Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Park Róż (Różanka)
Autor Wiadomość
K4r0l 
Mieszkaniec
Kierownik wycieczki

Imię: Karol
  Wysłany: 2015-08-07, 18:22   Park Róż (Różanka)

Pozwolę sobie założyć temat odnośnie Parku Róż (Różanki).
Ostatnio codziennie rano jestem na wózkowym spacerze... i przez ~1,5h przechadzam się ścieżkami.
Mam parę pytań i propozycji (trochę zamieszam w akapitach), zacznijmy od prostej sprawy:
Kto odpowiada za Park, pod czyim jest zarządem?
Od czerwca ekipy porządkujące codziennie rano oczyszczają kubły/kosze, nie zawsze wychodzi to z pożytkiem dla kolejnego sprzątania, ponieważ niektóre worki wkładane są tak, że się podwijają i śmieci nie lądują w worku.
Koszy na śmieci i na odchody psie (1) jest za mało - przydałoby się przegospodarowanie, tak, aby:
1) Kosze stały przy ławkach, dzięki czemu śmieci nie leżą wokół ławek (bez koszy).
2) Pojawiło się więcej koszy, zwłaszcza na psie odchody.
Nowe tablice z informacją, że psy należy wyprowadzać na smyczy i zbierać po nich "niespodzianki', to podstawa, aktualnie spotykam ~50% psów puszczonych w samopas, głównie przy stawach... płoszą wodne zwierzęta, a niekiedy zabijają (w tym roku co najmniej spotkałem 2 zagryzione kaczki).
Przydałby się monitoring (do wyłapywania wypuszczaczy psów [i to nie na wybiegu] i nie tylko), wizyty SM (powiedzmy obchód 1 na godzinę) między 9-18 byłyby wskazane, choć w weekend jest największy ruch, a to może być problem dla SM.
Po ostatnich wichurach można było zaobserwować Dużo połamanych gałęzi... aktualnie, jeśli się dobrze przyjrzeć, to można znaleźć wiele suchych (obumarłych) gałęzi (na drzewach), a nawet drzew, które nie wypuszczają w ogóle liście - moim zdaniem brak jest profesjonalnego spojrzenia/pielęgnacji stanu zielonego. Sugeruję nasadzenia nowych krzaków z różami, zwłaszcza tam, gdzie aktualnie ich w ogóle nie ma.
Od niedawna znów przycinana jest trawa, mimo, że miesiąc temu była koszona... po 1 dniu przy aktualnych temperaturach, pozostaje wysuszona - czy nie można ograniczyć koszenia do 2 w roku (w maju i wrześniu), tak aby trawa była zielona, bujna i można było na niej usiąść? po tych koszeniach zostają krótkie twarde źdźbła, nijak na takich usiąść.
W części między ul. Piaskową i Ryszki przydałoby się więcej ławek, a ziemię w wielu miejscach dobrze byłoby przekopać, aby wyrosła trawa - w tym obszarze, jest dużo ubitej ziemi lub kamyków.
Także tutaj przydałyby się dwie ścieżki, które na razie są tylko dobrze udeptane, i ze względu na stopnie na aktualnych ścieżkach (betonowych), nie da się tam przespacerować z wózkiem.
Przejściu tutaj przydałby się mały lifting - jest tam trochę szutru (droga gruntowa) oraz piasku/ziemi - w sumie brakuje jakiś ~12m wybrukowanej ścieżki.
W niektórych miejscach (np. tutaj) wiele osób skraca sobie drogę... proponuję nasadzić w takich miejscach krzaki, albowiem przekopanie ziemi i nasypanie trawy spowoduje tylko powrót do stanu poprzedniego.
Odnowienie oznaczeń (znaków poziomych) na ścieżkach rowerowych, także byłoby mile widziane.

