Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
11 Listopada
Autor Wiadomość
Lucyna Kleinert 
Mieszkaniec

Imię: Lucia
Wysłany: 2013-11-11, 18:05   11 Listopada

Specjalnie poszlam dzis na spacer, zeby zobaczyc obchody Swieta Niepodleglosci w Chorzowie.I zrobilo mi sie przykro. Nie bede sie powtarzac.
Swoje wrazenia zamiescilam na swoim blogu.
http://luciabloxitalia.bl...istopadowe.html

Ewa 
Administrator Forum

Imię: Ewa
Wysłany: 2013-11-11, 18:14   

miło by jednak było, gdybyś się jednak podzieliła tutaj, na forum (lub nie tworzyła tematu, jeśli nie masz nic do napisania poza linkiem), bo teraz to jest tylko reklama Twojego bloga, a reklama na forum jest zakazana

pozdrawiam :)

Lucyna Kleinert 
Mieszkaniec

Wysłany: 2013-11-11, 18:31   

Ewa napisał/a:
miło by jednak było, gdybyś się jednak podzieliła tutaj, na forum (lub nie tworzyła tematu, jeśli nie masz nic do napisania poza linkiem), bo teraz to jest tylko reklama Twojego bloga, a reklama na forum jest zakazana

pozdrawiam :)

Bardzo chetnie sie podziele. podalam link do blogu bo tam sa zdjecia z dzisiejszego spaceru.Jest to spory wpis i sporo zdjec. Bylo mi smutno bo jestem z pokolenia dla ktorego przywrocenie tego swieta bylo wydarzeniem. Tymczasem w Chorzowie ani w Batorym gdzie mieszkam ani w centrum nie widac bylo dekoracji nawiazujacych do tego wydarzenia. Dlatego zaprosilam na blog. Nie komentuje braku flag u mieszkancow. Sama jej nie wywiesilam bo podczas mojej nieobecnosci zwyczajnie sie zapodziala. Ale gmachy? banki, NFZ( narodowy) bez jednego akcentu bialo-czerwonego.
A na blogu, sa rowniez komentarze, ze mozna inaczej ale rowniez, ze nie jest dobrze. Mimo, ze nie potrzebuje reklamy bo blog, jest dosc popularny ... zapraszam serdecznie Lucyna kleinert

Lena 
Administrator Forum

Imię: Lena
Wysłany: 2013-11-11, 18:36   

Na Urzędzie Miejskim i szkołach flagi wisiały już w piątek. Widziałam też kilka w prywatnych oknach.

Ewa 
Administrator Forum

Wysłany: 2013-11-11, 18:41   

cieszę się i dziękuję, że mnie rozumiesz :)
jesteśmy na chorzowskim forum i trudno byłoby tu komentować i odnosić się do tego, co piszesz u siebie na blogu, a teraz przynajmniej jest powód do dyskusji ;)

co do Twojego zdania - trudno się z nim nie zgodzić, też trochę mnie dziwi brak flag przy święcie państwowym na budynkach "państwowych", ale myślę sobie, że to już jest z nami tak, że jak do czegoś bylo się przez lata przymuszanym, to później taka wolność daje złudzenie i pozory do tego, by być "anty" :(

i czemu tu się dziwić, skoro nawet w ustanowione niedawno "Święcie Flagi" wcale nie ma ich tak dużo... jako naród mamy chyba sporo do nadrobienia z manifestowaniem swojej tożsamości (wzorem chyba są tu Stany Zjednoczone) i przykre jest to, że najwięcej polskich flag można spotkać przy okazji kibicowania polskim drużynom - a i to było głośno krytykowane, jeśli pamiętacie całkiem niedawne dyskusje o flagach na samochodach z okazji Euro 2012

ciekawy temat, Lucyno! :)

Lucyna Kleinert 
Mieszkaniec

Wysłany: 2013-11-11, 18:42   

Lena napisał/a:

Owszem i ku memu zadowoleniu i na Poczcie Glownej, szkolach i tramwajach... ale pozostale gmachy "uzytecznosci publicznej" niestety nie popisaly sie.

Lucyna Kleinert 
Mieszkaniec

Wysłany: 2013-11-11, 18:48   

Cytat:

Ja przebywam sporo czasu w Italii stad moje wrazenia oparte sa tez na porownaniu z Wlochami, ktorzy uwielbiaja swoja flage. Nazywaja ja czule " tricolore", swoj hymn graja i spiewaja przy kazdej okazji. A juz w czasie wielkich swiat to jest udekorowane miasto, nawet wystawy. Czy wiesz, ze do dzis pamietam urocza wystawe w sklepie obuwniczym ulozona z pantofelkow damskich tylko w 3- ch kolorach: bialym, czerwonym i zielonym.
I nie odbierz tego, ze "przyjechala i krytykuje". zwyczajnie mnie to zabolalo dzisiaj. Wlasnie my, ktorzy czesto musimy byc ambasadorami Polski na obczyznie widzimy do doglebniej.

Ewa 
Administrator Forum

Wysłany: 2013-11-11, 18:55   

Lucyna Kleinert napisał/a:
I nie odbierz tego, ze "przyjechala i krytykuje".

nie, nie :) czytałam jeden z wpisów na Twoim blogu i nie odbieram tego, co piszesz, jako krytykę :)

uważam tylko, że z powodu tego, że przez lata "karmiono nas" oficjalnymi akademiami "ku czci", to po prostu flaga i hymn wyszły nam bokiem (wiem, jak to zabrzmiało, nie bijcie ;) ) i chyba musi minąć więcej czasu, byśmy poczuli swoją tożsamość, byśmy inaczej podchodzili do hymnu i barw narodowych

co do wystaw w innych krajach, to obserwując je widzę, że czasem nawet i święta nie potrzeba, by zamanifestować swoją przynależność do państwa, stanu, regionu czy autonomii...

