Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozmowy o prasie: brukowce, a prasa ambitna
Autor Wiadomość
Kocioł_żeliwny 
Mieszkaniec
Kocioł_żeliwny

Wysłany: 2006-09-15, 11:15   

Maja napisał/a:
Chorzowska redakcja DZ składa się z jednego dziennikarza sportowego i jednej dziennikarki "do wszystkiego". Resztę pokoi na Zjednoczenia zajmują osoby pozyskujące reklamy dla gazety. Szumnie zapowiadany dodatek chorzowski tak naprawdę jest tylko kolejną wkładką reklamową do tzw. grzbietu głównego. Dlatego tak trudno tam o rzetelność i zaangażowanie w sprawy miasta. Po najmniejszej linii oporu.

Liczba „osób pozyskujących reklamy” jest wyznacznikiem „rzetelności i zaangażowania w sprawy miasta”? Zaraz dostanę zajadów ze śmiechu :hahaha: Wysil się bardziej dziecino, bo ta „argumentacja” jest po prostu żałosna.

Ewa 
Administrator Forum

Imię: Ewa
Wysłany: 2006-09-15, 13:46   

Cieszę się, że do nas dołączyłeś, Kociołku, bo jak mniemam jesteś u żło... sorki - źródła i będziesz mógł nam wszystkim wyjaśniać, skąd bierze się tyle przekłamań w lokalnej prasie, skąd tyle wręcz błędnych informacji lub choćby sytuacji, o których ostatnio pisała Lenka - użycie zdjęcia bez zgody jego autora (a co gorsza - podpisanie go z imienia i nazwiska jakiejś obcej osoby)

zatem czekamy... coś mam wrażenie, że faktycznie będzie gorąco ;)

Maja 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-09-15, 13:55   

Kotle, jakieś problemy z czytaniem tekstu ze zrozumieniem? Jeśli chorzowski oddział DZ de facto jest centrum telemarketingowym, to jak ma być wiarygodną i opiniotwórczą redakcją? Po prostu nie o to tam chodzi. Teksty są wypełniaczami dla stron z ogłoszeniami i reklamami. Widziałeś kiedyś gazety takie jak "Jarmark" czy "Gratka"? Pasjonujące, prawda? Dziecino.

Tomek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2006-09-15, 14:04   

Regularnie DZ nie kupuję (co nie oznacza że w ogóle nie kupuję), a nie kupuje go regularne bo faktycznie szkoda mi kasy na ogłoszenia handlowe (prawie codziennie gazetki z ofertami handlowymi mam na parapecie w kltace schodowej).

Co do treści pisałem niejednokrotie (zresztą nie tylko ja) że artykuły w Dz są niepełne, a często co gorsza nieprawdziwe. Nietsety ta gazeta bardzo mało uwagi przywiązuje do jakości publikowanych artykułów, przez co dla mie (jak i wielu innych osób) jest mało wiarygodna.

Stowarzyszenie "Chorzowska Inicjatywa Samorządowa"
www.chis.webd.pl

Maja 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-09-15, 14:43   

Pracowałam w DZ podczas studiów i trochę po nich. Wiem, jak traktuje się tam wszystkie te dodatki lokalne i tygodniki powiatowe. Chodzi tylko i wyłącznie o wyciągnięcie pieniędzy z kieszeni lokalnych reklamodawców. Bo to ładnie wygląda: "Proszę, my tak zajmujemy się waszym miastem, piszemy o nim, wspieramy a pan żałuje paru złotych na reklamę."
Gorzej jest z częścią merytoryczną. Gdy przychodzi czas oddania gazety wysyła się dziennikarkę i fotografa np. do szpitala położniczego, zrobić zdjęcia noworodkom albo na ulicę, gdzie 20 mieszkańców wypowiada się na ważki temat aktualnej pogody. Dyżurnym tematem jest też schronisko dla psów, bo odfajkowuje się przy okazji akcję charytatywną. Pozostaje jeszcze wklepać repertuar kin, teatru, godziny otwarcia muzeum i gazeta idzie do druku.