Jacek 
Radny Miasta

Imię: Jacek
Wysłany: 2015-08-08, 09:46   

Za tereny zielone na gruntach miasta odpowiada Wydział Usług Komunalnych. Możesz do nich napisać maila – pewnie część z Twoich uwag uwzględnią „od ręki”, inne zaproponują do przyszłorocznego budżetu a jeszcze inne odrzucą. Ja nie chciałbym akurat w ten temat się angażować, bo nie znam zbyt dobrze tego parku i trudno mi ocenić trafność Twoich pomysłów (raz piszesz, że wydeptaną ścieżkę trzeba utwardzić, w innym miejscu, że posadzić na takiej ścieżce krzaki, by ludzie nie przechodzili – może ktoś inny chciałby dokładnie odwrotnie – na „twojej” ścieżce krzaki a na „jego” kostkę itp.), ale jeśli potrzebna będzie pomoc radnego, to mogę Ci podać kontakt do kogoś z tych rejonów.

K4r0l 
Mieszkaniec
Kierownik wycieczki

Wysłany: 2015-08-08, 16:08   

Dziękuję za informację, na pewno napiszę.
Ze ścieżkami sprawa wygląda tak, że te udeptane, gdzie proponuję wybrukowanie, to kilkunasto/dziesiecio metrowe odcinki, którymi normalnie chodzą ludzie, a tam gdzie sugeruję zakrzewienie, to skrót... zamiast przejść 2m dalej, gdzie jest ścieżka, to "wydeptamy trawę, przecież tyle jej w koło" ;)

Rafał 
Mieszkaniec

Imię: Rafał
Wysłany: 2015-08-08, 20:56   

Słusznie, że załozyłeś ten temat. Dla mnie jedną ze spraw do załątwienia jest odmalowanie znaków rowerowych na kostce przeznaczonej dla rowerów, bo dziś są już niewyraźne i ludzie chodzą gdzie chcą a rowery jeżdza też gdzie chcą... W dni kiedy jest ładna pogoda mam wrażenie, że ławek jest wciąz za mało. Przydałoby się dołożyć jeszcze troszkę ławeczek.

K4r0l 
Mieszkaniec
Kierownik wycieczki

Wysłany: 2015-08-10, 12:37   E-mail do uk(at)chorzow.eu

Posłałem e-mail do WUK:
Cytat:
Dzień dobry,

W związku z moimi ostatnimi częstymi wizytami w Parku Róż, jako ojca z wózkiem, chciałbym zgłosić kilka uwag i propozycji.

Od czerwca ekipy porządkujące codziennie rano oczyszczają kubły/kosze, nie zawsze wychodzi to z pożytkiem dla kolejnego sprzątania, ponieważ niektóre worki wkładane są tak, że się podwijają i śmieci nie lądują w worku.
Koszy na śmieci i na odchody psie (1) jest za mało - przydałoby się przegospodarowanie, tak, aby:
1) Kosze stały przy ławkach, dzięki czemu śmieci nie leżą wokół ławek (bez koszy).
2) Pojawiło się więcej koszy, zwłaszcza na psie odchody (aktualny kosz, propozycje lokalizacji nowych: #1, #2, #3)

Nowe tablice z informacją, że psy należy wyprowadzać na smyczy i zbierać po nich "niespodzianki', to podstawa, aktualnie spotykam ~50% psów puszczonych w samopas, głównie przy stawach... płoszą wodne zwierzęta, a niekiedy zabijają (w tym roku naliczyłem co najmniej 2 zagryzione kaczki).
Przydałby się monitoring (do wyłapywania właścicieli psów wolnobiegających [i to nie na wybiegu] i nie tylko), wizyty SM (powiedzmy obchód 1 na godzinę) między 9-18 byłyby wskazane, choć w weekend jest największy ruch, a to może być problem dla SM.

Po ostatnich wichurach (czerwiec/lipiec) można było zaobserwować Dużo połamanych gałęzi... aktualnie, jeśli się dobrze przyjrzeć, to można znaleźć wiele suchych (obumarłych) gałęzi (na drzewach), a nawet drzew, które nie wypuszczają w ogóle liści - moim zdaniem brak jest profesjonalnego spojrzenia/pielęgnacji stanu zielonego.
Sugeruję nasadzenia nowych krzewów z różami, zwłaszcza tam, gdzie aktualnie ich w ogóle nie ma (propozycje lokalizacji: #1, #2, #3, #4).

Od niedawna znów przycinana jest trawa, mimo, że miesiąc temu była koszona... po 1 dniu przy aktualnych temperaturach, pozostaje wysuszona - czy nie można ograniczyć koszenia do 2 w roku (w maju i wrześniu), tak aby trawa była zielona, bujna i można było na niej usiąść? po tych koszeniach zostają krótkie twarde źdźbła, nijak na takich usiąść.

