Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tomek
2006-06-09, 21:27
Kąpielisko FALA
Autor Wiadomość
Mirenium 
Przyjaciel forum

Imię: ***
  Wysłany: 2006-05-16, 03:57   Kąpielisko FALA

Do tej pory nie ma wyroku eksmisji dla Krzysztofa Federowicza, który przez 7 lat dzierżawił kompleks basenów "Fala" na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku i - jak sam mówi - włożył w ten interes ponad 2 mln zł.
- Sprawa nawet nie weszła na wokandę i nie wiadomo, kiedy to w ogóle nastąpi. Myślę, że to potrwa co najmniej rok - uważa Federowicz.

Bez ustanowionej przez sąd eksmisji dotychczasowy dzierżawca nie ma zamiaru opuścić "Fali", co pod sporym znakiem zapytania stawia najbliższy sezon kąpieliska, które tradycyjnie powinno otworzyć swoje podwoje w ostatni weekend czerwca - na początek wakacji.

- Nie chcę otwierać "Fali" - nie ukrywa Federowicz, który spokojnie zamierza czekać na rozwój wypadków.

Z kolei Andrzej Włoszek, prezes WPKiW, doskonale zdaje sobie sprawę z braku prawomocnej eksmisji, ale i tak uważa że wszystko jest pod kontrolą.

Kąpielisko jest nasze, o czym świadczą dwa inne wyroki sądu - przekonuje. - Obecnie przygotowujemy się do kolejnego sezonu. Wierzę, że wszystko uda się zapiąć na ostatni guzik i wystartujemy zgodnie z planem.

Federowicz jest innego zdania. Twierdzi, że wyroki, o których mówi Włoszek wcale nie kończą sprawy. Decydująca jest eksmisja, której na razie nie można przeprowadzić. Według dotychczasowego dzierżawcy kąpieliska także te rzekome "przygotowania do sezonu" można spokojnie wsadzić między bajki.

Kilka dni temu przyszli na kąpielisko ludzie z parku. Otwierałem jedno pomieszczenie, zamykając drugie. Oni tylko oglądali i spisywali, co jest do zrobienia. A pracy jest rzeczywiście sporo. Szkopuł w tym, że do tej pory nikt nie ruszył w tej sprawie nawet palcem - nie ma wątpliwości Federowicz.

Prezes WPKiW innego scenariusza niż samodzielne prowadzenie kąpieliska w ogóle nie bierze pod uwagę.

- Pan Federowicz ma tylko parę swoich rzeczy w kilku pomieszczeniach i prosimy go, żeby je wziął - apeluje Włoszek.

- To dlaczego na rozstrzygnięcie czeka pozew o oddanie "Fali", a nie tych kilku pomieszczeń? Kiedy zapytaliśmy o to prawników reprezentujących park, to bardzo szybko zmienili ton i koniecznie chcieli prowadzić dalsze rozmowy w sprawie ewentualnej ugody, do której i tak nie doszło - ripostuje Krzysztof Federowicz.

Wychodzi na to, że szanse otwarcia kąpieliska w terminie są minimalne. Krzysztof Federowicz mówi bez ogródek, że nikogo bez sądowego nakazu eksmisji nie ma zamiaru wpuszczać na teren "Fali".

źródło: dz.com.pl

Pina 
Mieszkaniec

Imię: Paulina
Wysłany: 2006-05-16, 07:17   

Kurde kapa....przeciez "Fala" to norma w wakacje
mam nadzieje ze uda sie otworzyc w terminie....bo podobno tylko w czerwcu ma byc fajna pogoda...reszta wakacji ma byc brzydka :( :(:(
wie ktos cos o tym :D

Mirenium 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2006-06-23, 08:54   

Federowicz ustąpił – jutro otwarcie sezonu na „Fali”

Dzisiaj Andrzej Włoszek po raz ostatni zajmuje fotel prezesa Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Od jutro wraca do korzeni, czyli będzie ponownie członkiem Rady Nadzorczej parku. Jego miejsce zajmie zaś Cezary Dominiak, który do tej pory piastował funkcję dyrektora WPKiW ds. ekonomicznych.

Dominiak doskonale zna się na zarządzaniu dużymi przedsiębiorstwami. Jest uznanym fachowcem w katedrze badań operacyjnych Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Mimo tych bardzo dobrych kwalifikacji, nowy szef "zielonych płuc" śląskiej aglomeracji będzie miał trudny orzech do zgryzienia. Bo niby park wychodzi na finansową prostą, wreszcie łożone są pieniądze na nowe inwestycje, ale problemów nie brakuje. Wręcz przeciwnie, nawet jakby było ich odrobinę więcej.

