Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozmowy o prasie: brukowce, a prasa ambitna
Autor Wiadomość
Tomek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2006-05-28, 20:50   

to prawda że gazety uwazane za opiniotwórcze są negatywnym zjawiskiem, gdyż myślą za wielu ludzi. Niektorzy ludzie wychodzą z założenia że jesli wyborcza czy dziennik cos potepia to ma to byc potepione a jesli pochwalą pochwalone. niestety stwierdzenie "prasa opiniotworcza" jest tutaj uzasadnione :/ ludzie faktycznie myslą" to co napiszą w agzecie :/

niesttey polacy są bardzo podatni na cudze opinie, demagogie etc.

Stowarzyszenie "Chorzowska Inicjatywa Samorządowa"
www.chis.webd.pl

kalgar 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-05-29, 18:31   

Z jednej strony Tomku masz rację, jednak nie wyobrażam sobie stworzenia gazety w pełni obiektywnej, takiej, która nie będzie przemycać 'opiniotwórczości', bo jakby na to nie patrzeć, to właśnie media są głosem opinii publicznej, i wydaje mi się nawet, że gdybyśmy chcieli samych suchych faktów (bez chociaż próby wartościowania) to wystarczyłyby nam same doniesienia agencyjne,a tak właśnie nie jest.
Zresztą najważniejsza jest świadomość, że możemy zostać zmanipulowani (np klasyczna reguła perswazyjności). To, trochę inteligencji plus jeszcze nie poleganie na tylko jednym źródle informacji i powinniśmy się czuć w medialnym świecie dosyć bezpieczni :)

A co do brukowców,to podoba mi się jak wykorzystują z nich informacje panowie Figurski i Wojewódzki z porannej audycji Antyradia :)

Tomek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2006-05-29, 19:23   

wyborcza dziennik etc są nastawione na przekazywanie informacji, a jak dostaję informację to zalezy mi by byla "sucha" niestety takiej mozliwosci nie ma :/ dlatego ja lubie czytac czasopisma (polityka, wprost itp) które są z zasady nastawione na publikowaniu opinii a nie faktów. wprawdzie nie czytam ich regularnie, to jednak raz po raz coś kupię i przyznam że zdecydowanie lepiej mi się czyta czyjąś opinię z którą się zgadzam lub nie niż ubarwioną informację :)

co do brukowców to regularnie wchodze na strone faktużeby poczytac "straszne" artykuły :P swoją drogą muszą mieć ludzi z bujną wyobraźnią żeby wymyślać takie pierdoły (a jednocześnie tak brutalne).

www.chis.webd.pl

tier 
Junior Admin

Imię: Zwierzak
Wysłany: 2006-05-29, 20:34   

Porównując Gazetę Wyborczą czy Rzeczpospolitą z Faktem czy Superexpresem trzeba mieć świadomość, że porównujemy produkty adresowane do zupełnie innych ludzi. Porównujemy np. Toyotę Corollę z Fiatem Seicento - obydwa przypadki są niby tego samego rodzaju, ale raczej nie konkurują ze sobą.

Tabloidy (brukowce) adresowane są dla prostych ludzi - stąd krótkie, proste teksty, duże zdjęcia, sensacyjna tematyka i granie na emocjach, jednostronność.

Prasa opiniotwórcza, taka jak GW, Dziennik i Rzeczpospolita mają dużo bardziej wymagających czytelników, którym trzeba podać analizy, różnorodne punkty widzenmia, argumenty obu stron.

Tomek napisał/a:
to prawda że gazety uwazane za opiniotwórcze są negatywnym zjawiskiem, gdyż myślą za wielu ludzi. Niektorzy ludzie wychodzą z założenia że jesli wyborcza czy dziennik cos potepia to ma to byc potepione a jesli pochwalą pochwalone. niestety stwierdzenie "prasa opiniotworcza" jest tutaj uzasadnione :/ ludzie faktycznie myslą" to co napiszą w agzecie :/

Tutaj w żaden sposób nie mogę się z takim stwierdzeniem zgodzić! To właśnie tabloidy "myślą" za ludzi, którzy nie potrafią wyrobić sobie własnego zdania!!

Lena 
Administrator Forum

Imię: Lena
Wysłany: 2006-05-29, 20:40   

A potem się dziwimy,że społeczeństwo jest głupie,a analfabetyzm szerzy się jak katar,skoro ludziska takie coś "czytają". :/

kalgar 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-05-30, 18:24   

Lena napisał/a:
A potem się dziwimy,że społeczeństwo jest głupie,a analfabetyzm szerzy się jak katar,skoro ludziska takie coś "czytają".

Analfabetyzm to bardziej stąd, że nie czytają nic w ogóle :) Mnie się wydaje,że dobrze, jeśli już ktoś coś czyta, nawet ten nieszczęsny Fakt czy inny Twój weekend, bo chociaż trochę go to rozwinie, a może nawet przerzuci się kiedyś na coś ambitniejszego właśnie. Uważam to za podobną sytuację jak w przypadku Harrego Pottera i książek o nieco wyższym poziomie- od czegoś trzeba zacząć.

fan Chorzowa 
Mieszkaniec
vel H1939...

