Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziki coraz bardziej zuchwałe. Sparaliżowały ruch w centrum
Autor Wiadomość
tier 
Junior Admin

Imię: Zwierzak
Wysłany: 2013-09-04, 10:01   Dziki coraz bardziej zuchwałe. Sparaliżowały ruch w centrum

Cytat:
Dziki coraz bardziej zuchwałe. Sparaliżowały ruch w centrum miasta
jm 04.09.2013 , aktualizacja: 04.09.2013 10:48

Dziki coraz bardziej zuchwałe. Szukają jedzenia

We wtorek wieczorem wataha dzików grasowała na katowickim rondzie Mikołowskim. Zwierzęta na kilka minut zatrzymały ruch samochodów.
Kilkanaście zwierząt wyszło na drogę około godziny 23. - Jechałem autobusem do Mikołowa. Zrobił się mały korek, bo kierowcy musieli ostrożnie wymijać zwierzęta. Widać, że dziki są coraz bardziej zuchwałe, bo stąd już jest niedaleko do centrum miasta - relacjonuje pan Piotr, jeden z naszych Czytelników.

Strażnicy miejscy, którzy odbierają zgłoszenia o grasujących w mieście dzikach, dobrze znają stado, które wyszło na drogę. - To wataha, która upodobała sobie tereny parku Kościuszki i obrzeża Ptasiego Osiedla. Możne je spotkać np. na terenie opuszczonej cegielni na skraju parku Kościuszki. Razem z pracownikami Nadleśnictwa Katowice systematycznie wyłapujemy poszczególne sztuki - informuje Piotr Piętak, rzecznik katowickiej straży miejskiej.

Piętak wyjaśnia, że odbywa się to za pomocą specjalnej "odłowni", która została wybudowana obok cegielni. To niewielki teren otoczony drewnianą palisadą, z automatyczną zapadnią, którą zamyka wejście, kiedy dziki wejdą do środka. Początkowo wabikiem były jabłka i kukurydza, ale tego typu specjały nie były jednak skuteczne. W końcu łowczy i strażnicy odkryli, że dziki nie potrafią się oprzeć karmie dla psów. - W ten sposób odłowiliśmy już kilkanaście sztuk, które zostały uśpione i wywiezione do lasu. Niestety, niektóre wracają. Na dodatek stado rozmnaża się tak szybko, że zaczyna to przypominać walkę z wiatrakami - dodaje Piętak.

Źródło: http://katowice.gazeta.pl

Przyo rondzie Gembały też kiedyś wieczorem widziałem kilka dzików.

ja 
Mieszkaniec

Imię: jam
Wysłany: 2014-12-01, 23:41   

A czy w Chorzowie pojawiały się już gdzieś dziki?

Ewa 
Administrator Forum

Imię: Ewa
Wysłany: 2014-12-01, 23:43   

pisano już o tym na forum - w Chorzowie były widziane na Katowickiej (w okolicach Media Marktu), w Chorzowie Starym na Kościuszki (chyba też ktoś pisał o Siemianowickiej..?) no i w Parku Śląskim :)

tier 
Junior Admin

Wysłany: 2014-12-01, 23:56   

W Batorym często widziałem dziki, spacerujące wieczorową porą po ul St. Batorego między rondem a A4.

treeboor 
Mieszkaniec

Imię: Robert
Wysłany: 2014-12-02, 08:46   

Ja jakiś czas temu widziałem dziki na nieużytkach za cmentarzem przy Kościele Św. Józefa. Kiedyś będąc w rejonach ulicy Rodziny Oswaldów, widziałem dzika który akurat przechodził koło zabudowań.

MarcinM 
Wiceprezydent Miasta

Imię: Marcin
Wysłany: 2014-12-02, 09:15   

Cytat:
W Batorym często widziałem dziki

Raz nawet dotarły na stare osiedla, gdzie wzbudziły lekką panikę wśród mieszkańców, co skończyło się interwencją Straży Miejskiej