Dokładnie wytyka je i charakteryzuje opracowany przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego program modernizacyjny WPKiW. Chodzi m.in. o wyciągnięcie z finansowej zapaści zoo (rocznie deficyt na poziomie 4 mln zł), zwiększenie atrakcyjności Wesołego Miasteczka, generalny remont "Elki" oraz nakłonienia miast ościennych (Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śl.) do finansowania utrzymania tutejszych terenów zielonych.

Dla Cezarego Dominiaka mamy jednak dobrą informację: jeden problem ma już z głowy. Chodzi o kąpielisko "Fala". Jeszcze kilka tygodni temu sytuacja była patowa. Dzierżawiący od 6 lat zespół basenów Krzysztof Federowicz czekał na sądowy nakaz eksmisji i obiecywał, że bez tego dokumentu nie ma zamiar opuścić "Fali" ani jej otworzyć. Z kolei Andrzej Włoszek przekonywał, że kąpielisko ruszy jak zwykle - w ostatni weekend czerwca. Trudno jednak było podzielać ten optymizm. Nie wiadomo, czy nawet w tym roku na wokandzie znajdzie się sprawa między Federowiczem a WPKiW. Spór więc wydawał się nierostrzygalny. Przynajmniej przez jakiś czas. Coraz poważniej można było mówić o powtórce z zeszłego roku, kiedy to obie strony toczyły za pomocą wynajętych agencji ochrony bitwy o kąpielisko.

Problem jednak niejako rozwiązał się sam, a to za sprawą zmiany frontu przez Federowicza. - Odstąpiłem. Nie mam już siły się szarpać - mówi dotychczasowy dzierżawca "Fali", który wylicza, że do tego interesu dołożył z własnej kieszeni ok. 2 mln zł. - Nie chciałem, żeby ze mnie zrobili tego złego, co to w lato nie wpuszcza ludzi na baseny.

Federowicz nie ogłosił jednak kapitulacji. - Swoich praw będę dochodził przed sądem - zapowiada. - Należy mi się odszkodowanie i tego nie odpuszczę.

Być może nowy prezes WPKiW nakłoni Federowicza do ugody. Chociaż trudno wierzyć, że ten paroletni już spór tak szybko się zakończy. I chyba rzeczywiście, to przedstawiciele Temidy będą musieli zadecydować, kto ma rację.

Dla mieszkańców Chorzowa i wielu innych ościennych miast ta kłótnia nie ma żadnego znaczenia.

- Już nie mogę się doczekać. Chociaż przyznam szczerze, że czytając publikacje prasowe martwiłem się o "Falę". Na szczęście wszystko wraca do normy - mówi Adam Bruczyk z Siemianowic Śl., który w tym roku nie ma urlopu i liczy jedynie na weekendowy relaks właśnie tutaj.

- Byłem tam ostatnio i w mojej ocenie przygotowania do sezonu kuleją - uważa były dzierżawca. - Tam się nic nie dzieje, dlatego nie wierzę w jutrzejszą inaugurację sezonu.

Zarządzający w imieniu parku basenami Piotr Zieliński nie ma jednak wątpliwości, że uda się zdążyć na czas.

- Przygotowania są na finiszu. Ich efekt najlepiej sprawdzić samemu i nas jutro odwiedzić - zaprasza Zieliński.

Wychodzi więc na to, że "Fala" nie podzieli losu "Elki", dla której obecny sezon przynajmniej w części już przepadł. Nawet jednak jeżeli wreszcie uda się wyjaśnić sprawy z Krzysztofem Federowiczem, to bez pokaźnych nakładów finansowych następne lata dla "Fali" mogą okazać się decydującymi. Z tym właśnie będzie musiał już od jutra trudzić się Cezary Dominiak. Musi szybko znaleźć sposób na samofinansowanie parku. Jego modernizacja ma tylko przez trzy pierwsze lata przecież kosztować ponad 80 mln zł. W tym okresie pomoc samorządu województwa śląskiego wyniesie 15 mln zł.
-----------------------------
Michał Tabaka - Dziennik Zachodni

Mirenium 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2006-06-29, 10:06   

Jedyna zjeżdżalnia na kąpielisku „Fala” jest nieczynna

Być może wkrótce ta zjeżdżalnia zostanie usunięta z terenu WPKiW.
Codziennie od rana przy kasie biletowej chorzowskiego kąpieliska "Fala" ustawiają się tłumy ludzi spragnionych ochłody. Ale na jedynej tutaj zjeżdżalni jest pusto. Chętnych do skorzystania z tej atrakcji odstrasza łańcuch i tabliczka z napisem "Teren prywatny". To efekt konfliktu między Krzysztofem Federowiczem, dawnym dzierżawcą "Fali", a Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku.

