Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa Strona Główna Społeczne forum mieszkańców i sympatyków miasta Chorzowa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Ewa
2015-02-18, 13:52
Przekaż swój 1 %
Autor Wiadomość
korek 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-01-27, 12:56   Przekaż swój 1 %

Zgodnie z artykułem 27d Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od 1 stycznia 2004 roku podatnik - osoba fizyczna może w zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-37) pomniejszyć kwotę należnego podatku o kwotę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego, do wysokości odpowiadającej 1% należnego podatku, pod warunkiem, że kwotę tę podatnik wpłaci na konto organizacji pożytku publicznego w okresie od 1 maja 2005 r. do momentu złożenia zeznania, nie później jednak niż do 2 maja 2006 r. http://www.jedenprocent.pl/

Co sądzicie na ten temat ?? Moim zdaniem pomysł dobry aczkolwiek forma trochę zbyt skomplikowana ... chyba moża by to zrobić w prostrzy sposób ... gdyby procedury były prostrze , to podejrzewam , że w tej akcji wzieło by udział więcej ludzi niż 3% czy 4%społeczeństwa , jak to było w zeszłym roku ....

Neottia 
Imprezowicz

Imię: Gosia
Wysłany: 2006-01-27, 18:20   

Myślę, że warto tylko znowu wszystko rozbija się o sposób rozliczenia tych pieniędzy, tzn wysyłamy dla danej instytucji ten 1% - tu zgoda, ale rozliczenie tych pieniędzy mogłoby być zaraz od ręki w formularzu, czyli odliczamy sobie daną kwotę i załączamy potwierdzenie wpłaty, a tak trzeba czekać na zwrot i wiem, że to dużo ludzi zraża.

Tomek 
Przyjaciel forum

Wysłany: 2006-01-27, 18:54   

Lepszy 1% niż nic. Problem w tym że stwarza się taką możliwość dla pozoru żeby dać obywatelom możliwość przekazania pieniędzy, jednak robi sie wszystko żeby te pieniądze nie bgyły przekazywane :/

Stowarzyszenie "Chorzowska Inicjatywa Samorządowa"
www.chis.webd.pl

Basik 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-01-27, 19:05   

A szkoda bo takie pieniążki są bardzo potrzebne, w zeszłym roku Hufiec Ruda śląską dofinansował obozy ubozszym harcerzom i więcej dzieciaków mogło spędzic wakacje poza domem

Mirenium 
Przyjaciel forum

Imię: ***
Wysłany: 2006-01-27, 19:12   

Tomek ma rację, wszędzie progi, bariery i utrudnienia dla ludzi którzy chcą coś oddać.
Ze przypomnę niechlubny przypadek piekarza, który za oddany biednym chleb [którego nie sprzedano] musi teraz zapłacić prawie 20 tysięcy podatku, bo skarbówka nie śpi.Wstyd!!

jolek 
Mieszkaniec

Wysłany: 2006-01-28, 13:00   

ja w zeszłym chciałam dac 1% ale było jedno ale - otóż fizycznie nie posiadałam tych pieniędzy - gdybym wpłaciła powiększyłabym tylko moje długi i żyłabym pod kreską do lipca - nie mogłam tego zrobić .
Gdyby te pieniądze były w inny sposób przekazywane - np deklaruję w rozliczeniu , że 1% z mojego własnie rozliczanego podatku ma zostać przekazany ... i tu numer konta - więcej ludzi by to robiło

Mak 
Mieszkaniec

Imię: ładne
Wysłany: 2007-02-07, 17:53   

Ponieważ już w krótce będzie trzeba się rozliczyć z Urzędem Podatkowym :wink: proponuje założenie informatora o instytucja z Chorzowa i okolic którym będzie można przekazać 1% podatku

Narazie udało mi sie znaleźć Fundacje Dodaj Dzieciom skrzydła z Chorzowa

Ewa 
Administrator Forum

Imię: Ewa
Wysłany: 2007-02-07, 18:23   

Maczku, pomysł chyba kapitalny! :brawo:
Zmodyfikowałabym go tylko o wszystkie fundacje, instytucje i stowarzyszenia, które naszym zdaniem można wesprzeć 1% wpłatą z podatku.
Tak więc może wpisujmy tutaj wszystkie te adresy tworząc z nich taką naszą "podręczna bazę charytatywną" :)

