Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ryzykowne inwestycje Górnośląskiego Przedsiębiorstywa Wodoc
Autor Wiadomość
Kama 
Mieszkaniec


Imię: Kamila
Dołączyła: 12 Sie 2011
Posty: 571
Skąd: Chorzów Batory
Wysłany: 2014-03-24, 19:10   Ryzykowne inwestycje Górnośląskiego Przedsiębiorstywa Wodoc

Należące do samorządu woj. śląskiego Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów utworzyło ok. 130 mln zł rezerw z powodu ryzykownych inwestycji byłego zarządu spółki. Potencjalne straty to m.in. efekt zaangażowania w sprawy związane z działaniem Kolei Śląskich.
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) to kluczowy dostawca wody dla aglomeracji katowickiej. W październiku ub. roku stanowisko stracił prezes tej spółki, która m.in. poręczyła obligacje należącej do Kolei Śląskich firmy Inteko - tym samym GPW uczestniczyło w procesie tworzenia i rozwoju samorządowego przewoźnika, który w grudniu 2012 r. przejął całość przewozów kolejowych w regionie. Związany z tym chaos doprowadził do dymisji marszałka woj. śląskiego i prezesa Kolei Śląskich. Kilka miesięcy później odwołano także prezesa GPW.

Nowy zarząd rozpoczął analizę strat, jakie mogło wyrządzić ryzykowne inwestowanie firmy, nie tylko związane z Kolejami Śląskimi. Jak przekazał w poniedziałek rzecznik GPW Piotr Biernat, po przeanalizowaniu sytuacji finansowej obecny zarząd postanowił "na powstałe w ub. roku należności obarczone dużym ryzykiem" utworzyć rezerwy finansowe przekraczające 130 mln zł.

- Rezerwy w kwocie blisko 103 mln zł zostały zawiązane w związku z inwestycjami w instrumenty wysokiego ryzyka, jakimi okazały się certyfikaty Zamkniętych Funduszy Inwestycyjnych - wskazał rzecznik.

Drugim powodem utworzenia rezerw stała się "ryzykowna polityka finansowa, polegająca m.in. na zawarciu tzw. umów kolejowych i poręczeniu wykupu obligacji" należącej do Kolei Śląskich firmy Inteko.

Według ocen przedstawicieli Kolei oraz samorządu woj. śląskiego, ze spółki Inteko, nad którą w pewnym momencie Koleje Śląskie straciły kontrolę, wyprowadzono ok. 35 mln zł publicznych środków - w większości ostatecznie na szkodę Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Według danych urzędu marszałkowskiego, w ostatnich miesiącach banki zajęły ok. 11,8 mln zł udzielonej przez GPW kaucji pod zaciągnięte przez Inteko kredyty. Wodociągowa spółka ma też trudności w odzyskaniu ponad 20 mln zł z niewykupionych przez Inteko, a poręczonych przez nią obligacji (m.in. w sprawie wyegzekwowania dodatkowych zabezpieczeń obligacji przedsiębiorstwo pozwało swego właściciela – samorząd woj. śląskiego).

Biernat zapewnił w poniedziałek, że operacje związane z utworzeniem rezerw nie zagrażają płynności finansowej spółki, nie mają też wpływu na cenę sprzedawanej przez nią wody, jej jakość i regularność dostaw. Firma sprzedaje hurtowo wodę w cenie 2,25 zł za metr sześcienny. Jednocześnie w tym roku GPW ma wydać na modernizację infrastruktury wodociągowej ponad 70 mln zł. To największa kwota na inwestycje w historii tej firmy.

Sytuacja finansowa spółki ma być analizowana na nadzwyczajnym zgromadzeniu akcjonariuszy, które zaplanowano na 3 kwietnia. W programie obrad przewidziano m.in. zmiany w statucie spółki, polegające na obniżeniu jej kapitału zakładowego. Zgłoszono dwa konkurencyjne projekty. Wniosek mniejszościowych akcjonariuszy (posiadających ok. 5 proc. udziałów) zakłada obniżenie kapitału o ponad 304 mln zł - poprzez zmniejszenie wartości każdej akcji z 10 zł do 5 zł. Wniosek woj. śląskiego (posiadającego 80,3 proc. udziałów) przewiduje obniżenie kapitału o ok. 60 mln zł, poprzez zmniejszenie wartości każdej akcji o 1 zł.