Piotr Zieliński, opiekujący się kąpieliskiem z ramienia parku, twierdzi: - Pan Federowicz nie chciał uruchomić zjeżdżalni.

- Już w listopadzie zachęcałem szefostwo WPKiW do rozwiązania tego problemu - mówi Federowicz. - Bez efektu. Ja nie mogę tej zjeżdżalni uruchomić z prostej przyczyny: z końcem roku zakończyłem działalność gospodarczą. Inna sprawa, że obecnie jestem zatrudniony przy rozruchu jednego z basenów w Bielsku-Białej. Mam się rozdwoić?

Federowicz chciał zjeżdżalnię sprzedać. Jednak wtedy trzeba byłoby, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, rozpisać konkurs. - Nawet zaproponowałem, że do tego czasu mogą korzystać ze zjeżdżalni za darmo. Usłyszałem, że nie, bo nie - twierdzi były dzierżawca "Fali".

Cezary Dominiak, prezes WPKiW, twierdzi, że na przeszkodzie stanęła przede wszystkim "kosmiczna cena", jaką ustalił Fedorowicz. Potem zjeżdżalnia miała być dzierżawiona. Za 10 tys. zł miesięcznie - bo na tyle Federowicz wycenił przychód z niej za jeden miesiąc. - Byłem gotów nawet obniżyć cenę - twierdzi. - Powiedziano mi, że trzeba nad tym podyskutować. I na tym się skończyło.

- Najpierw prosiliśmy pana Federowicza o poddzierżawienie tego obiektu komuś innemu. Nie zgodził się - mówi prezes Dominiak. - Potem rzeczywiście nam zaproponował dzierżawę, ale znowu cena była bardzo wygórowana. Musielibyśmy do tego interesu dopłacać. W połowie lipca ma odbyć się rozprawa sądowa o eksmisję pana Federowicza. Mamy nadzieję, że wyrok będzie nam przychylny. Wtedy pan Federowicz będzie musiał wziąć z terenu "Fali" zjeżdżalnię, a my zainstalujemy w jej miejsce swoje urządzenie - obiecuje Dominiak.
---------------------------------------
Michał Tabaka - Dziennik Zachodni

Mirenium 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2006-07-15, 07:47   

Zjeżdżalnia już czynna!
Cezary Dominiak, prezes Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku nie dogadał się z Krzysztofem Federowiczem, dzierżawiącym przez 6 lat kąpielisko "Fala". W efekcie nieczynna przez pierwsze dni sezonu jedyna zjeżdżalnia na tym kompleksie basenów zagrodzona była grubym łańcuchem i tabliczką z napisem: "teren prywatny".

Zjeżdżalnia jest własnością Federowicza, który - jak sam mówi - chciał... ją za przystępną cenę wydzierżawić parkowi. Park uważał, że za drogo.

Zjeżdżalnia była więc niedostępna dla gości "Fali". Na szczęście obaj panowie doszli ostatnio do porozumienia.

- Dzierżawimy zjeżdżalnie do końca sierpnia - mówi prezes WPKiW.

Jeszcze w lipcu ma odbyć się rozprawa eksmisyjna, na mocy której Federowicz już prawnie ma przestać być dzierżawcą kąpieliska.
----------------------------------------------

(mit) - Dziennik Zachodni

adafa 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-09-25, 22:26   Atrakcje w parku to kiedyś były

Witam.
Atrakcje w parku to były na fali(zimą) , kto jeździł na łyżwach na fali ?, kto się tam nauczył?, łza w oku się kręci.

pozdrawiam

Ewa 
Administrator Forum

Imię: Ewa
Wysłany: 2006-09-25, 22:29   

witaj na forum, adafa :)
no ja też pamiętam te dobre czasy i też bywałam kiedyś na fali codziennie (obowiązkowo!) na łyżwach :lol2:
ech... faktycznie łezka się w oku kręci... ;) (który na zdjęciu to Ty..? :P )

adafa 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-09-25, 22:52   

elo.
Ten gościu w "stringach" i okularach to kolega Korek , ja w spodenkach :normalnych" z lewej
Dzięki za świetne forum, najlepsze są zdjęcia z chorzowa z lat 70, ale do dzisiej mom tak że roz w tygodniu musza się przejść po wolce albo po zakamarkach Chorzowa Starego.
Wracając do fali to ile ludzi tam się kiozdało i komu to przeszkadzało?
Ten klimat : fajny mrozik, lekko pruszył śnieg, na wieczór świeciły latarnie , no pieknie było.
(a jakie tam fajne dziołszki były , z całego chorzowa)