Aha... i przenoszę do "Pogadajmy" :spoko:

prezes 
Mieszkaniec
autonomista

Imię: m...
Wysłany: 2007-02-10, 19:13   

fundacja rozwoju Slaska pani Rostropowicz

dfk 
Imprezowicz
dfk

Imię: Eugen
Wysłany: 2007-02-10, 20:10   

prezes23 napisał/a:
fundacja rozwoju Slaska pani Rostropowicz

Chodzi Ci chyba o Fundacja Nauki i Kultury na Śląsku profesor Joanny Rostropowicz
bo według mojej wiedzy Fundacja Rozwoju Ślaska i Wspierania Inicjatyw Lokalnych nie posiada statusu instytucji pożytku publicznego.

prezes 
Mieszkaniec
autonomista

Imię: m...
Wysłany: 2007-02-15, 19:20   

dokladnie - skrot myslowy.

a poza tym wszystkim, to dopoki nie zmienia zasad przekazywania tego 1 %, to dalej beda skutki takie a nie inne... -> dokonywanie przelewu na konto organizacji jest duzym utrudnieniem (w znaczeniu uniedogodnieniem - strata czasu i pieniedzy)...

Korba 
Mieszkaniec

Imię: na drugie Staszek
Wysłany: 2007-02-15, 20:54   

Ja uważam, że zasady przekazywania 1% nie są takie złe, przynajmniej ja od początku obowiązywania tego przepisu nie miałem z tym problemów

Ewa 
Administrator Forum

Imię: Ewa
Wysłany: 2007-02-16, 22:00   

jakoś nie mogę oprzeć się wrażeniu, że zainspirowałaś Maczku naszych Drogich Dziennikarzy z DZ do napisania poniższego artykułu :wink:

Organizacje Pożytku Publicznego czekają na wsparcie

W świetlicy fundacji Grażyny Malechy dzieci mogą bawić się w czasie weekendów, ferii i wakacji.

Coraz więcej osób odwiedza Urząd Skarbowy w celu złożenia rocznego zeznania podatkowego. Od 2004 roku możemy podzielić się pieniędzmi z wybraną przez nas Organizacją Pożytku Publicznego, przeznaczając na jej rzecz 1 proc. naszego podatku.

Chorzowianie coraz częściej decydują się na taki krok. Tylko w zeszłym roku zrobiło to ok. 10 proc. mieszkańców miasta. Na jakiej zasadzie wybierają organizację? Z tym bywa różnie. Jedni wypisują tę, którą po prostu znają, inni wybierają na chybił trafił. Jeszcze inni wspomagają środowisko, które jest im po prostu bliskie.

W Chorzowie działa 18 stowarzyszeń i fundacji mających różne cele i programy. Jednak tylko dziewięć z nich ma status Organizacji Pożytku Publicznego. Można oddać pieniądze fundacją pomagającym dzieciom takim jak Fundacja Grażyna Malecha, zajmującą się dożywianiem dzieci z ubogich rodzin czy Proventusowi, który doba o dzieciaki z domów dziecka i ośrodków szkolno-wychowawczych. 1 proc. można przekazać osobom niepełnosprawnym i niewidomym z Polskiego Związku Niewidomych - Okręg Śląski lub wpłacić na konto przyjaciół "Słowaka", który chce zaszczepić w młodych ludziach miłość do miasta i patriotyzm. Pieniądze przydadzą się także Stowarzyszeniu na Rzecz Rodzin, które z powodzeniem prowadzi program "Młodszy brat, młodsza siostra" przeznaczony dla osób starszych i samotnych.

- Nie ukrywamy, że ten 1 proc. to dla nas bardzo dużo. Nasza działalność opiera się jedynie na wolontariacie. Wszystko co organizujemy dla naszych podopiecznych robimy dzięki ludzkiej hojności. A zadań, które przed sobą stawiamy jest wiele. Prowadzimy stowarzyszenie dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, którym potrzebna jest terapia. Niestety nie zawsze są na nią pieniądze - mówi Łucja Machoś ze Stowarzyszenia "Nie Ma Głupich" na Rzecz Republiki Domu Pomocy Społecznej w Chorzowie.

Większość z organizacji ma problemy finansowe. Jeden procent podatku - nawet jeśli jest to złotówka - ofiarowany przez kilkanaście osób może pomóc w zakupie tak potrzebnych na codzień rzeczy.

