Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Walcownie Batory
Autor Wiadomość
zax71 
Mieszkaniec
DManiakImię: Mirek
Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 789
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-04-27, 16:03   Walcownie Batory

To tekst sprzed tygodnia


Cytat:
250 osób z walcowni blach Batory nie dostaje od dwóch miesięcy pensji. Właściciel Pietrzak-Holding ogłosił wniosek o upadłość i przestał interesować się zakładem. Sytuację może uratować ogłoszenie upadłości zakładu i przejęcie przez Węglokoks. Natomiast nic nie wskazuje na to, że postępowanie szybko się zakończy.

Właściciel walcowni, holding HW Pietrzak nie chce dać pracownikom wypowiedzeń. Firma ogłosiła wniosek o upadłość w listopadzie zeszłego roku. Od tego czasu pracownicy mieli dostawać po 1200 złotych miesięcznie postojowego. Władze holdingu wymawiają się brakiem pieniędzy.

Przejęciem upadającej walcowni interesuje się Węglokoks. Ale i ta firma stawia warunek - musi dojść do upadłości holdingu. Tymczasem końca procesu nie widać, walcownia stoi, a pracownicy boją się, że majątek zostanie rozkradziony przez złomiarzy.


źródlo


To dzisiejsze

Cytat:
Ponad 300 hutników Walcowni Blach Grubych Batory od ponad dwóch miesięcy nie dostaje wynagrodzeń. Zakład należy do spółki HW Pietrzak Holding S.A.
Trudna sytuacja hutników z Batorego. Będzie pomoc miasta
Delegacja hutników spotkała się z władzami miasta | fot. UM Chorzów
Walcownia ma odcięty prąd, gaz i wodę. Na miejscu nie ma już też ochrony. Jak twierdzą hutnicy w zakładzie zostali tylko oni, by pilnować maszyn. Wczoraj kilkunastoosobowa delegacja pracowników spotkała się z prezydentem Chorzowa Andrzejem Kotalą. Hutnicy zaapelowali do władz samorządowych o interwencję w ich sprawie.
Jeszcze przed spotkaniem prezydent Chorzowa skierował pismo do sądu, który rozpatruje wniosek o upadłość HW Pietrzak Holding S.A., z prośbą o przyspieszenie decyzji. Dokumenty w tej sprawie właściciel walcowni złożył już w listopadzie. Równocześnie prezydent zwrócił się do wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego o przyspieszenie działań związanych z utworzeniem koncernu Śląskie Huty Stali, do którego weszłaby również chorzowska walcownia, co zagwarantowałoby dalsze funkcjonowanie zakładu.
- W obliczu zagrożenia utraty miejsc pracy dla 300 hutników, proszę Pana Ministra o wsparcie tej branży poprzez zintensyfikowanie działań zmierzających do utworzenia Śląskich Hut Stali. Hutnicy nie mają szans na wyciąganie ręki po pomoc państwa, tak jak czynią to górnicy z państwowych kopalni. To grupa o wiele mniejsza, której głos nie brzmi tak donośnie jak głos liderów górniczych związków zawodowych – czytamy w piśmie do wiceministra Tobiszowskiego.
Podczas wczorajszego spotkania delegacja pracowników zwróciła się do prezydenta m.in. z pytaniem o możliwość otrzymania bonów żywnościowych oraz nienaliczania odsetek za opóźnienia w płatnościach za czynsz.
Tuż po spotkaniu z hutnikami prezydent rozmawiał o ich trudnej sytuacji z przedstawicielami Zakładu Komunalnego PGM oraz Ośrodka Pomocy Społecznej.
- Hutnikom zamieszkałym w zasobach komunalnych miasta nie będą naliczane odsetki za zwłokę w płatnościach za czynsz. Jeszcze w tym tygodniu uruchomiony zostanie mobilny punkt OPS w Miejskim Domu Kultury „Batory”, gdzie pracownikom walcowni przyznane zostaną bony żywnościowe – będzie to pomoc doraźna. Na miejscu będą mogli również złożyć wniosek o zasiłek celowy zwrotny – informuje Karolina Skórka z referatu komunikacji społecznej UM Chorzów. .
Miasto zwróci się także do Banku Żywności o zaopatrzenie rodzin hutników w podstawowe produkty żywnościowe. Prezydent zadeklarował również, że zwróci się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o maksymalne skrócenie terminu wydawania decyzji w sprawie wypłaty zasiłków chorobowych pracownikom huty przebywającym na L4.źródło

Ciekawy jestem w jaki sposób prezydent chce wpłynąć na ZUS skoro L 4 pracownikom będącym w zatrudnieniu wypłaca zakład pracy. No i podejrzewam,że znaczna większość pracowników mieszka w zasobach innych niż PGM.
Poniżej artykuł sprzed miesiąca.