W części między ul. Piaskową i Ryszki przydałoby się więcej ławek (propozycja lokalizacji: #1, #2, #3, #4, #5), a ziemię w wielu miejscach dobrze byłoby przekopać, aby wyrosła trawa - w tym obszarze, jest dużo ubitej ziemi lub kamyków.
Także przydałyby się dwie (betonowe) ścieżki (#1 oraz #2) które na razie są tylko dobrze udeptane, i ze względu na stopnie na aktualnych sąsiednich ścieżkach (betonowych), nie da się tam przespacerować z wózkiem.
Przejściu tutaj przydałby się mały lifting - jest tam trochę szutru (droga gruntowa) oraz piasku/ziemi - w sumie brakuje jakiś ~12m wybrukowanej ścieżki.
W niektórych miejscach (np. tutaj) wiele osób skraca sobie drogę (a 2m obok jest ścieżka)... proponuję nasadzić w takich miejscach krzaki/krzewy, albowiem przekopanie ziemi i nasypanie trawy spowoduje tylko powrót do stanu poprzedniego.

Odnowienie oznaczeń (znaków poziomych) na ścieżkach rowerowych, także byłoby mile widziane.
--
Pozdrawiam
Karol Sz.....
[adres]

nautika 
Mieszkaniec

Imię: Ewa
Wysłany: 2015-08-13, 09:24   

Tak kosze przy ławkach! Przecież to takie logiczne, a jednak dla niektórych zbyt trudne :)
Trzymam kciuki!
Ja w najbliższym czasie będę pisała w sprawie placu zabaw za blokami na ul. Odrodzenia. Ktoś się w szczególności nie popisał :(
Jest jeszcze jedna spraw. Firmy, które dokonują usług komunalnych dla naszego miasta robią to po łebkach. To oni są odpowiedzialni za sprzątanie i dbałość o parki, place zabaw, roślinność, koszenia trawy, sianie trawy itp. Jeśli sprzątaliby rzetelnie, to widzą, że koło ławek jest mnóstwo śmieci i ich obowiązkiem jest zgłoszenie Wydziałowi Usług Komunlanych, że przydałby się jeszcze jedne kosz na śmieci. Tam nie ma trawy, huśtawka jest zepsuta, a wydeptaną ścieżkę wypadało by wybrukować itp Ale firmy robią to byle jak, ich sprzątanie ogranicza się do zmiany koloru worku na śmieci na dany dzień( bo to widać z daleka!!!) nie trzymają się harmonogramów i terminów poszczególnych kontroli, nie wykonują codziennych zadań zapisanych w umowach, aby zaoszczędzić na pracownikach.
W tamtym roku mi się chciało i napisałam, ale prosto do Kotali, że firma taka i taka nie wywiązuje się z obowiązków i sprzątali pięknie całe wakacje :) W tym roku już olali sprawę, ale też my bardziej pilnujemy naszego placu zabaw i parku, dzięki czemu nie mamy problemu ze śmieciami, psimi kupami itp. Może odrobinę z tymi, którzy piją alkohol w nocy, ale na to już nic nie poradzimy.
Gdyby więcej było głosów o nierzetelne wypełnianie obowiązków, może firmy te bardziej by dbały o umowy, które mają z miastem podpisane na 2 letni okres. To pewny, dobrze płatny zysk dla takich firm, więc powinni sobie o takie umowy dbać i się z nich wywiązywać należycie.

K4r0l 
Mieszkaniec
Kierownik wycieczki

Wysłany: 2018-04-11, 12:38   

W Parku Róż od jesieni trwa "wymiana" Placu zabaw... temat chyba był już poruszany, ale nie znajduję nigdzie.
Na chwilę obecną mimo, iż prace trwały w październiku i listopadzie, przy dość słabej pogodzie, to marzec i kwiecień mamy ładny, a prace jakby się zatrzymały.
Coś mam wrażenie, że do czerwca nie skończą... a szkoda, że nie na długi weekend majowy.
Na razie dzieci oblegają wszystkie okoliczne place zabaw.

Odpowiedz do tematu