- Hospicjum finansuje się w znaczniej mierze samo. Mamy bieżące potrzeby, jak zakup pieluch, lekarstw czy materaców, które kosztują. Na to głównie przeznaczylibyśmy pieniądze otrzymane od chorzowian - zapewnia Barbara Kopczyńska, kierownik chorzowskiego hospicjum.

Warto pomyśleć i zdecydować się na oddanie 1 proc. Nie będzie to dla nas duże obciążenie finansowe, a możemy komuś pomóc.

Jak to zrobić?

Przed przekazaniem pieniędzy należy sprawdzić czy dana instytucja posiada status organizacji użytku publicznego. Jeśli tak, to: należny fiskusowi podatek (kwota zamieszczona w polu 180 PIT-36 lub polu 110 PIT-37) dzielimy przez 100, a otrzymaną kwotę wpisujemy w pole 181 - PIT-36 lub pole 111 - PIT-37. Wypełniony formularz składamy osobiście lub wysyłamy pocztą. Wyliczoną kwotę 1 proc. podatku musimy osobiście wpłacić na konto wybranej przez nas instytucji (należy zachować dowód wpłaty).
Angelika Niaka - Dziennik Zachodni

źródło: Dziennik Zachodni

Mak 
Mieszkaniec

Imię: ładne
Wysłany: 2007-02-17, 23:08   

:happy: Ma sie ten magnetyzm ;)

Szkoda że nie podali w Dz.Z. adresów/ nazw tych 9 instytucji na które mozna przekazac ten 1% :wink:

dfk 
Imprezowicz
dfk

Imię: Eugen
Wysłany: 2007-02-18, 08:50   

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej "Hospicjum" w Chorzowie

E-mail: hospicjum_chorzow@o2.pl
Strona internetowa: http://republika.pl/hospicjum_chorzow/

Bank i nr konta do wpłat 1% podatku:
ING BANK ŚLĄSKI SA oddz. Chorzów
53 1050 1243 1000 0022 9380 8057

--------------------------------------------------------------------------------

Nazwa:
Stowarzyszenie Przyjaciół "Słowaka" w Chorzowie

WWW: www.stowarzyszenie.slowacki.edu.pl

BSK 81 105 012 431 000 0022 0696 9467

--------------------------------------------------------------------------------

Nazwa:
Polski Związek Niewidomych - Okręg Śląski

E-mail: p.z.n.o.slaski@inetia.pl

Bank: Bank Śląski O/Chorzów
Nr konta: 30 1050 1243 1000 0010 0000 2780

Nazwa:
Klub Sportowy "Stadion Śląski" Chorzów

Nazwa:
Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym

E-mail: funda7ja@free.ngo.pl
WWW: www.free.ngo.pl/funda7ja

Rok rejestracji: 1991
Rok uzyskania statusu OPP: 2005
KRS: 0000018926
REGON: 270537593

Nazwa:
Stowarzyszenie "Nie Ma Głupich" na Rzecz Republiki Domu Pomocy Społecznej w Chorzowie

E-mail: machos@us.edu.pl , jaroslawboner@interia.pl

Bank: ING Bank Ślaski Katowice, Plac Gwarków 1
Nr konta: 18 1050 1214 1000 0007 0156 7901

Nazwa:
Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny

WBK Bank Zachodni S.A. oddział w I w Chorzowie
Nr konta: 48 1090 2024 0000 0005 3401 9904

E-mail: stowarzyszenienarzeczrodziny@wp.pl
WWW: www.stowarzyszenienarzeczrodziny.org

Nazwa:
Fundacja Proventus

Faks: 032 743 91 00

E-mail: proventus@proventus.org.pl
WWW: www.proventus.org.pl

Bank: BRE Bank S.A. O/Katowice
Nr konta: 45 1140 1078 0000 3108 7100 1001

Nazwa:
Fundacja Grażyny Malecha "dodaj dzieciom skrzydeł..."

E mail: Fundacja@Malecha.pl
WWW: www.dodajdzieciomskrzydel.pl

Konto bankowe:
ING Bank Śląski o/ Chorzów
nr 25105012431000002302137175
Wiecej danych na stronie Urzędu Miasta Chorzów http://www.chorzow.um.gov.pl/ podstrona Miasto/ Stowarzyszenia

Odpowiedz do tematu