Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Możecie sie podyskutować o deklaracji wiary nauczycieli.
Autor Wiadomość
Hajduk 
Kronikarz

Imię: Henryk
Wysłany: 2014-07-29, 07:20   Możecie sie podyskutować o deklaracji wiary nauczycieli.

Szkoda że nie o deklaracji niepodległości :>

http://wiadomosci.onet.pl...pogladowo/gwwj6

Kluzik-Rostkowska: szkoła publiczna powinna być neutralna światopoglądowo

Szko­ła pu­blicz­na po­win­na być neu­tral­na świa­to­po­glą­do­wo, także na­uczy­ciel uczą­cy w szko­le pu­blicz­nej po­wi­nien w swo­jej pracy tę neu­tral­ność za­cho­wać, ina­czej łamie prawo - pod­kre­śli­ła mi­ni­ster edu­ka­cji Jo­an­na Klu­zik-Rost­kow­ska. W ostat­nich ty­go­dniach kon­tro­wer­sje bu­dzi­ła pod­pi­sy­wa­na przez le­ka­rzy De­kla­ra­cja Wiary, w któ­rej uzna­wa­li pry­mat prawa bo­że­go.
W in­ter­ne­cie po­ja­wił się apel, by po­dob­ne de­kla­ra­cje mogli skła­dać na­uczy­cie­le.
Minister edukacji podkreśliła, że polskiej szkole potrzebna jest neutralność światopoglądowa. - Mam nadzieję, że ten dokument pozostanie wyłącznie w sferze projektu. Mam nadzieję, że nie stanie się przyczynkiem do rozpętania jakiejś wojny religijnej w polskiej szkole - powiedziała Kluzik-Rostkowska. Zaznaczyła, że szkoła publiczna w Polsce na mocy konstytucji i różnych innych aktów prawnych, m.in. ustawy Karta Nauczyciela, ma być szkołą neutralną światopoglądowo.
- Łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której za deklaracją, o której w tej chwili mówimy, swoje deklaracje będą chcieli mieć przedstawiciele innych wyznań, którzy również są nauczycielami i pracują w polskich szkołach. Na końcu tej drogi możemy mieć całkiem niemałą, poważną wojną religijną, w którą zostaną wplątane dzieci. Zupełnie nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Będę robić wszystko, by neutralność światopoglądowa polskiej szkoły została zachowana - zadeklarowała.

Według Kluzik-Rostkowskiej, jeżeli nauczyciel podpisze taką deklarację i będzie uczyć zgodnie z zapisami w niej zawartymi, to powinien liczyć się z reakcją dyrektora szkoły, organu prowadzącego i wojewody. - Łamie on konstytucję, która mówi, że wszyscy obywatele mają takie same prawa i obowiązki bez względu na wyznanie i światopogląd oraz łamie przepisy Karty Nauczyciela - powiedziała minister.

Przywołała artykuł 6 Karty Nauczyciela, w którym zapisano, że "nauczyciel obowiązany jest (...) kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka oraz dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów".

Minister edukacji poinformowała, że w przypadku złamania prawa przez nauczyciela każdy rodzic, który poczuje się zaniepokojony sytuacją, ma prawo zwrócić się do wojewody w tej sprawie. Wojewoda uruchomi wówczas postępowanie dyscyplinarne wobec takiego nauczyciela.

Kluzik-Rostkowska poinformowała także, że pod koniec sierpnia będzie miała comiesięczne spotkanie z kuratorami oświaty i porozmawia z nimi na ten temat. - Będę uczulała ich m.in. na to, by strzegli neutralności światopoglądowej szkoły. Jestem 100-procentowo przekonana, że jest to dobre dla wszystkich dzieci, które są w polskich publicznych szkołach - zaznaczyła.

W ubiegłym tygodniu na portalu NEon24.pl jeden z blogerów stworzył roboczą wersję deklaracji wiary i sumienia dla nauczycieli i studentów pedagogiki. "Stwierdzam, że podstawą godności i wolności nauczyciela katolika jest wyłącznie jego sumienie, oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła" - brzmi jej fragment. W innym zaś fragmencie napisano, że "nauczyciel katolik ma prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką nauczycielską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem oraz niemoralnych".

(JM)
===============================================
A co na to nasi nauczyciele.

A dali co,deklaracje mechaników,przedszkolanek,urzędników,pracodawców,etc.

Marcin Daniec ostatnio mie oświecioł co mie tu trzymo -- klimat i święta,może i nasze dziewczęta oraz kamienie górnicze :hahaha:
W jakim kierunku idziemy,zdemolowali auto ateiście bo pomógł bezdomnemu.Ino Caritas może reszcie wara od charytatywności?Zwłaszcza ateistom?

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

whitas 
Mieszkaniec
CONSULTAS

Imię: Tomek
Wysłany: 2014-07-29, 08:40   

:)

Hajduk 
Kronikarz

Wysłany: 2014-07-29, 09:12   

Z tym bym się zgodził,sok do piwa to profanacja,podobnie jak piwa jabłkowe,gruszkowe i takie tam.
Barmani do dzieła :hahaha:

egon 
Mieszkaniec

Imię: Egon
Wysłany: 2014-07-29, 15:42   

Hajduk napisał/a:
Z tym bym się zgodził,sok do piwa to profanacja,podobnie jak piwa jabłkowe,gruszkowe i takie tam.

no a taki na przykład U-Boot ?

Lena 
Administrator Forum

Imię: Lena
Wysłany: 2014-07-29, 18:23   

Panowie... :evil: To temat o deklaracji wiary nauczycieli.
:ot:

Hajduk 
Kronikarz

Wysłany: 2014-07-29, 18:24   

egon napisał/a:
Hajduk napisał/a:

no a taki na przykład U-Boot ?

Tu trzeba rozważyć,przedyskutować.
U-Boot co prawda nie jest sokiem,ale nie mniej to jednak dodatek nienaturalny.

Hajduk 
Kronikarz

Wysłany: 2014-07-29, 18:26   

Lena napisał/a:
Panowie... :evil: To temat o deklaracji wiary nauczycieli.
:ot:

Jak dotychczas żaden się nie wypowiedział,a zimne piwo w takie dni jest ważne.
Ale dobrze,niech bedzie o deklaracji nauczycielskiej :)

Lena 
Administrator Forum

Imię: Lena
Wysłany: 2014-07-29, 18:32   

No to co o tej deklaracji nauczycielskiej ??

P.S. Na zimne piwo umówmy się
tutaj :)

zax71 
Mieszkaniec
DManiak

Imię: Mirek
Wysłany: 2014-07-29, 18:56   

Totalna głupota. Jak komuś sumienie przeszkadza w pracy to może ją w każdej chwili zmienić a nie narzucać swojego światopoglądu czy religii innym i zasłaniać się przy tym sumieniem.

Jacek 
Radny Miasta

Imię: Jacek
Wysłany: 2014-07-29, 21:58   

Obecnie zimne piwo pijam codziennie, bo będąc na krótkim urlopie i nie będąc szoferem mogę sobie pozwolić ma zupki chmielowe w dowolnej chwili. Natomiast co do deklaracji, jak wrócę z urlopu, to zamierzam dokładnie się z nią zapoznać – obecnie przejrzałem pobieżnie i nie wszystko napisał bym tak ostro ale na razie to tylko projekt. Jeśli będzie to wyważone, to chętnie podpiszę.

Odpowiedz do tematu