Kocioł_żeliwny 
Mieszkaniec
Kocioł_żeliwny

Wysłany: 2006-09-15, 15:40   

Maja napisał/a:
Kotle, jakieś problemy z czytaniem tekstu ze zrozumieniem? Jeśli chorzowski oddział DZ de facto jest centrum telemarketingowym, to jak ma być wiarygodną i opiniotwórczą redakcją? Po prostu nie o to tam chodzi. Teksty są wypełniaczami dla stron z ogłoszeniami i reklamami. Widziałeś kiedyś gazety takie jak "Jarmark" czy "Gratka"? Pasjonujące, prawda? Dziecino.

Przeczytaj raz jeszcze swoją wcześniejszą wypowiedż i spróbuj ją sobie przemyśleć, bo najwyraźniej Ty masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Masz też chyba problemy ze zrozumieniem rzeczywistości. Jeśli uważasz, że jakakolwiek gazeta na rynku ma szanse wyżyć z samej sprzedaży, to się grubo mylisz. Reklamy są wszechobecne w prasie, telewizji, radiu - zauważyłaś? Poza tym, nie rozmawiając już o ilości reklam, to chyba dobrze, że cokolwiek pojawia się w prasie na temat miasta? Wreszcie - jest wolny rynek. Każdy kupuje to co chce i nikt nikogo nie zmusza, żeby kupował Gazetę Wyborczą, Dziennik Zachodni, niebieski Dziennik czy cokolwiek innego. Jeśli przeszkadza Ci jakiś tytuł to po prostu go nie kupuj, zamiast wylewać na forach swoje żale dziecino :hahaha:

Ewa napisał/a:
Cieszę się, że do nas dołączyłeś, Kociołku, bo jak mniemam jesteś u żło... sorki - źródła i będziesz mógł nam wszystkim wyjaśniać, skąd bierze się tyle przekłamań w lokalnej prasie, skąd tyle wręcz błędnych informacji lub choćby sytuacji, o których ostatnio pisała Lenka - użycie zdjęcia bez zgody jego autora (a co gorsza - podpisanie go z imienia i nazwiska jakiejś obcej osoby)

Ja też się cieszę, że tu jestem, chociaż bez wzgledu na to gdzie pracuję, nie jest to żłób - zapewniam Cię. Ale miło, że administrator tak ciepło wita nowych użytkowników wykazując się przy okazji swoim poziomem.
Nie zamierzam wyjaśniać ani tłumaczyć błędów w lokalnej prasie. Zwłaszcza, że pewnie Ty Ewo w pracy nigdy błędu nie popełniłaś, zaprzeczając jednocześnie powiedzeniu, że błędów nie robi ten, co nic nie robi?
pozdro

Tomek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2006-09-15, 15:51   

Cytat:
Poza tym, nie rozmawiając już o ilości reklam, to chyba dobrze, że cokolwiek pojawia się w prasie na temat miasta?.

No nie wiem czy tak dobrze :? lepiej żeby się nic nie pokazywało niż jakieś przekłamane informacje :?

Cytat:
Wreszcie - jest wolny rynek. Każdy kupuje to co chce i nikt nikogo nie zmusza, żeby kupował Gazetę Wyborczą, Dziennik Zachodni, niebieski Dziennik czy cokolwiek innego

Oczywiście że jest wolny rynek i co więcej wolnosć słowa :] i każdy może wyrazić swoje zdanie na temat danej gazety, tymbardziej że w tym wypadku chodzi o niekomptetencję dziennikarzy i podawanie błędnych informacji.

www.chis.webd.pl

Ewa 
Administrator Forum

Imię: Ewa
Wysłany: 2006-09-15, 15:52   

Kocioł_żeliwny napisał/a:
miło, że administrator tak ciepło wita nowych użytkowników

staram się jak mogę :)
wykazując się przy okazji swoim poziomem

dyskusyjne... ja np. uważam, że to Ty wykazałeś się "poziomem" już w swoim pierwszym poście na tym forum :)
Nie zamierzam wyjaśniać ani tłumaczyć błędów w lokalnej prasie

a szkoda, zawiodłeś mnie :( naprawdę miałam nadzieję...
(...) Ty Ewo w pracy nigdy błędu nie popełniłaś, zaprzeczając jednocześnie powiedzeniu, że błędów nie robi ten, co nic nie robi?