Lucyna Kleinert 
Mieszkaniec

Wysłany: 2013-11-11, 19:09   

Ewa napisał/a:
co do wystaw w innych krajach, to obserwując je widzę, że czasem nawet i święta nie potrzeba, by zamanifestować swoją przynależność do państwa, stanu, regionu czy autonomii.

tak wlasnie jest. I bardzo mi sie to podoba. Kiedy bylam 3 lata temu w Chorzowie bylam zachwycona zmianami na Wolnosci. Urokliwa secesja, wydobyta spod brudu i zapomnienia. Kiedy przyjechalam w czerwcu, juz mialam inne zdanie na temat Wolnosci. Pisze na blogu o modzie tez. To Lucia Modna. Zrobilam LM z Polski ... niestety nie bylam zachwycona wystawami. Czesto fantastyczne ciuchy nie sa wyeksponowane nalezycie. A ja kocham Chorzow. Za to uleklam czarowi Gliwic. Teraz przyjechalam znowu w sprawach promocji ksiazki wiec latam po miescie i zgodnie z moja natura co widze to opisuje. Jak bardzo chcialabym znalezc wiecej perelek jak ta wystawa z okularami... Ale jeszcze nie jade wiec moze napisze o ladnych rzeczach, ktore dostrzeze moje oko. Na blogu jest tez moja relacja z pieknej wystawy w galerii MM a wiec nie tylko "szukam dziury w calym". Duzo pozytywnych rzeczy dzieje sie w kulturze tylko za malo to jest naglosnione.

zax71 
Mieszkaniec
DManiak

Imię: Mirek
Wysłany: 2013-11-11, 19:59   

Nie ma się co dziwić,że miasto nie udekorowane skoro włodarze miasta święto postanowili obchodzić po cichu w pośpiechu trzy dni wcześniej w czasie gdy większość mieszkańców jest jeszcze w pracy. :(

Megi 
Imprezowicz

Imię: Iza
Wysłany: 2013-11-11, 21:30   

Wielki błąd, abyśmy chorzowianie nie mogli należycie świętować w tym dniu w swoim mieście. Z żalem oglądałam relacje z innych miast, zwłaszcza podobało mi się w Poznaniu i Elblągu. Szkoda gadać :>

sholek 
Mieszkaniec

Imię: Marcin
Wysłany: 2013-11-12, 00:02   

zax71 napisał/a:
Nie ma się co dziwić,że miasto nie udekorowane skoro włodarze....

Na Starym Osiedlu poza kilkoma przypadkami prywatnych flag, tylko cztery budynki miały wywieszone flagi powiedzmy "urzędowo". Może zrodzi się przez to świadomość innych mieszkańców i przy kolejnym święcie narodowym nie będzie ośmiu chorągwi, a zdecydowanie więcej.

Tobi 
Mieszkaniec

Imię: Tobi
Wysłany: 2013-11-12, 08:27   

Tak mi się przypomniało... Niestety Polska to w wielu aspektach nadal dziki kraj.

Lucyna Kleinert 
Mieszkaniec

Wysłany: 2013-11-12, 08:45   

Cytat:

Z zadroscia dzisiaj poczytalam o obchodach w Poznaniu - chociaz tam nalozyl sie swiety Marcin :wink:
Ale mam przyciol wirtualnych i nie tylko w calej Polsce. Komentarze pod wpisem na blogu pokazuja, ze mozna inaczej. Gorzej bylo tylko w Warszawie ale to z zupelnie innych powodow. Coz miejmy nadzieje, ze te nasze glosy dojda do Urzedu Miasta i w roku przyszlym pomysla oni nad zaakcentowaniem 11 Listopada poprzez oflagowanie ulic. Pozdrawiam wszystkich serdecznie i mam nadzieje, ze nastepny moj post bedzie weselszy.L.K.

Jacek 
Radny Miasta

Imię: Jacek
Wysłany: 2013-11-12, 09:28   

Niestety, do oziębłego stosunku do symboli narodowych dochodzi coś jeszcze gorszego. 10 listopada wieczorem wywiesiłem u mojej mamy w oknie flagę tak, by od rana 11 już powiewała. Około 9.30 mama zadzwoniła, że chyba coś się stało, bo flaga znikła i idzie jej szukać. Tknęło mnie, bo przecież nie było wcale wiatru, więc powiedziałem mamie, że ma zostać w domu a ja zaraz podjadę. Ktoś złamał drzewce i porwał flagę (mama mieszka na parterze). Pozostaje mieć nadzieję, że był to głupi chuligański wybryk jakiegoś pijaczka a nie świadomy czyn zwolennika autonomii śląska. Choć po niektórych wypowiedziach osób z tego środowiska wydaje mi się, że coś idzie nie w tą stronę co trzeba (przywódcy oficjalnie mówią o autonomii w ramach niepodzielnej Rzeczypospolitej, zaś szeregowi zwolennicy często nawet nie będący członkami mówią o oderwaniu się i zrobieniu porządku z gorolami). Ale jest stare przysłowie: „Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”.

Odpowiedz do tematu