Cytat:
Huta Pokój w Rudzie Śląskiej, Huta Łabędy w Gliwicach oraz Walcownia Blach Grubych Batory w Chorzowie mają zostać skonsolidowane, tworząc podmiot pod nazwą Śląskie Huty Stali - poinformował w czwartek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Nowy podmiot, który powstanie do końca tego roku, ma działać jako holding spółek lub jedna spółka prawa handlowego; docelowo ma trafić na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.

„W najbliższych dniach będzie decyzja o łączeniu Łabęd z Pokojem” - zapowiedział wiceminister. W pierwszej kolejności te dwie huty będą miały wspólny zarząd, później nastąpi też połączenie organizacyjne. Tobiszowski podkreślił, że podstawowym parametrem połączenia są analizy dotyczące kształtu i potrzeb rynku.

„Najważniejszy parametr to rynek. Np. mamy dziś duże zapotrzebowanie na rury w Gaz Systemie - to są warte miliardy złotych inwestycje realizowane w Polsce; możemy i powinniśmy na tym rynku się znaleźć (...). Również rozpoczynające inwestycje stocznie dopytują o blachy” - tłumaczył Tobiszowski.

Obecnie trwają analizy, służące ustaleniu ostatecznego składu grupy. Niewykluczone, że w jej skład wejdą również inne aktywa hutnicze zlokalizowane w woj. śląskim, co ma poszerzyć ofertę. Opracowywana jest również konstrukcja finansowa tego przedsięwzięcia.

Nowy podmiot będzie zatrudniał ok. 2,5 tys. osób, a jego roczne przychody to ok. 1,5 mld zł. Połączenie sił ma m.in. wzmocnić pozycję polskich producentów wobec zagranicznej konkurencji i doprowadzić do ograniczenia importu, m.in. blach grubych i rur.

Tylko umowy z realizującą wieloletni program inwestycyjny spółką Gaz System mogą przyczynić się do ograniczenia importu wyrobów stalowych o łącznej wartości ponad 400 mln euro. Śląskie Huty Stali mają dostarczać wyroby głównie do przemysłu stoczniowego, kolejowego, zbrojeniowego i energetyki.

Huta Łabędy należy do katowickiego Węglokoksu (spółki Skarbu Państwa), który ma również większościowy pakiet akcji Huty Pokój; Walcownia Blach Grubych Batory należy do HW Pietrzak Holding SA.

Według Tobiszowskiego, działania konsolidacyjne wpisują się w rządową koncepcję reindustrializacji Śląska i są częścią Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ogłoszonego kilka tygodni temu przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. „Powołanie ŚHS może być nowym otwarciem dla Śląska; to wielkie pozytywne wyzwanie i wzmocnienie potencjału regionu” - ocenił wiceminister.

Jednym z głównych celów powstania grupy hutniczej na Śląsku ma być koordynacja oraz pobudzenie postępu naukowo-technicznego w hutnictwie, a także prowadzenie wspólnej polityki marketingowej i promocyjnej. Skoordynowane mają być inwestycje oraz prace nad wspólną strategią rozwoju.źródlo

Od siebie mogę dodać że w Hucie Pokój w związku z planowanym przejęciem Walcowni Batory już zamknięto Walcownię Blachy Grubej. Oby cała sprawa nie zakończyła się tak jak planowane dziesięć lat temu połączenie Huty Batory z Walcownią Rur Jedność.
W zeszłym miesiącu podawano informację że Huta Jedność zostanie zrównana z ziemią a na jej terenie ma powstać Centrum Handlowe i budynki mieszkalne.
I w taki to sposób ziszczają się prorocze słowa Davida Lloyd Georga o małpie i zegarku...
 
     
Hajduk 
KronikarzImię: Henryk
Wiek: 60
Dołączył: 25 Wrz 2008
Posty: 3855
Skąd: Hajduki
Wysłany: 2016-04-27, 16:20   

zax71 napisał/a:
W zeszłym miesiącu podawano informację że Huta Jedność zostanie zrównana z ziemią a na jej terenie ma powstać Centrum Handlowe i budynki mieszkalne.


To już jest faktem

zax71 napisał/a:
Śląskie Huty Stali - poinformował w czwartek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.