Samorząd woj. śląskiego przekonuje, że obniżenie kapitału o ok. 60 mln zapewni firmie płynność finansową i pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie inwestycji. Wyjaśnia też, że wniosek ten jest konsekwencją polityki właścicielskiej, zmierzającej do stopniowego ograniczania działalności finansowej przedsiębiorstwa i skupienia jego aktywności wyłącznie na zadaniach związanych z pozyskiwaniem, uzdatnianiem i dostarczaniem wody. Działalność finansowa (w tym obciążenia związane z obligacjami Inteko) ma zostać wydzielona i docelowo zlikwidowana.

Działające na obszarze 4,3 tys. km kw. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jest największą w Polsce firmą wodociągową. Dostarcza wodę - poprzez lokalne spółki wodociągowe - mieszkańcom ponad 60 miast i gmin woj. śląskiego, w sumie ok. 3,5 mln osób.
http://wiadomosci.onet.pl...nwestycji/x5psj

Wybrną z tego :? . Wrzuci się po prostu w koszty dostawy wody :evil:
 
     
Grzegorz K 
Radny Miasta



Imię: Grzegorz
Wiek: 36
Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 831
Skąd: Irys
Wysłany: 2014-03-24, 19:46   

Kama napisał/a:
Wrzuci się po prostu w koszty dostawy wody

Pewnie tak. Dobrze, że mamy w tym roku wybory samorządowe. Tylko dzięki nim nie będzie w tym roku w naszym mieście podwyżki cen wody i ścieków.
_________________
strona - www.grzegorzkrzak.pl
blog - www.grzegorzkrzak.blogspot.com
 
 
     
Jacek 
Radny Miasta


Imię: Jacek
Wiek: 41
Dołączył: 09 Maj 2006
Posty: 2423
Skąd: Chorzów Stary
Wysłany: 2014-03-24, 21:21   

Dlaczego w tej sprawie jeszcze nie ma aresztowań? Wyparowały grube miliony publicznych pieniędzy i nic się z tym nie dzieje. Obojętnie, czy była to nieudolność osób zarządzających GPW (postawionych tam przez sejmikową koalicję PO-RAŚ) czy też czyjeś celowe działanie, to ktoś powinien ponieść za to odpowiedzialność KARNĄ. Co z tego, że dziś woda nie zdrożeje. Skoro GPW mogła „utopić” tyle kasy i jej płynność finansowa nie jest zagrożona, to znaczy, że spokojnie woda mogła stanieć! Czy pod rządami PO nieudolni urzędnicy/zdolni aferzyści* zaczną w końcu ponosić odpowiedzialność za swoje poczynania?

*nie wiem, która opcja w tej konkretnej sprawie miała miejsce, generalnie bez znaczenia jest, czy władze województwa postawiły na ludzi nieuczciwych czy też na partaczy – marszałek poniósł już odpowiedzialność polityczną, na jesieni trzeba rozliczyć radnych sejmikowych PO-RAŚ a obecnie także SLD, które weszło do koalicji z PO.
_________________
Jestem tolerancyjny w klasycznym tego słowa znaczeniu. Toleruję wszystkich ludzi, ale nie wszystko, co chcą robić.
www.jacek-nowak.pl www.jaceknowak.info
 
     
Grzegorz K 
Radny Miasta



Imię: Grzegorz
Wiek: 36
Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 831
Skąd: Irys
Wysłany: 2014-03-24, 23:09   

Przynajmniej już kilka razy spotkałem się w mediach z informacją, że GPW ma na swoich kontach tyle pieniędzy, że mogłoby przez 1,5 roku dostarczać wszystkim mieszkańcom regionu wodę za darmo. Daje to pewne wyobrażenie.
_________________
strona - www.grzegorzkrzak.pl
blog - www.grzegorzkrzak.blogspot.com
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
| Wsparcie techniczne: e-matteo.pl

Nasz email


Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10