Wysłany: 2006-06-30, 14:06   

tez tak uważam...ja zacząłem na Twoim weekendzie..a skonczyłem na fakcie :P

dfk 
Imprezowicz
dfk

Imię: Eugen
Wysłany: 2006-08-26, 09:57   

Odgrzewam temat prasy i jej odpowiedzialności za to co pisze i robi
Dziennikarzom Dziennika Zachodniegoktoś podłożył zdechłą żabę .Po telefonie czytelnika chcieli zrobić kocioł prezydentowi Osyrze ( Mysłowice - nie przepadam)i stwierdzić ,że przebywa w UM w stanie nietrzeźwym .Prezydent wezwał policję i poddał sie badaniu alkomatem. Wynik 0,00 .Dziennikarze szukaja metnego wytłumaczenia . Wydaje mi sie ze zgubiła ich chęć pogoni za sensacją
Taka wsypa
Całość w dzisiejszym DZ ( relacja oczywiście ze strony gazety}

Lena 
Administrator Forum

Wysłany: 2006-08-26, 10:02   

Oni w końcu zarabiają na sensacjach. :/
I psinco ich obchodzi,co czują ludzie których krzywdzą w ten sposób.
Oczywiście nie wszyscy. Dotyczy to hien dziennikarskich dla których nie ma żadnych świętości i potrafią zapytać matkę,która straciła dziecko "co pani czuje?" :sciana:

dfk 
Imprezowicz
dfk

Wysłany: 2006-08-26, 10:12   

W tym wypadku wygląda na to ,że ktoś zrobił im niezły numer :rotfl: :jupi: :rotfl:

Ewa 
Administrator Forum

Imię: Ewa
Wysłany: 2006-08-26, 10:21   

mogliby jeszcze zrobić taki numer Faktowi, który już nagminnie przekracza granice dobrego smaku i zwykłej ludzkiej przyzwoitości :>

Tomek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2006-08-29, 14:09   

ja myślę że przy obecnych włądzach fakt długo nie pociągnie, wystarczy że narazi się władzy :] chociaż nie spotkałem się jeszcze aby fakt pisał coś o kaczynskich, czy też czołowych posatciach PISu !! (prawie codziennie wchodze na strone faktu, aby przeczytać "nowinki")

Moim zdaniem: wolność prasy istnieje w każdym demokratycznym kraju (w tym również w Polsce), jednak są pewne granice. Uważam że na takie gazety jak Fakt nie powinno być miejsca. Gazeta która niejednokrotnie została skazana za świadome oczernianie ludzi poprzez fałszywe oskarżenia, powinna mieć odebraną koncesję, bądź też prawo do wykonywania zawodu konkretnej osoby - pośrednio umożliwia to kodeks karny - jednak sądy (jak widać) nie często taką karę orzekają (nie słyszałem o żadnym takim przypadku względem dziennikarzy czy artystów. Niewykluczone że nie obejmuje to tzw. zawodów wolnych (artysci, dziennikarze), mimo iż chyba nigdzie taki zapis nie istnieje.

www.chis.webd.pl

Lena 
Administrator Forum

Wysłany: 2006-09-13, 22:11   

dfk napisał/a:

Maja stałe tematy ( Fundacja "Dodaj dzieciom skrzydła", Chorzowska Wyspa no ostatnio jeszce Taal :rotfl: )

tiaaa...... żeby jeszcze w DZ potrafili dobrze zdjęcia Taal podpisać.... to byłoby super.... :/
W numerze 35 w dodatku chorzowskim wydrukowano zdjęcie ściągnięte ze strony Taal'u.
Na stronie jest podpisane nazwiskiem autora,a w gazecie to samo zdjęcie firmowane jest nazwiskiem jakiejś Marzeny Bugały... A prawa autorskie poszły do lasu.... :evil:
?? :sciana:

Tomek: przeniesiono z tematu o pomnikach

Maja 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-09-13, 22:34   

Chorzowska redakcja DZ składa się z jednego dziennikarza sportowego i jednej dziennikarki "do wszystkiego". Resztę pokoi na Zjednoczenia zajmują osoby pozyskujące reklamy dla gazety. Szumnie zapowiadany dodatek chorzowski tak naprawdę jest tylko kolejną wkładką reklamową do tzw. grzbietu głównego. Dlatego tak trudno tam o rzetelność i zaangażowanie w sprawy miasta. Po najmniejszej linii oporu.

dfk 
Imprezowicz
dfk

Wysłany: 2006-09-14, 20:59   

.
"Na stronie jest podpisane nazwiskiem autora,a w gazecie to samo zdjęcie firmowane jest nazwiskiem jakiejś Marzeny Bugały"

:czytaj:
A poprosili przynajmniej o zgodę, co prawda to reklama dla zespołu ale zasady powinno sie zachowywać ( sam też już odkrywałem swoje zdjecia " przypadkiem" na stronach prasy), niektóre redakcje prasy mniejszości ściagaja równiez zdjecia z internetu ale od jakiegoś czasu podpisuja je nazwiskiem autora a nawet płacą za publikacje choć nie wymagam tego od nich .

Odpowiedz do tematu