No bo tyle zostało,Łabędy,Pokój i ta walcownia z byłej Huty Batory,reszty nie ma a pozostałości przejął hindus taki jeden ku uciesze rządzących wówczas.Hutnictwo w Polsce umarło już dzień po wyborach,tych pierwszych wolnych.
Teraz czas na górnictwo.
_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]
 
     
emerytslowiansk 
troll


Imię: Franz
Dołączył: 29 Cze 2014
Posty: 407
Skąd: wieś Chorzów
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2016-04-27, 18:02   

potrzebny jest ( był) patriotyzm (nacjonalizm?) gospodarczy - jednak kluczowy w biznesie jest dostęp do rynku zbytu -np my takim jesteśmy dla Niemiec
 
     
Hajduk 
KronikarzImię: Henryk
Wiek: 60
Dołączył: 25 Wrz 2008
Posty: 3855
Skąd: Hajduki
Wysłany: 2016-04-27, 19:17   

Chorzów: 300 hutników bez środków do życia
Paweł Pawlik
Dziennikarz Onetu
Ponad 300 hutników Walcowni Blach Grubych Batory w Chorzowie od dwóch miesięcy nie dostaje pensji. Właściciel zakładu złożył wniosek o upadłość jesienią ubiegłego roku. Władze miasta zapowiedziały doraźną pomoc dla hutników. Jeszcze w tym tygodniu załodze mają zostać przyznane bony żywnościowe, a o zaopatrzenie rodzin hutników w podstawowe produkty żywnościowe ma zadbać Bank Żywności.
Właściciel Walcowni Blach Grubych Batory w Chorzowie spółka HW Pietrzak Holding, w listopadzie złożyła wniosek o upadłość. Zakład od tamtego czasu nie produkuje, a od lutego pracownicy nie otrzymują wynagrodzenia. Walcownia ma odcięty prąd, gaz i wodę. Na miejscu nie ma ochrony. Jak twierdzą hutnicy w zakładzie zostali tylko oni, aby pilnować maszyn. Wczoraj kilkunastoosobowa delegacja pracowników spotkała się z prezydentem Chorzowa Andrzejem Kotalą.
Jak wynika z informacji przesłanych przez chorzowski magistrat, udało się ustalić plan doraźnej pomocy pracownikom i ich rodzinom na najbliższe tygodnie. Hutnikom zamieszkałym w zasobach komunalnych miasta nie będą naliczane odsetki za zwłokę w płatnościach za czynsz. Jeszcze w tym tygodniu uruchomiony zostanie mobilny punkt Ośrodka Pomocy Społecznej w MDK "Batory", gdzie pracownikom walcowni przyznane zostaną bony żywnościowe. Na miejscu będą mogli również złożyć wniosek o zasiłek celowy zwrotny.

Miasto zwróci się także do Banku Żywności o zaopatrzenie rodzin hutników w podstawowe produkty żywnościowe. Prezydent zadeklarował również, że zwróci się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o maksymalne skrócenie terminu wydawania decyzji ws. wypłaty zasiłków chorobowych pracownikom huty przebywającym na zwolnieniu lekarskim.

Natomiast jeszcze przed spotkaniem prezydent Chorzowa skierował pismo do sądu, który rozpatruje wniosek o upadłość walcowni, z prośbą o przyspieszenie decyzji. Równocześnie prezydent zwrócił się do wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego o przyspieszenie działań związanych z utworzeniem koncernu Śląskie Huty Stali, do którego weszłaby również chorzowska walcownia.

"W obliczu zagrożenia utraty miejsc pracy dla 300 hutników, proszę o wsparcie tej branży poprzez zintensyfikowanie działań zmierzających do utworzenia Śląskich Hut Stali" – czytamy w piśmie do wiceministra Tobiszowskiego. "Hutnicy nie mają szans na wyciąganie ręki po pomoc państwa, tak jak czynią to górnicy z państwowych kopalni. To grupa o wiele mniejsza, której głos nie brzmi tak donośnie jak głos liderów górniczych związków zawodowych" – wskazuje w piśmie prezydent Chorzowa.
==============================================================
Tobiszowski do dzieła,odstaw i podaruj sobie trybunał,rób coś dla ludzi nie dla nad prezesa tylko.
_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]
 
     
zax71 
Mieszkaniec
DManiakImię: Mirek
Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 789
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-04-27, 21:44   

Hajduk napisał/a:
No bo tyle zostało,Łabędy,Pokój i ta walcownia z byłej Huty Batory,reszty nie ma a pozostałości przejął hindus taki jeden ku uciesze rządzących wówczas.


Tylko że u tego hindusa ludzie w miarę normalnie zarabiają a u naszych pożal sie Boże biznesmenów jak to wygląda widzimy na własnym podwórku. Najpierw rurownia w Batorym pod Karkosikiem teraz Walcownia pod Pietrzakiem.
Dla mnie chore jest że pracownik który przez dluższy czas nie dostaję wypłaty nie ma żadnych praw...
 
     
patrix_9 
Mieszkaniec


Imię: Pat
Dołączył: 30 Cze 2008
Posty: 283
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-04-27, 22:48   

zax71 napisał/a:
Hajduk napisał/a:
No bo tyle zostało,Łabędy,Pokój i ta walcownia z byłej Huty Batory,reszty nie ma a pozostałości przejął hindus taki jeden ku uciesze rządzących wówczas.


