. zł zamierzamy wydać na monitoring wizyjny Sądu Rejonowego. W budżecie na rok 2006 zaplanowaliśmy dla policji kolejne 425 tys. zł. Oczekujemy, że środki te zostaną wykorzystane dla poprawy bezpieczeństwa chorzowian oraz stworzenia lepszych warunków pracy policji.

- Jednostką podległą bezpośrednio miastu jest Straż Miejska? Od dłuższego czasu w Polsce odżywają dyskusje czy jest potrzebna? Jaka jest Pana opinia?

- Straż jest niezbędna, jej kompetencje są inne od kompetencji policji. Zajmuje się głównie utrzymaniem porządku i ładu w mieście. Nie wyklucza to oczywiście współpracy. Chodzi o wspólne patrole. W tym roku zakupiliśmy dla SM dwa skutery w celu przyśpieszenia interwencji np. w WPKiW czy dzielnicy Maciejkowice. Skutery kosztowały 15 tys. zł. W 2006 zamierzamy kupić dwa kolejne. W Chorzowie od dwóch lat SM pełni całodobowy dyżur na zorganizowanym stanowisku kierowania. Strażnicy, odpowiedzialni za poszczególne rejony miasta, dysponują telefonami komórkowymi. Funkcjonują także dwa posterunki SM w terenie: przy ul. Gałeczki i przy ul. Pudlerskiej w Chorzowie II. Dzięki nim chorzowianie mają ułatwiony kontakt ze strażą. Roczny koszt utrzymania posterunków oscyluje wokół 11 tys. zł.
Skoro jesteśmy przy służbach miejskich chciałbym zwrócić uwagę na pomijaną często rolę Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, który koordynuje wszystkie sprawy związane z bezpieczeństwem na terenie Chorzowa, organizuje szkolenia i ćwiczenia zgrywające siły ratownicze w mieście. W 2005 roku zorganizowano ćwiczenia z zakresu akcji ratunkowej w przypadku kolizji komunikacyjnej z udziałem środków toksycznych. Uczestniczyliśmy również w ćwiczeniu ewakuacji pracowników Poczty Polskiej.
W tym ćwiczeniu został wykorzystany numer alarmowy “112”. Realizowane ćwiczenia są konieczne aby w razie faktycznego zagrożenia służby komunalne mogły wykazać się pełnym profesjonalizmem. Problem bezpieczeństwa to także wydatki na remonty ulic, chodników, doświetlenia, wycinki drzew, modernizację placów zabaw, terenów zielonych i rekreacyjnych. Te zadania wynikające z programu “Bezpieczne Miasto” są realizowane na bieżąco. Na zakończenie chciałbym podkreślić, że stale doskonalimy działania w zakresie szukania nowych form pracy poprawiających bezpieczeństwo. I tak w 2005 roku wprowadzony został program edukacyjny Szwedzkiej Ligi Obrony Cywilnej “Bezpieczne życie”. Program jest realizowany w drugich klasach szkół podstawowych i objął około 1200 dzieci i jest finansowany przez miasto wspólnie z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Rozmawiała:
Bożena Ferdyn


Policja w 2005 roku otrzymała z miasta 435 tys. zł, m.in. na zakup samochodów i sprzętu informatycznego. Jednak najwięcej, bo 250 tys. zł przeznaczyliśmy na remont i adaptację siedziby II Komisariatu przy ul. Moniuszki.
Do tego obiektu przeniosą się policjanci dotąd pracujący przy ul. Sobieskiego, a potem także z komisariatu przy pl. Piastowskim. Budynek po III Komisariacie Policji przy pl. Piastowskim przejmie Prokuratura Rejonowa.
W budżecie na rok 2006 zaplanowaliśmy dla policji kolejne 425 tys. zł.
Oczekujemy, że środki te zostaną wykorzystane dla poprawy bezpieczeństwa chorzowian oraz stworzenia lepszych warunków pracy policji.
 
 
     
Ewa 
Administrator ForumImię: Ewa
Wiek: 51
Dołączyła: 13 Sty 2006
Posty: 11082
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2006-03-25, 18:13   

Marian Salwiczek napisał/a:
Jednak najwięcej, bo 250 tys. zł przeznaczyliśmy na remont i adaptację siedziby II Komisariatu przy ul. Moniuszki. Do tego obiektu przeniosą się policjanci dotąd pracujący przy ul. Sobieskiego, a potem także z komisariatu przy pl. Piastowskim. Budynek po III Komisariacie Policji przy pl. Piastowskim przejmie Prokuratura Rejonowa.

czy ktoś wie cos więcej na ten temat? czy w ogóle już coś się robi w tych obiektach? jakieś remonty? przyznam, że nie bywam zbyt często w okolicach starej dyrekcji huty, więc nie mam pojęcia, jak to teraz wygląda

Marian Salwiczek napisał/a:
W tym roku zakupiliśmy dla SM dwa skutery w celu przyśpieszenia interwencji np. w WPKiW czy dzielnicy Maciejkowice. Skutery kosztowały 15 tys.

widział ktos te skutery? :wow1: jakoś nie miałam szczęścia, a taki strażnik miejski na skuterku...hmm... ;)

Marian Salwiczek napisał/a:
Uczestniczyliśmy również w ćwiczeniu ewakuacji pracowników Poczty Polskiej.

z tego , co pamiętam - mielismy się wybrać na te ćwiczenia z aparatami ;) był ktoś? mamy jakieś zdjęcia? wklejcie, jeśli coś macie :)
 
 
     
Lena 
Administrator ForumImię: Lena
Dołączyła: 13 Sty 2006
Posty: 8983
Skąd: Chorzów Stary
Wysłany: 2006-03-26, 17:05   

Z ulicy Kościuszki widać,że w starej dyrekcji huty wymieniono okna i chyba jednak remontują.
Jeśli chodzi o skutery to widziałam kiedyś w WPKiW patrole na skuterach,ale czy to była SM czy Policja to nie mam pojęcia.
Fotek z ewakuacji poczty nie mam-siedziałam wtedy w pracy. :]
 
     
Bartek 
MieszkaniecImię: Bartek
Wiek: 27
Dołączył: 13 Sty 2006
Posty: 2794
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2006-03-27, 14:28   

Ja też widziałem patrole na białych skuterach :) Ale żeby kosztowały one 15 tys :/ Z tego co wyczytałem jeden taki kosztuje 6790zł chyba, że z wyposażeniem :/
_________________
Zapraszam :)
 
 
     
Lena 
Administrator ForumImię: Lena
Dołączyła: 13 Sty 2006
Posty: 8983
Skąd: Chorzów Stary
Wysłany: 2006-03-30, 10:24   

Czyli,o ile umiem liczyć kupili dwa takie skutery???? Bo na więcej im nie stykło te 15tys. :/
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
| Wsparcie techniczne: e-matteo.pl

Nasz email


Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 11