owszem, popełniam błędy jak każdy i nawet (co pewnie Cię zaskoczy) bardzo często używam tego właśnie powiedzenia tłumacząc każdego, kto się gdzieś pomyli. Różnica polega na tym, że ja wyciągam wnioski z błędów i staram się ich nie powielać, a o Dziennikarzach, o których wspominałam nie da się tego powiedzieć. Ich błędy są niejednokrotnie tak rażące, płytkie i tak łatwe do sprawdzenia, że ...

pozdrawiam :)

Maja 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-09-15, 18:05   

Najwyraźniej Kocioł_żeliwny jest specjalistą d/s wolnego rynku prasowego. Tylko, że mnie nie chodzi o to, by nagle ze wszystkich mediów zniknęły reklamy. Nie jestem z Melmak i znam polskie realia. W czym innym rzecz.
Kiedy DZ wprowadzał nowy tytuł -"Tygodnik Chorzowski", pól miasta było oplakatowane hasłami w stylu:"Wasza Gazeta","Wreszcie bliżej Was", "Wspólnie uczynimy Chorzów lepszym".
Zrozumiałe więc, że oczekiwania czytelników wykraczały sporo poza zaoferowany produkt. Te parę stron z przekłamanymi artykułami, przekręcanymi nagminnie nazwiskami i "pożyczonymi" zdjęciami trudno nazwać miejską gazetą. Pewnie zaraz się dowiem, że mam wygórowane wymagania. Może. W związku z tym nie zaprzestanę "wylewania swoich żalów". Na szczęście mamy wolny rynek i Kocioł nie musi czytać czegoś, co mu nie odpowiada.
Na przykład moich postów.

dfk 
Imprezowicz
dfk

Imię: Eugen
Wysłany: 2006-09-15, 18:41   

No tak , tylko , że dyskusja o rzetelności publikatorów była już kiedyś w innym miejscu.

Maja 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-09-15, 18:45   

Przepraszam. Ja tu dopiero od trzech dni! :wink:

dfk 
Imprezowicz
dfk

Imię: Eugen
Wysłany: 2006-09-15, 18:53   

Ale jak dla mnie to start bardzo pozytywny :brawo: tylko ,że zaraz nas moderatorzy ustawią bo tylko na to szychają :jupi:

Tomek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2006-09-15, 19:00   

nie ustawią ale przestawią ... wątek do własciweg tematu ;)

dfk słuszna uwaga :spoko:

www.chis.webd.pl

Korba 
Mieszkaniec

Imię: na drugie Staszek
Wysłany: 2006-09-15, 21:54   

DZ jest fatalny ale (niestety) nie odbiega poziomem od innych gazet :( Najlepsze jest wydanie sobotnie bo jest bajka na CD :)

tier 
Junior Admin

Imię: Zwierzak
Wysłany: 2006-09-16, 11:19   

Tomek napisał/a:
Uważam że na takie gazety jak Fakt nie powinno być miejsca.

Tomek napisał/a:
(prawie codziennie wchodze na strone faktu, aby przeczytać "nowinki")

Skoro gazeta ma swoich czytelników, widać jest im potrzebna...

To tylko pewna niekonsekwencja - ale włos zjerzył mi się na głowie dopiero później:
Tomek napisał/a:

Moim zdaniem: wolność prasy istnieje w każdym demokratycznym kraju (w tym również w Polsce), jednak są pewne granice. Uważam że na takie gazety jak Fakt nie powinno być miejsca. Gazeta która niejednokrotnie została skazana za świadome oczernianie ludzi poprzez fałszywe oskarżenia, powinna mieć odebraną koncesję, bądź też prawo do wykonywania zawodu konkretnej osoby - pośrednio umożliwia to kodeks karny - jednak sądy (jak widać) nie często taką karę orzekają (nie słyszałem o żadnym takim przypadku względem dziennikarzy czy artystów. Niewykluczone że nie obejmuje to tzw. zawodów wolnych (artysci, dziennikarze), mimo iż chyba nigdzie taki zapis nie istnieje.

Tomku: moim zdaniem - jeżeli władza w jakimś kraju wydaje i może odbierać koncesja na wydawanie gazety, może odbierać prawo wykonywania zawodu dziennikarzowi lub artyście (!!!) to na pewno nie jest to kraj demokratyczny i na pewno nie ma tam wolności prasy! Takie etatystyczne pomysły charakterystyczne są dla autorytarnych państw (jak np. był PRL)

Odpowiedz do tematu