Lena 
Administrator Forum

Imię: Lena
Wysłany: 2006-09-26, 16:45   

Hejka Adafa! Dzień doberek na forumie! :lol:

Chciałam gwoli ścisłości wyjaśnić,że kolega Korek ze zdjęcia i nasz Korek-Koreczkowa forumowa to dwie różne osoby różnej płci! :rotfl:
Koreczkowa to na pewno kobieta,a stringi nosi w o wiele mniejszym rozmiarze! :hahaha:

A ślizgawkę na Fali też pamiętam! Dzięki temu teraz nie boję się rolek na nogi wsadzić! :lol2:

Neottia 
Imprezowicz

Imię: Gosia
Wysłany: 2006-09-26, 17:23   

Hejka Adafa, witam kolejnego starochorzowianina :)
Też pamiętam ślizgawkę na fali, chodziłyśmy często z koleżanką, było zawsze baaardzo fajnie, mimo że czasem mróz był okropny.... tak ... stare dobre czasy :)

adafa 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-09-26, 19:09   

Elo.
Stringi mojego kumpla Korka to były pierwsze stringi na Sląsku, w Polsce, napewno pierwsz na fali, pamiętam mrozik był wtedy ok. 12 stopni(minus) ale umówiliśmy się na krótkie spodenki i fertich.(circa about było to ok.12 lat.temu)
A propo rolek , oczywiście też sobie czasami śmigam po parku z 2 kumplami i bodajże 2 tygodnie temu jakiś gościu rozdawał ulotkiz treścią następującą:

DNI PARKU

ROLL- X- ROLL
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW JAZDY NA ROLKACH I WROTKACH DO UCZESTNICTAWA W IMPREZIE , KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 30 WRZWEŚNIA- 01 PAŹDZIERNIKA W HALI "KAPELUSZ".
BAWIMY SIĘ WSZYSCY W SOBOTĘ I NIEDZIELĘ OD GODZ. 11 PRZY MUZYCE Z PŁYT.
W NIEDZIELĘ OD 18 MUZYKA NA ŻYWO.
ZAPROŚCIE , ZNAJOMYCH ,ZABIERZCIE RODZINĘ

Może też ktoś z was to ma lub wie coś bliższego , ALE MYŚLĘ ŻE WARTO SIĘ WYBRAĆ.
SWOJEGO CZASU JAK BYŁEM MAŁYM BAJTLEM to słyszałem że w kapeluszu planowano aby tam było lodowisko , ale myślę że fajnie jak by tam była rollownia takie jak widać w stanach(marzenia),a można by było w zimie pośmigać na rolkach(wolę łyżwy)
hough.

gryfny 
Mieszkaniec

Wysłany: 2007-04-02, 19:42   

Witam
ja,chopcy stare dobre czasy ale Fala to byl odjazd latem,pamietam jak sie po pol godziny do kasy stolo potem do wieczora na gowa z 5-ki(na dycha roz i nigdy wiencyj)cos zjes i do Kapelusza na balety.
Pozd...

macartur 
Mieszkaniec

Wysłany: 2008-06-23, 07:52   Dogi wstęp na basen Fala

T o jest smieszne ze wejscie na basen kosztuje 9 zl do tego sztanai 2 zl przechowanie roweru 3 zł i już jest 14 zł zjeżdzalnia 10 zl karnet rodzian z dwójka dzieci zapłaciłaby 50 zl za dzień skandal
Niech Rada Miejska cos zrobi albo nie Narodowy Fundusz Zdrowia da dotację bo kto pływa będzie raczej nie chory

Jacek 
Radny Miasta

Imię: Jacek
Wysłany: 2008-06-23, 15:39   

RM nic nie ma do cen na Fali, bo ten obiekt nie należy do gminy. Co nie znaczy, bym uważał, że ceny za wjazd do Parku albo wejście na Falę były odpowiednie.

GrEmLiN 
Mieszkaniec
_-^-_

Imię: WojtuŚ ;)
Wysłany: 2010-06-09, 12:02   

Wakacje Już Za Chwile, A Czy ktoś może Wie co z falą?
Lata wstecz, już o tej porze Albo było otwarte, Albo już ktoś coś wiedział kiedy było otwarcie. A Teraz nikt nic nie wie. Może Wy Coś wiecie na ten temat naszego Kąpieliska?
Pozdrawiam ;)

Odpowiedz do tematu