Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakość gazu w sieci
Autor Wiadomość
whitas 
Mieszkaniec
CONSULTAS

Imię: Tomek
Wysłany: 2015-10-27, 17:18   Jakość gazu w sieci

Cześć

Wrzuciłem w "luźne gadki" bo w sumie nie miałem pomysłu na lepszą lokalizację...

Czy ktoś z Was zauważył może to co ja, czyli obniżającą się jakość/kaloryczność gazu z instalacji? Szału można po lekku dostać jak mięso na patelni, czy placki, czy schabowy zamiast się smażyć i skwierczeć to kurde dusi mi się ledwie co. Jakaś paranoja.

Nie wspominając o rosnącej liczbie m3 spalonych w kotle CO w stosunku do porównywalnego okresu z ubiegłych lat.

Ktoś ma podobne obserwacje czy ino mi się zdaje?

zygamar 
Mieszkaniec

Imię: Zygamar
Wysłany: 2015-10-27, 18:35   

Zdaje sie .Nie ma takiej możliwości , jedynie może sie zdarzyć że przy niskich temp rzędu -15 -20
z powodu słabnącego ciśnienia dobijać gazem obojętnym ale wtedy kolor płomienia jest pomarańczowy a jak jest niebieski to jest ok .Jest jeszcze jedna możliwość jeśli wszystko idzie na niskich parametrach to w czasie dużego poboru tylko może słabnąć ciśnienie ale to teraz bardzo rzadko sie dzieje.

Ewa 
Administrator Forum

Imię: Ewa
Wysłany: 2015-10-27, 22:40   

sorki, że sie podepnę pod temat gazu, ale... od chyba roku zbieram się, żeby napisać i wciąż zapominam... chodzi mi o wodę

czy jest jakaś szansa, żeby poprawiła się jakośc wody w kranach?
z jednej strony wydaje mi się, że nie, bo to chyba kwestia ujęć, ale z drugiej... może to nie wina ujęcia, a instalacji wodnej w budynku?

do mnie dochodzi woda ze zbiornika w Kozłowej Górze i na podstawie kilku lat widzę, że KAŻDY nowy czajnik po 3 miesiącach jest tak zakamieniony, że nadaje się nie do odkamienienia, ale do wymiany!
natomiast moje Dzieci na Irysie mają ujęcie ze zbiornika w Mikołowie i u nich po 2 latach używania czajnika praktycznie nie występuje kamień...

macie podobne spostrzeżenia? da się coś z tym zrobić? do kogo się zwrócić? do administracji budynku? do wodociągów?

whitas 
Mieszkaniec
CONSULTAS

Wysłany: 2015-10-27, 23:20   

w temacie wody się nie wypowiem bo "kranówki" używam jedynie w zmywarce (na szczęście efekt kamienia neutralizuje sól którą trzeba sypać) i w pralce (tu nie wiem jak wygląda grzałka ale pewnie za jakiś czas się niestety dowiem). W sumie mam jeszcze bojler i rzeczywiście z roku na rok jego sprawność jakby spada, to znaczy takie mam wrażenie, że przy zadanej tej samej temperaturze wody ciepłej jakby mniej. Nie wiem może to kamień na ściankach zbiornika (?).

Do spożywki a tym samym do czajnika, ekspresu, a także do żelazek itd używam wody z filtru odwróconej osmozy. Patrząc po tym syfie jaki każdego roku wyciągam z filtrów przy okazji wymiany wkładów.... to jest straszne co tam jest w nich.

Ale czasami, jak jest jakaś grubsza impreza i kac daje popalić to łyknie się prosto z kranu. Muszę powiedzieć, że smak może nie taki jak w wodociągu w Austrii ale już nie smakuje takim gnojem gorzkim jak kiedyś.

egon 
Mieszkaniec

Imię: Egon
Wysłany: 2015-10-28, 07:59   

Z tego co mi wiadomo to od jakiegoś czasu cena gaz kształtuje się m in w oparciu o jego kaloryczność , a wiec uwzględnia jego jakość. Ale jak to jest liczone to tylko Pan Bóg wie .

salamandra 
Imprezowicz

Imię: Basia
Wysłany: 2015-10-28, 09:30   

Ewa napisał/a:

do mnie dochodzi woda ze zbiornika w Kozłowej Górze i na podstawie kilku lat widzę, że KAŻDY nowy czajnik po 3 miesiącach jest tak zakamieniony, że nadaje się nie do odkamienienia, ale do wymiany!
natomiast moje Dzieci na Irysie mają ujęcie ze zbiornika w Mikołowie i u nich po 2 latach używania czajnika praktycznie nie występuje kamień...

A skąd wiadomo kto skąd dostaje wodę ?
U mnie (ścisłe centrum) jakość wody jest niezła.

egon 
Mieszkaniec

Wysłany: 2015-10-28, 14:46   

Zalezy do jakiej rury jest podłączone , to zależy od dzielnicy .