Tylko że u tego hindusa ludzie w miarę normalnie zarabiają a u naszych pożal sie Boże biznesmenów jak to wygląda widzimy na własnym podwórku. Najpierw rurownia w Batorym pod Karkosikiem teraz Walcownia pod Pietrzakiem.
Dla mnie chore jest że pracownik który przez dluższy czas nie dostaję wypłaty nie ma żadnych praw...

Tylko hindus sprytny i ludzi od produkcji już do siebie nie przyjmuje :] woli skorzystać z wszelakich agencji pracy...
 
     
zax71 
Mieszkaniec
DManiakImię: Mirek
Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 789
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-04-27, 23:01   

A to nie Hindus sprytny ino polskie prezesiny no i polskie prawo im na to pozwala. A u Karkosika przez ostatnie 4 lata to ludzie gdzie robili?
 
     
Hajduk 
KronikarzImię: Henryk
Wiek: 60
Dołączył: 25 Wrz 2008
Posty: 3855
Skąd: Hajduki
Wysłany: 2016-04-28, 06:19   

Jak dotychczas to tylko górnicy żyją i pracują jeszcze w socjalizmie,dzięki kilkunastu związkom i braku odważnego co by sprywatyzował.
Nawet mają m.in. ołówkowe które nadał im ś.p. Wojciech Jaruzelski a tak go nienawidzą za kop. Wujek.
Widać żodyn geld nie śmierdzi,jak to w kapitalizmie.
_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]
 
     
zax71 
Mieszkaniec
DManiakImię: Mirek
Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 789
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-04-28, 09:54   

Co do górników to oni jedni umieli zadbać o siebie. Gdzie były związki zawodowe jak w hutach ludziom zabierali węgiel hutnika i premie? Górnicy wcale nie zarabiają za dużo to cała reszta zarabia a mało.
Czym się różni ekspedientka w Lidlu w Polsce o tej w Niemczech? Przecież towary są w tych samych cenach. Czemu tamta zarabia 1000 euro a nasza niecałą połowę z tego.
 
     
Martinezku 
MieszkaniecWiek: 42
Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 239
Skąd: Bismarckhutte
Wysłany: 2016-04-28, 11:22   

Hajduk napisał/a:
Jak dotychczas to tylko górnicy żyją i pracują jeszcze w socjalizmie,dzięki kilkunastu związkom i braku odważnego co by sprywatyzował..


Gwoli ścisłości na grubach działo kole 240 zwionzków zawodowych a ich utrzimanie kosztuje ponad 11mln.

zax71 napisał/a:
Co do górników to oni jedni umieli zadbać o siebie. Gdzie były związki zawodowe jak w hutach ludziom zabierali węgiel hutnika i premie?


Bo zwionzki uod grubiorzy sie czimiom sztram razym. Na Batorym np jak uoni mieli cokolwiek załatwić jak sie żarli miyndzy sobom czasami przi prezesie.
 
     
zax71 
Mieszkaniec
DManiakImię: Mirek
Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 789
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-04-28, 17:08   

Martinezku napisał/a:
Bo zwionzki uod grubiorzy sie czimiom sztram razym. Na Batorym np jak uoni mieli cokolwiek załatwić jak sie żarli miyndzy sobom czasami przi prezesie.


A jak mogło być inaczyj skoro prezes jednego z przewodniczących za jaja trzymoł bo mógł go straszyć zwolnieniem synusia.
 
     
Hajduk 
KronikarzImię: Henryk
Wiek: 60
Dołączył: 25 Wrz 2008
Posty: 3855
Skąd: Hajduki
Wysłany: 2016-04-28, 17:57   

Mie sie fest niy podobo socjalizm w górnictwie,ale tu idzie o hutników i los walcowni kiedyś jedna z najważniejszych w Polsce.
_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]
 
     
zax71 
Mieszkaniec
DManiakImię: Mirek
Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 789
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2017-03-30, 20:15   

Minął rok od szumnych medialnych obietnic ministra Tobiszowskiego a w sprawie nic się nie zmieniło. Walcownia Batory stoi ludzie nie dostali wypłat syndyk leci w przyslowiowego Ci..a. Gdzie jest w tym wszystkim rząd który rok temu ustami ministra w telewizji odtrąbił sukces?
 
     
zygamar 
MieszkaniecImię: Zygamar
Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 977
Skąd: Bismarckhütte
Wysłany: 2017-03-30, 22:44   

To tam sie zwrócic do prezesa kurdupla jak na niego głosowali to teraz jest tak jak patrzenie koło swojej dupy robić ustawy żeby ino ktoś ich na taczkach nie wywiózł itp :/
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
| Wsparcie techniczne: e-matteo.pl

Nasz email


Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11