Jacek 
Radny Miasta

Imię: Jacek
Wysłany: 2014-12-02, 10:33   

To poważny problem, bo wbrew pozorom, dzik to bardzo szybkie i w pewnych sytuacjach niebezpieczne zwierzę. A do tego ma „ciągoty” do szukania coraz to nowych sposobów odżywiania się, i w wielu miejscach nauczyły się, że nie ma większej różnicy między śmietnikiem a paśnikiem – wchodzą w rejony zabudowane, na osiedla itp. Ja spacerując z psem po polach między Chorzowem Starym a Bytkowem prawie za każdym razem spotykam ślady dzików – choć samych zwierząt nie miałem jeszcze okazji zobaczyć (za to sarny, zające, bażanty, lisy, chomiki już się trafiały).

egon 
Mieszkaniec

Imię: Egon
Wysłany: 2014-12-02, 11:32   

Własnie dziś doszło do poważnego wypadku z udziałem dzika w roli głownej na zabrzanskiej ulicy - efekt 6 osób rannych i dwa skasowane pojazdy.
Często na dziki można natknąc się w lesie kochłowickim , chodzą całymi stadami ,ale w lesie to chyba nc dziwnego , zatrważa ich ilość.

Jacek 
Radny Miasta

Imię: Jacek
Wysłany: 2014-12-02, 11:38   

Pewnie narażę się „ekologom”, ale brak popytu na mięso z dziczyzny oraz na skóry itp. powoduje, że myśliwi nie chcą polować na dziki. A przy braku naturalnych wrogów i dostępie pożywienia zwierzęta mnożą się w sposób niekontrolowany.

treeboor 
Mieszkaniec

Imię: Robert
Wysłany: 2014-12-02, 11:52   

Ponoć w sąsiednich Katowicach trwa akcja odstrzelania dzików, tylko zapomnieli że zwierzęta sie przemieszczają. Na przykład ten dzik co byl widziany w Katowicach, za godzine bedzie Lasku Kochłowickim, a potem gdzieś na jakis nieuzytkach.

tier 
Junior Admin

Wysłany: 2014-12-02, 13:34   

Jacek napisał/a:
Pewnie narażę się „ekologom”, ale brak popytu na mięso z dziczyzny oraz na skóry itp. powoduje, że myśliwi nie chcą polować na dziki.

Ja to bym chętnie spożył dzika. Muszę zadzwonić do katowickiego leśnictwa. :D

egon 
Mieszkaniec

Wysłany: 2014-12-02, 15:05   

tier napisał/a:
Jacek napisał/a:
Pewnie narażę się „ekologom”, ale brak popytu na mięso z dziczyzny oraz na skóry itp. powoduje, że myśliwi nie chcą polować na dziki.

No przygotowanie pieczeni z dzika nie jest łatwe , ale dobrze oprawione ma walory znacznie przewyższające mieso zwierząt hodowlanych.

tier 
Junior Admin

Wysłany: 2014-12-02, 15:21   

Jacek napisał/a:
Pewnie narażę się „ekologom”, ale brak popytu na mięso z dziczyzny oraz na skóry itp. powoduje, że myśliwi nie chcą polować na dziki. A przy braku naturalnych wrogów i dostępie pożywienia zwierzęta mnożą się w sposób niekontrolowany.

"Jacku", jak się okazuje, nie masz racji. Zadzwoniłem do nadleśnictwa i rozmawiałem z katowickim strażnikiem leśnym, od którego dowiedziałem się, że możliwość zakupu mięsa z dzika jest czysto teoretyczna, ponieważ wszystko trafia do skupu dziczyzny, a później na eksport, głównie do Niemiec.

egon napisał/a:
tier napisał/a:
Jacek napisał/a:

No przygotowanie pieczeni z dzika nie jest łatwe , ale dobrze oprawione ma walory znacznie przewyższające mieso zwierząt hodowlanych.

Póki co muszę się obejść smakiem... :(

egon 
Mieszkaniec

Wysłany: 2014-12-02, 15:44   

Chyba w Rudach Raciborskich widziałem sklepik z dziczyzną ( a zawsze można świnie pomalować jak Pawlak z Kargulem ).

salamandra 
Imprezowicz

Imię: Basia
Wysłany: 2014-12-02, 16:37   

Niedawno w schronisku na Jagodnej (w Sudetach) jadłam pieczeń z dzika, rzeczywiście jest pyszna. A do tego kluski śląskie, mniam, mniam.
Cały obiad, bo do tego była jeszcze zupa z borowików, kapusta zasmażana i deser kosztował około 30 zł, więc wcale nie tak drogo.

Odpowiedz do tematu