Ewa 
Administrator Forum

Imię: Ewa
Wysłany: 2015-10-28, 15:18   

Basiu, tu masz mapkę :)

http://www.chspwik.pl/pic...aniagpw2014.jpg

whitas 
Mieszkaniec
CONSULTAS

Wysłany: 2015-10-28, 17:06   

egon napisał/a:
Z tego co mi wiadomo to od jakiegoś czasu cena gaz kształtuje się m in w oparciu o jego kaloryczność , a wiec uwzględnia jego jakość. Ale jak to jest liczone to tylko Pan Bóg wie .

no właśnie, ciekawe jak to jest liczone.
Poza tym naprawdę mam z tym problem, ciężko przypiec mięso na patelni. Z jednej strony mam nadzieję że faktycznie rozliczają poprawnie metry3 na kalorie, ale z drugiej strony nie może być tak że mam płomień na największym palniku o mocy zapałki. płomień jest niebieski więc niby ok. może to coś z moją kuchenką ? no ale co by to mogło być... płomień jest, spala się wszystko niby ok.

K4r0l 
Mieszkaniec
Kierownik wycieczki

Imię: Karol
Wysłany: 2015-10-30, 17:13   

1) Potwierdzam wodę na Irysie ;) Jak "dla mnie" jest super, zero kamienia, czy to w dzbanku elektrycznym czy żelazku, a także w nawilżaczu.
2) Co do gazu, to zauważyłem już przy zeszłej zimie, że... mimo iż, piecyk gazowy nie jest "ruszany" to woda na tych samych "ustawieniach" chłodniejsza, za to w lecie bardziej (znacząco) gorąca... to samo właśnie zaczęło się dziać w tym roku. Jest to nad wyraz zastanawiające... na rachunkach kaloryczność cały czas taka sama. Tak jakby kwiecień-październik leciał "inny" gaz, niż październik-kwiecień.

salamandra 
Imprezowicz

Imię: Basia
Wysłany: 2015-10-30, 19:13   

K4r0l napisał/a:

2) Co do gazu, to zauważyłem już przy zeszłej zimie, że... mimo iż, piecyk gazowy nie jest "ruszany" to woda na tych samych "ustawieniach" chłodniejsza, za to w lecie bardziej (znacząco) gorąca... to samo właśnie zaczęło się dziać w tym roku.

To akurat ma inną przyczynę. Sama "zimna" woda w rurach ma inną temperaturę latem, inną zimą w zależności od temperatury otoczenia.
Wkładając rękę pod zimną wodę nie wyczujesz od razu czy to jest 6 stopni, czy 16 stopni, ale do ogrzania tej pierwszej trzeba więcej energii.
Jak były te 36-stopniowe upały to zimna woda z kranu też była letnia (przypuszczalnie około 20 stopni).

zygamar 
Mieszkaniec

Wysłany: 2015-10-30, 19:32   

K4r0l napisał/a:
1) Potwierdzam wodę na Irysie ;) Jak "dla mnie" jest super, zero kamienia, czy to w dzbanku elektrycznym czy żelazku, a także w nawilżaczu.
2) Co do gazu, to zauważyłem już przy zeszłej zimie, że... mimo iż, piecyk gazowy nie jest "ruszany" to woda na tych samych "ustawieniach" chłodniejsza, za to w lecie bardziej (znacząco) gorąca... to samo właśnie zaczęło się dziać w tym roku. Jest to nad wyraz zastanawiające... na rachunkach kaloryczność cały czas taka sama. Tak jakby kwiecień-październik leciał "inny" gaz, niż październik-kwiecień.

A ty myślisz że woda przychodząca latem a zimą jest o innej temp. i to wtedy jest ta różnica .Podgrzanie wody jest zawsze zależne od temp. wody zimnej , dopiero od temp. wody zimnej jest przyrost temp. wody latem zimna nawet dochodzi do 22st a zima nawet do -1 st . to trzeba mieć na uwadze a nie że raz ustawisz i ma byc zawsze tak samo to nie gaz jest winny ino złe myślenie
;P

egon 
Mieszkaniec

Wysłany: 2015-10-30, 21:37   

Woda w temp -1 to lód , nie przeginaj .
Taki w rurce nie poleci .

zygamar 
Mieszkaniec

Wysłany: 2015-10-31, 08:07   

egon napisał/a:
Woda w temp -1 to lód , nie przeginaj .
Taki w rurce nie poleci .

Poleci robie w tej branży i nieraz mierzyłem temp. wody żeby pokazać klientowi bo tak jak ty nie wierzysz że -1 i leci poleci jeśli jest w ruchu to tak .
Wiem z doświadczenia. :lol:

sholek 
Mieszkaniec

Imię: Marcin
Wysłany: 2015-11-01, 00:43   Chromatograf

Witam,

Kilka tygodni temu z racji wykonywanej pracy miałem styczność z dwoma biurami projektowymi które na zlecenie Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. Oddział w Zabrzu, robią projekt nowej instalacji gazowej na Starym Osiedlu. Niestety ani biuro I-Projek, ani Buwamat nie były w stanie określić czemu nie nigdzie na nitce instalacji chromatografu/kalorymetru który mógłby badać jakość dostarczanego gazu. O tym, że nas Gazownia kiwa (od czasu do czasu), jestem przekonany jednak nie ma jak tego GSG udowodnić. Przy nowoczesnych kotach/piecykach kąpielowych raczej nie widać komory spalania i paleniska, więc zostaje jedynie kontrola wizualna płomieni w kuchence (jeżeli płomień nie jest błękitny tylko pomarańczowy do dodano do składu azot). Pominę kwestię przeliczania m3 na kW bo tu też jest pole do nadużyć.
Podobno jest w Chorzowie budynek na 3-go Maja który ma chromatograf i na podstawie jego analizy gazu dany budynek płaci kasę do gazowni.
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu